Miten on leikkauksen kanssa.
Tuijat, ( pienikasvuiset ) hujahtivat viime kesänä reilusti pituutta. Ne ovat hyväkasvuisia, mutta tietenkin latva näyttää ohuelta. Mahtaneeko tuuhettua ilman leikkausta? Jos ja kun leikataan, milloin ja miten? Sama koskee myös pientä vuorimäntyä. Neuvoja kaipailee tietämätön kotipuutarhuri.
leikataanko tujia ja vuorimäntyä?
3
625
Vastaukset 3
- mutta vuorimännyn
kasvatuksesta tiedän jonkin verran:) Kevättalvella - jos vuorimänty on vielä pieni - peitä se hallaharsolla, säkillä tms. ettei se ala kevätauringon innostamana liian aikaisin heräämään - kuivuu ja kuolee pois, kun juuret ovat vielä roudan sisällä eivätkä saa vettä. Kesällä ennen juhannusta leikkele/nipsi vuosikasvuista 1/3 pois. Jopa tuuhentuu ja kasvaa kivannäköiseksi. Se vaan pitää muistaa joka kesä "typistellä".
Jospa joku tietäisi tuijistakin kertoa. Sen tiedän, että nekin kannattaisi keväällä suojata auringolta.- kokemusta on.
Pakkasharson käyttö kevätvarjostukseen aiheuttaa sen, että kasvi ruskettuu VARMASTI! Varjostuskankaan on oltava riittävän harva, ettei lämpötila sen sisällä pääse nousemaan liikaa.
- puutarhuri.
Vuorimännyn leikausohjeet jo saitkin.
Tuijat yleensä kasvavat kauniin mallisiksi ilman leikkaustakin, mutta sietävät sitä hyvin. Se pystyy kasvattamaan uusia silmuja vanhastakin rungosta (toisin kuin kuuset ja männyt), joten sitä voi tarvittaessa leikata hyvinkin rajusti.
Yleensä tuijan leikkaamiseksi kuitenkin riittää kuivien oksien poisto. Sitä voi toki myös muotoilla, kuten esim kuusiaitaa, leikkaamalla nuorinta kasvua kauttaaltaan sentin- parin verran. Tuollainen leikkaus on kuitenkin makuasia, ei välttämättömyys.
Leikkausaika on maaliskuusta elokuuhun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901338
- 45697
- 20649
- 53608
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit47582- 46569
- 76566
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o132548- 41512
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan183504