Hellurei.
(Suvipiha - Red Cherry ja Rügen)
Yritän kasvattaa ensimmäistä kertaa kirsikkatomaatteja sekä Kuukausimansikkaa parvekkeelle ensikesäksi.
Kylvin siemenet helmikuun loppupuolella ja nyt on eroteltu tomaatin taimet erilleen omiin pikku kasvatusruukkuihin
(Joita muuten tuli ihan hemmetisti) hehe...
Mansikan taimet ovat ihan pieniä vielä, niillä ei ole kiire...
No, asian pointti siis on se, että onko kokemuksia kyseisestä tomaattilajikkeesta. Mistä tykkää ja mistä ei. Sijoitanko auringonsuojaan / tuulensuojaan, käykö amppeli vai laitanko normiruukkuun jne...
Kerrostalon parvekkeelle ei saa kasvihuonetta kyhäiltyä, joten hyvin pienillä eväillä olisi mentävä eteenpäin. Sit kiinnostaa, tuenko tomaatin vartta ns. ylöspäin, vai annanko roikkua vapaana vaan... :)
Itsellä tarkoitus oli istuttaa 1 tomaatin taimi per (halk.21cm) amppeliruukkuun, joka sitten roikkuisi parvekkeella ns. katossa.
Ja tietty, jos nuo mansikan taimet pysyvät hengissä, onko niitä joku kasvatellut.
Kiitos jo etukäteen kaikille vastanneille!
Kirsikkatomaatin sekä mansikan kasvatuksesta?
2
3206
Vastaukset
- vähäisiä kokemuksia
Tomaatti on happaman maan kasvi, samaan tapaan kuin peruna. Mansikka tarvii lähes neutraalin maan (pH 6-6,5).
Näin talvella kannattaa kuivassa huoneenilmassa suihkuttaa tomaattia. Kun nostat parvekkeelle, tämä jää pois ohjelmasta.
Tomaatti tuetaan ylöspäin alusta alkaen. Samoin "varkaat" (sivuversot) poistetaan heti niiden ilmaannuttua.
Tuulensuoja on hyvä raakilevaiheen aikana, mutta ei kukinta-aikana. Tomaatti on tuulipölytteinen. Toinen vaihtoehto on, että ravistat taimea päivittäin kukinta-aikana.
Amppelitomaatti on oma lajinsa, kirsikkatomaatti omansa, joten normiruukku on suotavaa.
Mansikka ei eroa puutarhamansikasta muuten kuin kasvupaikaltaan.Kirsikkatomaatti vaatii tukemisen ja varkaidenpoiston, kuten edellinen vastaajakin kertoo.
Amppelikasvatukseen sopii parhaiten joku amppelitomaattilajike ja ruukkuun ruukkutomaatti jne. Esim. kääpiötomaatti tekee pieniä tomaatteja kuten kirsikkatomaattikin, mutta sopii ruukkukasvatukseen paremmin. Lisäksi se on nopeakasvuinen ja satoisa. Amppelitomaatin varret ovat luonnostaan sitkeitä ja taipuvaisia. Uutuuslajike Balkonstar on hyvin satoisa perveke/ruukkutomaatti. Tomaatin kylvökin onnistuu vielä n. 10.4. asti. Myöhemmin kylvetyt kasvavat valoisuuden ansiosta tanakammiksi.
Näistä tarkemmin sivuillani: http://personal.inet.fi/luonto/whitepaprika/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006394
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303833törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283200Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42869