Sarvamaa Asehulluista

Suomi on asehullujen "luvattu maa". Ehkä peruSSisulaisen kiihotuksen sijaan kannattaisi siirtyä järkilinjoille?

http://petrisarvamaa.blogit.uusisuomi.fi/2009/03/13/yksi-ainoa-totuus/
199
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Suomessa tapetaan ihmisiä ampumalla huomattavasti vähemmän per capita kuin euroopassa ja amerikassa. Afrikan ja ja muut muslimimaat ovat tässä suhteessa aivan omassa luokasaan.
Suomessa tapetaan ihmisiä eniten fileerausveitsellä ja puukolla. Ampuma-aseet ovat tulleet amerikkailaisten elokuvien myötä tutummaksi tappovälineeksi. Amerikkalaisissa elokuvissahan mennään miltei joka paikkaan pistoolit kourassa ja lopulta satapäinen kiväärijoukko tulittaa rikollisen seulaksi mielipuolisella sarjatulella.
Toimittajien mässäily kouluampumisilla kannustaa näitä mielipuolia toimintaan.

Uuden aselain sisältö on mielestäni hyvä, vaikka ampumaseuran pakollinen jäsenyys onkin hieman kyseenlainen perustuslain kannalta arvioitaessa.

Autokoulu on pakollinen, jotta saa ajokortin.
Ampumakoulun käyntipakko aseluvan saamiseksi on mielestäni siihen rinnasttettava. Voidaanhan ampuma-asekoulutusta antaa ampumaseuroissa myös seuraan kuulumattomalle ja sen jälkeen kun asianosainen on osoittanut riittävää vastuuntuntoa, harrastusta ja taitoa, hänelle voidaan kirjoittaa todistus ampuma-asekoulutuksen läpäisemisestä, mikä olkoon ehtona ampuma-aseluvan saamiselle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Uudessa Suomessa kirjoitti:

Suomi on asehullujen "luvattu maa". Ehkä peruSSisulaisen kiihotuksen sijaan kannattaisi siirtyä järkilinjoille?

http://petrisarvamaa.blogit.uusisuomi.fi/2009/03/13/yksi-ainoa-totuus/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu