Ärsyttääkö koirat koskaan noin

tunnetasolla? esim. bensa-a...

Tietysti yhteiskunnallisesti täytyy löytää yhteiset tasapainoiset sävelet.
Mielestäni niitä ei ole vain löytynyt.

Onhan eläinallergia marginaalinen asia.

Ihan mieltä purkaakseen täytyy kysyä, että onko ketään koskaan hatuttanut ns. tankkauksen osalta vaikeus,jos olet sen verran allerginen että et mielellään pidä ovia auki kun naapurimittarille
saapuu koiravankkurikoira sisässään.

Esim. sopivan puusikittainen tuuli (tuuli kun muutenkin pyörreliikettä) ja koiravankkureista ovia auotaan, ovat auki tai koira itsekin pujahtaa ulos (Joskus niin pieniä ettei ne edes näy välttämättä etukäteen että naapuriautossa mitään olisi)seurauksena että oma kallis investointi on surkeammassa kunnossa.
Sitten sitä yritetään kalliisti ionisoida,joka sekin epäterveellistä ja ei välttämättä tuota tulosta.

En ole miettinyt ratkaisua sillä selvää on se ettei bensiinin myynti allergisille pelkästään kannata eikä sitä kuitenkaan voisi valvoa eikä kukaan muutoinkaan säännöistä yhteiskunnassa välitä..
tarkoitus ei ole provosoida antogisteja koiranomistajia vastaan,mutta kyllä joskus
ihmettelee että kuinka paljon pitää olla rahaa jotta koirat ei tunge eikä niitä tungeta ja tuoda jokapaikkaan..

6

756

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinun maailmasi

      pieneksi mennyt kun ei saisi koiraihminen tulla
      tankkaamaan samaan aikaan kun Herra/Rouva ja Herran/Rouvan Mersu
      ovat paikalla.

      • kotona sisälle ei muu

        auta sillä koiraallergisia on muutama kymmenentuhatta ja koiria pelkästään rekisteröityjä 600 000 kaikki rekisteröimättömät lisäksi.
        saahan ratikassa ja bussissakin hilseilevä koira kulkea ja ei niitä imuroida jokapäivä jos oikein allerginen niin ei kannata liikkua missään ja entäs sitten ne joilla kuten minullakin kirankarvoja vaatteet täynnä ja ihan laillisesti juoksen kaupoissa apteekeissä sekä pankeissa sun muissa liikkeissä karvoja levittäen:=)


    • siedätystä..

      Ratkaisu ongelmaan on löydyttävä sinusta. Suosittelen kaikenlaista siedätystä asian suhteen.

    • mitään

      Sillehän ei voi mitään, jos viereesi tankille ajaa auto, jossa on koira. Jos todella olet niin allerginen, että tuulen mukanaan tuoma eläinpölykin aiheuttaa oireita, kannattaa ehkä käydä yöllä tankilla, jolloin liikennettä on muutenkin vähemmän.

      Näin koiranomaistajan voin sanoa, että omat koirani ainakaan eivät hypi autosta oman mielensä mukaan silloin kun ovi aukeaa. Tämä jo ihan turvallisuussyistä. Olen opettanut koirani poistumaan autosta vasta, kun annan niille luvan, muulloin karvaiset takapuolet pysyvät tiukasti penkissä kiinni, vaikka ovet olisivat auki. En päästä koiria vieraiden ihmisten lähelle kadulla, koska tiedän, etteivät kaikki voi syystä tai toisesta sietää koiria. Koirat kulkevat myös aina hihnassa ihmistenilmoilla vaikka ovatkin tottelevaisia.

    • kaikkia ei voi miellyttää

      Pitäisikö sitten koivuallergikkojen takia kaikki koivut kaataa pois jne? ei muuta kun histamiinia naamaan ja otat sen ilmaisena siedätyshoitona jos liikennevaloissa pysähtyy viereen auto jossa on koira!

      • tajunnu

        yhtää mitää hemmetti kirjota selkeemmin jostai vitu koira allergiast puhuit or something oli nii tylsää ja asiallist paskaa etten jaksanu lukee ees loppuu


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      177
      10733
    2. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      105
      7573
    3. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      32
      7420
    4. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      3
      7386
    5. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      89
      5769
    6. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      52
      5238
    7. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      31
      4996
    8. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      12
      4811
    9. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      6
      2174
    10. Ei muuta kun kylärinkiä ajamaan!!!

      Huomenta! Tuossa ku kylän pinnassa asunu koko iän, nii viime vuosina nii harmittanu ku viikonloppusin niin hiljasta, sil
      Hyrynsalmi
      39
      1656
    Aihe