Mielenkiintoinen tuo Pasi Turusen kommentit
kuoliko Jeesus ristillä vai paalussa.
Harhaopeistaan tunnetut Jt eivät varmaan tässäkään asiassa muuta käsitystään.
kuoliko Jeesus ristillä vai paalussa.
Harhaopeistaan tunnetut Jt eivät varmaan tässäkään asiassa muuta käsitystään.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Uskoisin, että riittää kun muuttaa oman käsityksen, siinä on ihan tarpeeksi. Olkoon ihmiset käsityksissään, jos niin parhaaksi katsoo, mitä se kenellekään kuuluu minkälaisissa käsityksissä tässä hiihdetään.
Jos ei halua JT:tä ovelleen, niin sanoo, että laittaisitko siihen karttalomakkeeseen, että en halua keskustella teidän kanssa uskoon liittyvistä aiheista ja sillä siisti.
Kokemuksesta voin sanoa, että jos sellainen teksti lukee karttalomakkeessa, niin ei tosiaan tehnyt mieli mennä sellaiseen kotiin. Tosin ei minun tehnyt mieli mennä kenenkään kotiin puhumaan uskostani.
Tosin taisin puhua uskostani, mitä tulee ihmisten käsityksiin, mutta se sallittakoon täällä ja mikäli ei, niin sitten olen väärässä paikassa uskoni kanssa...mikä tässä kohtaa tarkoittaa vapaata mielipiteen ilmaisua omasta uskostaan, mikä liittyy ihmisten oikeuteen olla mitä haluavat olla.
aina vain seurakunnas puhumas lipeviä eikä oo hametta päällä,JOTEN piä pienenpää suuta muista ja koitapa ihan omaan elämään keskittyä,sopiiko
Onkohan tuo nimimerkki ihan oikea sinulle?
>>Uskoisin, että riittää kun muuttaa oman käsityksen, siinä on ihan tarpeeksi.
Jeesus on sen verran kiistelty, että en usko kuolintavan koskaan selviävän. Sen sijaan on kiistatonta, että ristiinnaulinta oli roomalainen tapa oletetun Jeesuksen oletettuna kuolinaikana. Vartiotorniseura yrittää muuttaa mennyttä historiaa sanakirjapohjalta, ohittaen sanan etymologian.
>>Jos ei halua JT:tä ovelleen, niin sanoo, että laittaisitko siihen karttalomakkeeseen, että en halua keskustella teidän kanssa uskoon liittyvistä aiheista ja sillä siisti.
Olen kovasti eri mieltä. Jos yhteiskunta pitää ovilla tapahtuvaa kerjäämistä ja kaupustelua lähtökohtaisesti luvanvaraisena, niin miksi katteettomien lupausten kauppaaminen uhkailulla on lupavapaata?
On nurinkurista odottaa kansalaiselta tahdonilmausta asioista, joista hän haluaa pysyä erossa. Etenkin kun samaan aikaan ei noteerata kansalaisen tahdonilmausta yhteydenotosta. No ehkä Korson seurakunnassa etsitään joulukiireiden jälkeen sopivaa vapaaehtoista.
Tuo risti on totta Raamatun valossa ja historilallisen perimätiedon mukaan, kuten myös Turunen kirjoittaa, Turusesta ilmenee myös, että lahko on ottanut "todisteita" kannalleen kirjasta, joka on sitä mieltä, että nimenomaan Jeesus naulattiin ristille.
Ovella kävijöille tulisi keksiä jotakin joka herättää ajatuksia ja epäilyksiä omaa emojärjestöään kohtaan, tässähän on usein entinen todistaja erikoisasemasssa tietojensa ja kokemustensa perusteella.
Toki voisi olla myös hyvä ojentaa vain lahkon vanhan kirjallisuuden näyte kouraan ja mitään sanomatta vetää ovi kiinni.
Jos keskustelujen pohjaksi hyväksytään yhteisesti että Jeesus Kristus on Jehova?
Asiasta, josta ollaan eri mieltä voidaan keskustella, mutta ymmärräthän ettei se voi olla keskustelun yhteinen perusta. Näin on missä tahansa keskustelussa.
Hyvä ojentaa;.."
-Parempi olisi ojentaa käteen Helluntaipastori Pasi Turusen puhekasetti;" ..Oletko huolestunut Hinnistä?"-
Helluntaipastori Hinnhän saarnasi jenkeissä, että Kolminaisuuden joka osalla on kolminaisuus;
Eli jos toinen osapuoli ei tunnusta Jeesusta Kristusta omaksi Herrakseen ei kaiketi myöskään sellaisia henkilöitä tule lausua tervetulleiksi luokseen.
"Jos joku tulee teidän luoksenne eikä tuo mukanaan tätä oppia, niin älkää ottako häntä huoneeseenne älkääkä sanoko häntä tervetulleeksi" 2.Joh.10.
Kristusta tuntemattoman kanssa ei voi keskustella siltä pohjalta, että tämä Hänet tuntisi. Lainaamasi raamtunkohta kieltää harhaopettajien toivottamisen tervetulleeksi opettamaan. Kuulemaan ja keskustelemaan ovat luonnollisesti kaikki tervetulleita.
On tärkeää pitää erillään mitä Raamattu todella sanoo ja mkä on omaa tulkintaa siitä. Selvästi väärä tulkinta voidaan kumota helposti, mutta on myös sellaisia, joita voidaan perustella, mutta ei todistaa pitävästi - joskaan ei oikein kumotakaan. Näistä on aika hedelmätöntä kinata. Edellinen tapaus kuuluu näihin. Jos toinen ei esim. suostuisi suin surminkaan lausumaan Tuomaan tavoin Jeesuksen edessä "Minun Herrani ja minun Jumalani!", on aika turhaa väitellä tulkinnasta ONKO Jeesus Jumala.
Pian vietettävä "muistonvietto" on selkeästi epäraamatullinen harhaoppi ja kertoo paljon vartiotorniseuran suhteesta Pelastukseen. Voit pyytää järjestön todistajaa osoittamaan Raamatusta (mikä tahansa käännös käy), asettiko Jeesus asetti tämän vuosittaisen rituaalin - sen johon saavutaan kieltäytymään ehtoollisesta - niin kuin järjestö opettaa. Voitte aloittaa katsomalla, mitä Jeesus käki tehdä.
Ja heidän syödessään Jeesus otti leivän,
siunasi, mursi ja antoi opetuslapsillensa ja sanoi:
"Ottakaa ja syökää; tämä on minun ruumiini".
Ja hän otti maljan, kiitti ja antoi heille ja sanoi:
"Juokaa tästä kaikki; sillä tämä on minun vereni,
liiton veri, joka monen edestä vuodatetaan syntien anteeksiantamiseksi.
Ja heidän syödessään Jeesus otti leivän, siunasi, mursi ja antoi heille ja sanoi:
"Ottakaa, tämä on minun ruumiini".
Ja hän otti maljan, kiitti ja antoi heille; ja he kaikki joivat siitä. Ja hän sanoi heille:
"Tämä on minun vereni, liiton veri, joka vuodatetaan monen edestä.
Ja Hän otti maljan, kiitti ja sanoi:
"Ottakaa tämä ja jakakaa keskenänne. Sillä minä sanon teille:
tästedes minä en juo viinipuun antia, ennenkuin Jumalan valtakunta tulee."
Ja Hän otti leivän, kiitti, mursi ja antoi heille ja sanoi:
"Tämä on minun ruumiini, joka teidän edestänne annetaan.
Tehkää se minun muistokseni."
Samoin myös maljan, aterian jälkeen, ja sanoi:
"Tämä malja on uusi liitto minun veressäni, joka teidän edestänne vuodatetaan.
Mutta, katso, minun kavaltajani käsi on minun kanssani pöydällä.
Herra Jeesus sinä yönä, jona hänet kavallettiin, otti leivän, kiitti, mursi ja sanoi:
"Tämä on minun ruumiini, joka teidän edestänne annetaan;
tehkää tämä minun muistokseni".
Samoin hän otti myös maljan aterian jälkeen ja sanoi:
"Tämä malja on uusi liitto minun veressäni;
niin usein kuin te juotte, tehkää se minun muistokseni".
Sillä niin usein kuin te syötte tätä leipää ja juotte tämän maljan,
te julistatte Herran kuolemaa, siihen asti kuin hän tulee.
Tiedoksi, jos vartiotornijärjestön todistaja takertuu UM-käännöksessään olevaan sanaan "toistuvasti" - kuten hän todennäköisesti tulee tekemään: Sanaa ei ole kreikkalaisissa käsikirjoituksissa. Sitä ei ole myöskään heidän englanninkielisessä käännöksessään, jonka pohjalta suomalainen on toimitettu. Sana "toistuvasti" on suomalaisiin versoihin laitettu "sopiva" lisäys.
Matt.27:37 Ja he olivat panneet hänen PÄÄNSÄ
yläpuolelle hänen syynsä julki,näin
kirjoitettuna:>Tämä on Jeesus,
juutalaisten kuningas
Risti on todistajille pakanallinen seksisymbooli. He kiihottuvat seksuaalisesti nähtyään ristin.
" Mielenkiintoinen tuo Pasi Turusen kommentit
kuoliko Jeesus ristillä vai paalussa."
Samaa mieltä. Etenkin kun ottaa huomioon, että jessuli on keksitty taruhahmo.
Suunnilleen sama kuin kiisteltäisiin verissäpäin siitä, lasettiko Väinämöinen viimeisen kerran lähtiessään kuparisella vaiko pronssisella veneelllä (vaski) "yläisihin maaemihin,alaisihin taivosihin."
"Tuossa loihe laulamahan,lauloi kerran viimeisensä, lauloi vaskisen venehen, kuparisen umpipurren."
Lisäksi kieli on Kalevalassa kauniimpaa kuin moneen kertaan väännetyssä ja käännetyssä kristillisessä propagandajulkaisussa eli Raamatussa.
Taidat kumminkin lukea Raamattua enemmän kuin
kalevalaa?????
Kalevalan olen lukenut läpi. Raamattua lähinnä silloin kun tarkastan, pitääkö uskisten väittämät siitä paikkansa.