Olen miettinyt miksi tällä palstalla ei ole moderaattoria. Uskoisin sen johtuvan siitä, että Jehovan todisjien suhde erotettuihin tai eronneisiin on poikkeuksellisen tulehdusherkkä asia. Voin vain tietysti puhua vai oman kokemukseni mukaan.
Moderaattorin tulisi olla näiden kahden ryhmittymän yläpuolella ja ottaa ihmiset ihmisenä ja suhtautua jokaisen uskoon kunnioittavasti.
Mistä sellainen ihminen voi löytyä? Vaikeaa on, uskoisin näin.
Moderaattorin tulisi olla näiden kahden ryhmittymän yläpuolella ja ottaa ihmiset ihmisenä ja suhtautua jokaisen uskoon kunnioittavasti.
Mistä sellainen ihminen voi löytyä? Vaikeaa on, uskoisin näin.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Minusta ei tarvita sheriffiä. Jokainen harkitkoon itse mitä kirjoittaa. Onhan täällä toki ollut aivan lapsellisia _nimettömiä_ "pylly, pylly"- kyhäelmiä, tai suht törkeitä henkilöön käymisiä. Mutta ne on ylläpidon puolesta yleensä poistettukin. Voidaan myös kysyä, eikö aikuinen todella kestä lukea muutamaa kirosanaa ja alatyylin ilmaisua. Minun viesteissäni ainakin lukee kirjoittajan nimmari (koo.koo) selvästi. Hän olkoon lukematta niitä, kenen hipiä ei niitä kirjoituksia kestä.
Sheriffin täytyisi olla käytännössä täydellinen (kävisikö satuolento jessuli?). Muuten sanomisen ja mielipiteen ilmaisun vapaus rajoittuu. Jos sheriffi on liian tiukka, aletaan varomaan, eikä sanota mitä ajatellaan. Jäähy-piirileikki on myös mahdollinen, jos sheriffi onkin ylitiukka nipo. Näin on eräälläkin palstalla käynyt. Jos sheriffi taas on liian löysä, on sama onko häntä ollenkaan.
Minusta säännöt ja ylläpidon toimet riittävät mainiosti. Mitä vähemmän "kaitsijoita" elämässä ylipäätään on, sen parempi.
Aika hyvin kerroit asiasi. Olen samaa mieltä.
Eikä mikään Vartiotorniseuran sivukonttori, ei sana on vapaa Eniron sääntöjen ja Suomen lain puitteissa.
Sheriffi joka poistaisi pahimmat törkeydet ja massapostitukset riittäisi hyvin. Kuten esimerkiksi ketju jossa syneys ja joku jehovalainen eivät niin korrektilla tavalla kommunikoineet...
Miksi et voi klikata: "Ilmoita asiattomasta viestistä". Ei siihen minusta sheriffiä tarvita.
Ylläpidolla on noin miljoona muutakin palstaa valvottavana.
Sinussa yhdistyy sydän ja järki....aika harvinainen yhdistelmä...luulisin ainakin.
Kyse minun törkeyksissäni on vain siitä, että pistän ylimielisille törkeyksiä suoltaville jeppuloille kampoihin, he kun luulevat itsestään liikoja. Osaan kirjoitustyylin perusteella tunnistaa henkilöitä. Myönnän kyllä omat törkeyteni ja ei mun kirjoitustaito mikään erinomainen ole. Käytän kuitenkin tervettä ja avointa järkeä johtopäätöksien tekemiseen.
" Käytän kuitenkin tervettä ja avointa järkeä johtopäätöksien tekemiseen."
Sehän onkin uskislahkolaisille kaikkein pahinta, että joku uskaltaa ajatella. Siihen ei YHWH-sedällä/kadotuksella/Saatanalla jne. pelottelu tai Raamatun jakeiden kylväminenkään pure.
EHDOTUSTANI.???
Jos nimimerkki neitoni tulisi sefuksi, tarkoittaisi se sitä, että kaikki jehovalaisuutta kritisoiva teksti poistettaisiin. Neitoni on nääs melko kiihkomielinen jehovalainen.
otan esitykseni takaisin.
hänellä on tietoa ja kokemusta kyseisestä lahkosta.
Lisäksi hän on asiallinen teksteissään,joita olen
seurannut vuosien takaa.
seriffiksi. Työ vaatii kiihkomimielisyydestä luopumista,sekä luku ja kirjoitustaitoa. Lisäksi
luetun tekstin ymmärtämistä.
jos Neitoni näyttäisi kuvansa ja on hyvännäköinen, niin voisin harkita nostaa käden, jos äänestyksestä on kysymys?
Tuota tosiaan edellyttää, jotta olisi oikeudenmukainen sehrihvi
mitä tulee asiallisuuteen. Mies vailla vertaa. Mutta käsitykseni mukaan hän on jo sellaisessa tehtävässä toisilla sivustoilla.
En ole tavannut miestä, joka on noin perehtynyt asiaan, joka koskee Jehovan todistajuutta. Mutta itselle ei ole selvinnyt vielä, mikä tämän palstan todellinen tarkoitus on?
Keskustella Jehovan todistajuudesta?
Tämä olisi valtakunnanansalin sivukonttori, jossa vain pelkät Vartiotorniseuran kritiikittä opettamat opit Brooklynistä jyräisivät yksinoikeudella.
mutten oo kyllä JT,kumma ettei sitä jo oo huomattu
ois tilaukses :) voi teiän kans,pistetään äänestykseen.Eiköhän tuo Meilo oo tarpeeks rankka jätkä et homman hoitais
Kukapa siihen tehtävään haluaisi?
Jos sheriffi edustaa entisiä jehovantodistajia, niin jehovantodistajat kritisoinevat aivan kauhiasti kaikkia hänen ratkaisujaan. Tällainen sheriffi on ollut.
Jos taas sheriffi olisi jehovantodistaja, niin palstalta saattaisi yhtäkkiä hävitä kaikki jehovantodistajuutta kritisoiva teksti.
Jos sheriffi olisi jotain muuta uskoa edustava, niin harvassa lienevät ne ihmiset, jotka kykenisivät moderoimaan niin tasapuolisesti etteivät ajaisi samalla oman uskonsuuntansa etua. Tällainen sheriffi on kuitenkin ollut ja hän oli todella hyvä tehtävässään.