kyll' kapitalisti on kapitalista ...
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903149242316_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903149242316_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
palkittin hyvästä henkilöstöjohtamisesta, mutta ne vanhat konstit on kaivettu naftaliinista.
Samat menetelmät on myös käytössä kännykkä-Nokiassakin.
Ei mitään uutta perus-nokialaiselle, sillä tässä on jotakin tuttua...
Turhaa itkemistä. Sai renkailta moni muukin kenkää kuin tämä raskaana oleva nainen. Pitäisikö hänen olla jotenkin eriasemassa kuin muiden? Onko raskaana oleminen joku takuu pysyvästä työpaikasta?
kyllä nokianrenkailla pc 1_llä näyttäis että irtisanomiset meni aika pitkälti pärstäkertoimen mukaan eli ne jotka oli koko ajan äänessä ja uskalsi tuoda mielipiteensä kuuluviin lähti ensimmäisenä näin se vaan aina menee,sen lauluja laulat kenenkä leipää syöt.
..jos oli viimevuosina paljon sairastellu.Sai takuulla kenkää.
Mitäpä jatkossakaan sellasella työntekijällä tekee,jota joku pian joutuu tuuraan,eihän se työnantajan puolelta oo mitenkään kannattavaa.
Kyllähän työnantajalla on oikeus itse päättää ketä pistää pihalle. Tottakai sieltä ensimmäisenä lähtee ne sairaat ja ammattiyhdistysaktiivit. Yrityksen tarkoitus on varmaankin tuottaa voittoo eikä pelkästään työllistää. Hyvinhän tuo gummitehdas on tuon työllistämisen hoitanut, nyt vaan on vähän huonot ajat...
kaikki oikeudet olevan työnantajalla - jopa oikeus rikkoa lakia.
Voisitko hieman tarkentaa?
Ja uskokaa tai älkää, mutta ensimmäisenä ei irtisanota niitä parhaita työntekijöitä. Ei koskaan.
Saa varman työpaikan....
Ei se noin mene vaan ensin pitää olla suhteita että pääsee töihin ja sitten nuollaan perää että saadaan pitää työpaikka.
Työsopimuslaki 7:9.2 §
Jos työnantaja irtisanoo raskaana olevan tai perhevapaata käyttävän työntekijän työsopimuksen, katsotaan irtisanomisen johtuneen työntekijän raskaudesta tai perhevapaan käyttämisestä, ellei työnantaja voi osoittaa sen johtuneen muusta seikasta.
***
Kun nyt tässä tapauksessa on irtisanottu raskaana oleva kokeneempi naistyöntekijä ja pidetty töissä vähäisemmän työkokemuksen omaavia miehiä, ei liene epäselvää, mitä mieltä tuomioistuin tulee olemaan asiasta.
ja näkyvästi nouskaa barrikadeille tämän irtisanotun raskaana olevan naisen puolesta! Siitä huolimatta, että seurauksena olisi julkisesti ääntään korottavien erottaminen! Se olisi kohtuullista ja oikein, miehet pitävät kyllä puoliaan mutta kuka pitää naisten puolta, ei edes naiset itse!
Kuka tietää?