MATTI VOITTI 109,JUTTA HÄVLSI 59.

tästä on hyvä jatkaa.
4173
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Heh, ehkä on syytä hieman perehtyä asioihin. Jos nykyoloissa enemmistöhallitus kaatuu välikysymykseen pääministerin idoimasta eläkeleikkauksesta, joka vielä peruttiin, niin kummahan se olisi.

Ehkä hallituksen kaataminen vielä Matilta onnistuu, kun oikein hiihtelee. Ihalainen ja Soinihan voisivat kimpassa ostaa Masalle uudet sukset tai ainakin voiteet, ettei ihan noin pahasti lipsu.

Äänestä
  • Jutta teki välikysymyksen ja sai nenilleen.

    Perehdy siihen asiaan.

    Mitään ei muuten peruttu. Jos työryhmä ei pysty tekemään tämän vuoden loppuun mennessä esitystä, koka nostaa työstä eläkkeellesiirtymisen keskimääräistä ikää kolmella vuodella vuoden 2008 tasosta vuoteen 2025 mennessä, niin pallo on taas hallituksella.

    Silloin tulee esitys siitä paljonko eläkeiän alarajaa nostetaan ylöspäin.

    Saksa ja Tanska ovat jo nostateet omien eläkkeidensä alarajan 67-68 vuoteen, koska siellä sosialidemokraatitkin tajuavat, että hyvinvointi murenee, jos työssäolevia ihmisiä on vähemmän kuin lapsia, opiskeiljoita, työkyvyttömiä, sairaita ja eläkeläisiä.

    Tosiasioiden suhteen on hyvä olla tarkkana.

    -Jäbä

    Äänestä

kyseessä??

Äänestä

tämä loppu oli vain muistutukseksi, ettei puupää ala taas ominpäin ajattelemaan ruka-ideoita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


niin pitikin kirjoitti:

tästä on hyvä jatkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu