Krokotiilinpyrstö

pekanpoika

Lueskelin Ritva Haavikon uusinta Waltarikirjaa. Siinä kerrottiin, että Sinuhen ilmestymisen jälkeen jossakin ravintolassa tarjoiltiin krokotiilinpyrstö-cocktaileja. Mitähän niihin mahtaa sisältyä?

4

2840

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rane2000

      en kyllä muista

    • 4 -6 jääkuutiota murskattuna
      2 mittaa vodkaa
      1 mitta Triple Sec´iä
      1 mitta Mezcal´ia
      2 mittaa sitruunanmehua

      Aineet shakerissa sekaisin ja tarjotaan jäähdytetyissä laseissa.

      Olisikohan ollut tämä? Tästä on samalla nimellä kyllä toinenkin cocktail, mutta ei yhtä eksoottinen.

      Mezcal on meksikolaista, agaavesta tislattua viinaan. Tähän viinaan keksittiin aikanaan mainoskikkana laittaa se toukka ja aineella kehuttiin olevan myös hallusiogeenisia vaikutuksia.

      Mika Waltarin ja Olavi Paavolaisen aikaan kaikki eksoottinen oli muotia. Jos joku on lukenut Paavolaisen ylistystä Rainbow-nimiselle cocktailille, missä eri alkoholeista tehtiin lasiin eri värisiä kerrostumia. Rainbow oli Paavolaisen mielestä mannermaisen elämän suuria symboleja kuusine eri värikerroksineen.

      • pekanpoika

        Sinuhen ilmestyminen rajaa tuon vuoteen 1945, ei ollut juuri sodan jälkeen paljon mahdollisuuksia eksoottisuuksiin. Paavolaisen värikkäät Tulenkantajajutut olivat aikaisempaa aikaa. Hotelli Tornin historiasta voisi löytyä jotain. Etsintä siis jatkuu.


      • Anonyymi

        Kuinkahan moni teistä on lukenut Mias Waltarin Sinuhen. Minä olen lukenut sen kolmeen kertaan jo 75-v elämäni aikana ja taidan taas sen kaivaa kirjahyllystäni esiin. Yst terv ja mukavaa iltaa kaikille toivottaa mummo Espoonlahdesta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      68
      3198
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1851
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1740
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1249
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      129
      1048
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      99
      992
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      944
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      869
    10. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      865
    Aihe