"Minä rakastan sinua"

****Narsisti ei vihaa mitään niin paljon kuin lausetta "Minä rakastan sinua". Se herättää hänessä lähes alkukantaisia reaktioita. Se provosoi hänen silmittömään raivoon. Miksi näin?***


http://www.healingeagle.net/Fin/Vaknin/faq74.html


Tämä alustukseni liittyy aiheeseen: "Ymmärrä hoitomiestä". Eikä sitten ole pilkkaa. Poistattajille tiedoksi.

Narsistisen luonteen ilmenemismuotoja tutkimalla, voimme ymmärtää hoitomiehiä.

He eivät ole pahuuttaan sitä mitä ovat. Vaan he ovat KYVYTTÖMIÄ rakastamaan.

Vl-yhteisön vain pitäisi pystyä pitämään nämä kyvyttömät aisoissa.

9

631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamma.

      Olet söötti Depuli-lovely !

      • Sulla meni vähän offtopiciksi, mutta olkoon ;)


    • teorioita

      kehität joutessas ;-)

      • En minä noin viisaita osaa kehitellä. Mutta sieltä narsisti/psykopaatti teorioiden takaa se hoitomies kurkkii.


    • Hoitokokoukset, ainakin 70 - 80 luvuilla olivat puhtaasti väkivaltarikoksia, joita ei voi, eikä saa hyväksyä. Mutta ymmärtää saamme.

    • Delilah1

      että tämänlaatuisiin asioihin kiinnitetään huomiota. En oikein usko, että yksilötasolla narsimia olisi vl-liikkeen piirissä enempää kuin muissakaan.

      Enemmän olen huolissani itse VL-LIIKKEEN tietyistä piirteistä, jotka voisi siirtää yksilötasolta yhteisön tasolle.

      Määritelmä:
      Laaja-alaisia suuruuskuvitelmia(käytöksen tai fantasian tasolla), ihailun tarvetta ja empatian puutetta. Alkaa varhaisaikuisuudessa ja esiintyy monissa yhteyksissä vähintään viidellä seuraavista tavoista:

      1.Henkilöllä on suuret käsitykset itsestään(esim.liioittelee lahjojaan ja saavutuksiaan, odottaa perusteettomasti muiden pitävän häntä ylivertaisena).

      2.Keskittyy ajatuksissaan jatkuvasti mielikuviin rajattomasta menestyksestä , voimasta, kauneudesta tai suuresta rakkaudesta.

      3. Uskoo olevansa erikoinen ja ainutlaatuinen ja kokee, että häntä ymmärtävät vain muut huomattavat henkilöt ja instituutiot,joiden kanssa hänen tuklisi olla tekemisissä.

      4. Vaatii korostunutta ihailua.

      5. Kokee olevansa oikeutettu erikoiskohteluun ja saamaan toiveensa täytetyksi.

      6. Käyttää häikäilemättä muita hyväkseen.

      7. Empaattisuuden puute: haluttomuus huomata toisten tunteita ja tarpeita tai eläytyä niihin.

      8. Henkilö on usein kateellinen muille ja uskoo muiden kadehtivan häntä.

      9. Ylimielinen ja röyhkeä käytös tai asennoituminen

      Lähde: Lönnqvist&co. Psykiatria

      Lisäksi kestää huonosti itseensä kohdistuvaa kritiikkiä.

      • "En oikein usko, että yksilötasolla narsimia olisi vl-liikkeen piirissä enempää kuin muissakaan."

        En minäkään usko, että sitä vl-narsismia olisi enemmän kuin muualla. Mutta kun ne muutamatkin riittävät, tai jopa yksi.


    • Preacher chick

      ... ovat usein juuri ne, jotka väittävät rakastavansa toista ja joille 'rakkaus' merkitsee nimenomaan alistamista, omistamista, vähättelyä ja mitätöintiä... toisen omaksi parhaaksi, tietenkin.
      Pyskologisointi ja toisen todellisten tai kuviteltujen heikkouksien analysointi on narsistille tyypillistä, hän kokee siinä puuhassa pätevänsä.

      Jos huomaa henkilössä tällaisia oireita, kannattaa puhaltaa peli poikki välittömästi. Kiltti ihminen kuvittelee usein omituisen käytöksen olleen vain jotain kummaa väärinkäsitystä ja katsoo sitä sormiensa läpi... vaikka kyseessä oli itse asiassa esimakua narsistin todellisista kasvoista. Käytös on pikku hiljaa koko ajan räikeämpää - täysiverinen psykopaatti kun ei tunne rajoja, eikä empatiaa.

      Narsisistia ei kannata yrittää 'parantaa', tämä vain antaa hänelle lisääntyneen voiman tunteen ja lisää leikkikaluja roolipeliä varten...

      Raimo Mäkelän kirja aiheesta 'Naamiona terve mieli' on erittäin osuva, suosittelen.

      • **Raimo Mäkelän kirja aiheesta 'Naamiona terve mieli' on erittäin osuva, suosittelen.***

        Tiedän ja tunnen henk. koht. liiankin hyvin henkilön, joka on kirjan varoittavana esimerkkinä. Tietenkin nimettömänä.

        Admata ainakin tietää henkilön, mutta tuskin sitä, että hän liittyy ko. kirjaan..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      64
      4365
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3485
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3150
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2608
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2307
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2079
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      1984
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      192
      1870
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1542
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1398
    Aihe