Tänään 13.3.2009 Länsi-Savon pääkirjoituksessa oli juttu. Kauhajoen ja Jokelan ampujien osalta vain armeija havaitsi, ettei kummallekkaan tule antaa asetta. Jokelan ampuja sai kutsuntojen ennakkotarkastuksessa E-paperit ja pistettiin kasvamaan kolmeksi vuodeksi. Kauhajoen ampujan palvelus keskeytettiin alkuvaiheessa. Yhteiskunna hälytyskellot eivät kuitenkaan soineet tarpeeksi voimakkaasti, jotta ampumatragediat olisi voitu estää. Jos kerran armeijan testeillä on pystytty jo näin saamaan selville riskihenkilöt. Miksi näitä testejä ei ole kehitetty lisää ja käyttetty tietoja siviilissä aselupien myönnössä?
Lisää kontrollia aselupien hakuun
HÖPÖ HÖPÖ
8150
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Mitkään voimavarat eivät riitä tutkimaan niin suurta sakkia, kuin armeijaan kelvottomat tänä päivänä muodostavat.
Työhän oli jo tehty ei muuta kuin tieto eteen päin aselupien myöntäjille. Jos armeija huomaa, ettei asetta tule antaa kyseisille henkilöille ei sitä saa siviilissäkään silloin antaa missään tapauksessa.
Nuoret ovat kiihkeitä ja harkitsemattomia, etenkin murroiässä ja heti perään kyynisiä ja masentuneita.
Se näkyy tääläkin palstalla.
He eivät ole vielä olleet kutsunnoissa, mutta aseen he voivat saada.
Kuka heidät tutkii? Nettipoliisiko?
Nuoremmille samat testit lupia myöntävän poliisin toimesta. Ei pitäis olla mitään estettä menettelylle vai masentuuko ne nuoret jo siitä?
Ei noille saa esittää mitään uhkaavia kysymyksiä, koska he menevät kuoreensa kuin simpukka, koska "tyhmät poliisit" loukkaavat kyselemällä HÄNELTÄ!
Oisko pakkopulla vaidettava täysjyvä ruisleipään vai mitä olisi tehtävä?
On näitä naisministereitä hoitamassa juttuja, eivätkä he ymmärrä mistään mitään, saaden ministeriöiden henkilökunnankin tyhmistymään esimerkillään.
Ainoa mitä femakkoministerit osaavat, niin säätää kieltoja sitten kun paskat on jo housuissa.
Näiden reppanoiden aikakaudella maastamme onkin tullut oikea kieltojen paratiisi.
Mitään hyötyä näistä kielloista ei tietenkään ole ollut, siksi he katsovatkin olevan parasta säätää lisää kieltoja, kyllä niiden joskus on purtava, edes johonkin.
koska lähtökohtasi on että naiset ei ymmärrä mistään mitään