Jumalan pojat?

Ensimmäinen Mooseksenkirja, kuudes luku.
Keitä mahtoivat olla tässä luvussa mainitut jumalan pojat jotka yhtyivät ihmisten tyttäriin? Hmmm....

7

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kössönöm

      kun en ole ainakaan pappien kuullut puhuvan kuin yhdestä jumalan pojasta.

    • Kenen kanssa Kain meni naimisiin?

      "Kain sanoi Herralle: "Syntini rangaistus on minulle liian raskas kantaa. Kun sinä nyt karkotat minut tältä seudulta, minä joudun pois kasvojesi edestä. Minun on harhailtava kodittomana ja pakolaisena maailmalla, ja silloin kuka hyvänsä, joka minut kohtaa, voi tappaa minut." Mutta Herra sanoi hänelle: "Ei, vaan kostettakoon seitsenkertaisesti sille, joka tappaa Kainin." Ja Herra pani Kainiin merkin, ettei kukaan, joka hänet kohtaa, tappaisi häntä. Niin Kain lähti pois Herran kasvojen edestä ja asettui asumaan Nodin* maahan Eedenin itäpuolelle.

      Kainin jälkeläiset
      Kain yhtyi vaimoonsa, ja tämä tuli raskaaksi ja synnytti Henokin. Kain oli ensimmäinen, joka perusti kaupungin, ja hän antoi sille nimen poikansa Henokin mukaan."
      (ensimmäinen mooseksen 4:13-17)

      Jotenkin outo hyppäys siitä että aatamilla ja eevalla oli kaksi lasta, kain ja abel. Abel tapettiin, kain häädettiin jonnekin ja sieltä löytyy jo vaimokin.

      Mistäköhän tämä ilmestyi?

      • Kössönöm

        ovat herran tiet.

        Joku on mokannut editointivaiheessa ja rutistanut muutaman arkin roskiin.


      • Eedenin tietotoimisto.
        Kössönöm kirjoitti:

        ovat herran tiet.

        Joku on mokannut editointivaiheessa ja rutistanut muutaman arkin roskiin.

        Nolo juttu että päättivät olla puhumatta siitä.

        Kun katsos kävi näin että tuo jumala kun on jo aika vanha ukko niin alkoi jo silloin tuo dementtia painamaan.

        Se oli laittanut postit lappuja seinälle johon oli merkattu mitä piti muistaa taikoa.

        Ja koska muisti pätki niin se teki aatamin ja eevan kokoajan vaan uudestaan ja uudestaan kunnes eräänä päivänä hukkasi postit lappunsa.

        Tästä johtuen ihmisiä olikin useita miljardeja.
        Kaikeksi onneksi lappu katosi muuten täällä olisi jo satojatuhansiamiljardeja ihmistä.

        Todiste siitä että dementtia oli kaiken syynä löytyy joka puolella.

        Jumala loi ihmisen kuvakseen joka kärsii vanhetessaan dementiasta.

        Tämä on faktaa jota ei voitu raamattuun kirjoittaa.


    • Gabrielin

      aviottomat pojat yhdynnän suorittivat.

    • samoja veijareita

      joiden lentolaitteilta vaikuttavista koneista kerrotaan toisaalla raamatussa,olikohan Hesekielin ilmestyksissä?Olen nyt niin laiska etten jaksa tarkistaa tätä asiaa.

    • Kössönöm

      uskikset tulleet selittämään tätä asiaa. Mistähän mahtaa johtua?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      85
      7397
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      213
      7231
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5226
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      135
      4990
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4764
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      115
      4627
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4520
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4226
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      103
      4010
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1640
    Aihe