Ameriiikkalainen Sci-fi -kristillisyys

Kari Kuulalla on loistava artikkeli, jossa hän ruotii tätä aikamme ruttotautia, jonka pauloihin tälläkin foorumilla ovat monet vimpulanpampulat sortuneet. Nimittäin ameriiikkalaisperäiseen Sci-fi -kristillisyyteen siruineen, nallekarhuineen ynnä muineen heipulanveipuloineen:

Otteita:

"Kristikunta on aina ajatellut, että (Ilmestyskirjassa) kyseessä on kuvaannollinen tai kirjaimellinen ennustus pahan vallan kasvusta maailmanhistorian kuluessa. Toisen maailmansodan jälkeen eräät amerikkalaiset fundamentalistiliikkeet loivat erityisen mielikuvituksellisen poliittisen tulkintaperinteen. Ne pitivät Neuvostoliittoa Ilmestyskirjan petona."

"Kylmän sodan alusta aina 90-luvulle saakka kolme tai neljä valtiota näyttelivät pääosaa näissä tulkinnoissa. Pahan akselia edustivat Neuvostoliitto ja joidenkin kirjailijoiden mukaan myös Kiina...Saatana vaikuttaa siis Neuvostoliiton, Kiinan ja katolisen kirkon kautta.

"Hyvän akselin keskus on luonnollisesti Israel, Jumalan valittu kansa. Saatana taistelee sekä Israelia että kristillistä kirkkoa vastaan. Israelin suurin liittolainen tulee olemaan Amerikka. "

"Suurinta ironiaa on se, että tässä esitetyt tulkintaperiaatteet voisivat yhtä lailla johtaa päättelemään, että Amerikka on Ilmestyskirjan peto.

"Myös Amerikka on päämäärätietoisesti tavoitellut maailman herruutta...Ilmestyskirjan tulkitsijat ovat pitäneet petojen valtiota liittovaltiona. Tätähän yhdistyneet Pohjois-Amerikan osavaltiot ovat. Juuri liittovaltiojärjestelmän tähden USA:n armeija ja sotateknologia on ylivoimainen muun maailman itsenäisten pikkuvaltioiden sotilasmahtien rinnalla."

"Tietenkään amerikkalainen scifi-kristillisyys ei anna omien koirien purra. Ilmestyskirjaa ei tulkita epäisänmaallisesti. Päin vastoin, sillä oikeutetaan USA:n ulkopoliitiikka ja sen sotatoimet maailmanrauhan edistämiseksi."

http://www.karikuula.com/120

0

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

        Rakastan sinua ❤️
        Ikävä
        84
        1702
      2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

        Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
        Ikävä
        88
        918
      3. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

        Ihan mun miehen näköinen 😍
        Ikävä
        54
        912
      4. Misä tulipalo?

        Mikä palaa Haapavedellä?
        Haapavesi
        8
        892
      5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

        Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
        Sanaristikot
        56
        859
      6. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

        Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
        Maailman menoa
        190
        842
      7. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

        Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
        Ikävä
        58
        813
      8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

        Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
        Ikävä
        80
        755
      9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

        Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        172
        750
      10. Teet tämän niin

        Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
        Ikävä
        41
        740
      Aihe