KATAISEN UNELMA 65 V

kaikki paljastuu ajallaan

Matti Vanhanen toteutti Jyrki Kataisen unelman suomalaisten eläkeiän pidentämisetä 65 vuoteen. Tämä 65 v oli Jyrki Kataisen työkalupakissa, mutta kierona politiikkona hän ei Eduskuntavaalien alla hiiskunut tästä sanaakaan.

2

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Reyska

      Katainen voi aina vaihtaa uraa ja alkaa tekemään automainoksia. Kokemusta löytyy jo; armotonta hehkutusta, vaikka kyseessä on loppujen lopuksi vain auto.

    • lisää vanhuuseläkkeeseen

      Ainakin minulle on jäänyt epäselväksi millä tavalla eläkeikää nostetaan 3 vuodella. Siis nouseeko vanhuuseläkkeen alkaminen 66 vuoteen, paitsi balettitanssijoilla 47 vuoteen, poliiseilla 61 vuoteen ja maajusseilla 59 vuoteen.

      On ihmeellistä, että Vanhasti suurempi huippuosaaja Katainen ei kykene kertomaan millä tavalla eläkeikä nousee. Ehdotan että hallituksen uudet päätökset lukee julki suoraselkäinen Häkämies.

      Sama ongelma verojen alentamista ja korottamista. Joka päivä Kataisen sanomiset muuttuvat. Epäselväksi on jäänyt milloin tuloveroa korotetaan: laskukauden, laman vai nousukauden aikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4892
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3543
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1558
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1480
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1334
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1128
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1057
    Aihe