Ehdinkin aloittaa sen ennen

tätä palstaa

Tuli siis 50 täyteen enkä jäänyt istumaan. Uusi duuni toi minut 1.luokassa karibialle jossa on nyt paljon haasteita todella isossa kansainvälisessä organisaatiossa. Joka päivä oppii uutta ja vihdoinkin saan tuon Espanjan kuntoon! Kiva asunto n.2-miljoonaisessa pääkaupungissa ja muutto toiseen samanmoiseen ennen kesää. Tosi kivaa lopettaa se vanha nyvääminen ja ottaa tällainen Sir tai Seior jobi.

Lopettakaa se nyhvääminen ja katsokaa kansainvälisiä haasteita joita kylla osaajille löytyy!

5

443

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Entä jos kuuluu kotinurkannyhvääjiin?

      • aloittaja

        Meillä kaikilla on mahdollisuuksia ihan itsemme rajoissa. Olet maailman parhaan koulujärjestelmän tuote ja sitä arvostetaan rajojemme ulkopuolellakin. Itseäni harmittaa hieman kun olin niin pöljä, että tein tämän vasta nyt. Ovet ovat kuitenkin auki joten miksi ei menisi niiistä sopivimmalta tuntuvasta sisään?

        Maailma kodin/kotinurkkien ulkopuolella on melkoinen. Eilisestä voin kertoa sen verran, että yksi ihan kuin JLo näyttää mukavalta. Sitten kun niitä on kolme ja ne alkavat tanssia latinopoppia, niin näky on mielenkiintoinen.

        Itse huomasin, että elämäni tärkein tekemätön asia oli se, että en ollut ihan täysillä elänyt sitä.

        Jos olet nurkanvaltaaja jonka vallattu nurkka löytyykin omasta mökistä, niin tee ensin itsellesi selväksi, että olet power-player ja lähde näyttämäään se maailmalle! Taivas on raja!


    • nähnyt olen uffon

      ja on hyvä että kompenssoit työttömyytesi ja varhaisvanhuutesi noinkin rikkaaseen mielikuvitukseen. Kun nyhvää kotona mutta on ajatuksissaan ja unelmissaan suorittamassa aikaansaamatonta elämäänsä vaikkapa karibialla niin ei sinua kukaan siitä tuomitse. Kaikilla ei ole noin rikasta tunne-elämää. Itse kyllä pystyisin vaikka maailmanympäri menemään. Mutta laiskuuttani en viitsi. Haluan elää kiinni arjessa ja todellisuudessa, joissa ei ole mitään moitittavaa.

      • mieltä kun

        olen kanssasi, mutta en osaa oikeen noin hyvin tuoda asioita kirjoittamalla esille : )


    • ja homma jatkuu

      Kuukausi täynnä ja nyt voi jo jotain kommetoida.
      Ihmiset täällä ovat todella ystävällisiä ja lähestulkoon liiaksi seurallisia. Kieliopinnot alkoivat hieman myöhässä mutta sitäkin laadukkaammin. Vaadin firmatla onnekseni yliopistotaustaisen ihmisen opeksi. Loppupelissä hänet sitten löysimmekin ja homma hoidetaan nyt työn ohessa. Arkisin tunnit 06-08 ja lauantaisin 4h ja sunnuntaisin 8h. Homma on jaettu siten, että arkisin kielioppia ja rakenteita ja viikonloppuna enemmän juttelua. Tänäänkin oltiin opettajan kanssa pitkä tovi kaupungilla ostamassa vaatteita ja katselemassa paikkoja. On töiden takia kiire saada tuo juttu kuntoon. Siis tuo ihmisten läheisyys ja auttamisenhalu ovat jotain käsittämätöntä ja ehdottomasti positiivisessa mielessä. Toteutan loppuelämän haavetta nyt kahdella saarella täällä. Molemmissa aina 2-viikkoa kerrallaan ja välissä parin tunnin lento. Firma ei maksa open reissuja joten toiselle sarelle pitää järjestää jotain. Onneksi työmaa on isossa firmassa niin nuo asunto- matkustus- ja autohommat on hanskassa.

      Maisemat ja paikat ovat upeat! Harmi kun ei ole vielä aikaa nauttia niistä. Iho kärähti heti tullessa kun kävelin pilvisellä ilmalla parin tunnin lenkin mutta nyt osaa olla varovainen.

      Ainut murhe on ikävä jota voi kuitenkin puhelimeela skypellä lievittää.

      Hakekaa hyvät ihmiset haasteita kotikontuja kauempaakin! Toteuttakaa niitä haaveitanne ihan oikeasti eikä saunanlauteilla istuen!
      Itseäni harmittaa, että miksi vasta nyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      145
      6783
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      614
      2488
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      47
      1700
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      114
      1391
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      89
      1252
    6. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      71
      1097
    7. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1055
    8. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      63
      1053
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      27
      1049
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      63
      966
    Aihe