Avarassa luonnossa oli äsken kaatopaikalla elävä paviaaniyhteiskunta, joka on jonkinlaisessa alisteisessa suhteessa koiralauman kanssa, koirat ovat siis vähän kuin apinoiden lemmikkeinä. Eräs beta-uros siinä nappasi yhden koiranpennun ja raahasi sen raaoin ottein sivummalle omaan paikkaansa, ja alisti sen hallintaansa painamalla sitä maahan ym.
Kysymys kuuluukin: harjoittiko kyseinen paviaani eläinrääkkäystä raahatessaan pentua pitkin rosoista kalliota?
Apinatko eläinrääkkääjiä?
7
335
Vastaukset
- sopii pohdiskella
Lasketaanko eläimelle kärsimyksen tuottaminen rääkkäykseksi vain, jos on tietoinen aiheuttamastaan kärsimyksestä? Paviaanilla tuskin on niin kehittynyttä mielen teoriaa ja peilisolutoimintaa, että se ymmärtäisi kunnolla koiran tuntevan samantapaisia asioita kuin se itse. Voisi jopa kyseenalaistaa missä määrin se edes toimii harkinnanalaisesti.
- pystyy..
Kyllä apinat pystyy harkinnanalaiseen toimintaan. Ne voivat hyvinkin tiedostaa tekojaan ja tekojensa seurauksia.
http://www.uusisuomi.fi/ymparisto/52793-simpanssi-%E2%80%9Dsuunnitteli-satoja-hyokkayksia%E2%80%9D-ruotsissa
http://www.hs.fi/keskustelu/Simpanssikin suunnittelee kolttosensa etuk%E4teen/message.jspa?messageID=3111793&userThreadMode=tree
http://www.mtv3.fi/uutiset/ilmiot.shtml/arkistot/ilmiot/2009/03/835500 - not so fast
pystyy.. kirjoitti:
Kyllä apinat pystyy harkinnanalaiseen toimintaan. Ne voivat hyvinkin tiedostaa tekojaan ja tekojensa seurauksia.
http://www.uusisuomi.fi/ymparisto/52793-simpanssi-%E2%80%9Dsuunnitteli-satoja-hyokkayksia%E2%80%9D-ruotsissa
http://www.hs.fi/keskustelu/Simpanssikin suunnittelee kolttosensa etuk%E4teen/message.jspa?messageID=3111793&userThreadMode=tree
http://www.mtv3.fi/uutiset/ilmiot.shtml/arkistot/ilmiot/2009/03/835500Yhtä hyvin voisit käyttää ihmisiä todisteena sille, että paviaanit ovat yhtä kyvykkäitä kuin ihminen. Ei toimi. Jokainen apinalaji on omanlaisensa. Paviaani taatusti miettii etukäteen mitä tekee, mutta ymmärtääkö paviaani tekonsa seuraukset koiralle? Kas siinä pulma.
- tiedät...
not so fast kirjoitti:
Yhtä hyvin voisit käyttää ihmisiä todisteena sille, että paviaanit ovat yhtä kyvykkäitä kuin ihminen. Ei toimi. Jokainen apinalaji on omanlaisensa. Paviaani taatusti miettii etukäteen mitä tekee, mutta ymmärtääkö paviaani tekonsa seuraukset koiralle? Kas siinä pulma.
Mistä tiedät, ettei ymmärrä?
- ********
tiedät... kirjoitti:
Mistä tiedät, ettei ymmärrä?
Ei asian kyseenalaistaminen ole sama kuin kieltäminen!
- Vänkäämiseksi meni
******** kirjoitti:
Ei asian kyseenalaistaminen ole sama kuin kieltäminen!
Tää on niin tätä.
Onkohan vänkääminen evolutiivinen muinaisjäänne, vai nykyajan mahdollistama lieveilmiö? Lajille ominaista tutkivaa asennetta se ei kyllä edusta, eikä se oikein käy kyhnytyksestäkään.
Menee tosin jo eri palstan puolelle... - balitettavast ei ole videota
pystyy.. kirjoitti:
Kyllä apinat pystyy harkinnanalaiseen toimintaan. Ne voivat hyvinkin tiedostaa tekojaan ja tekojensa seurauksia.
http://www.uusisuomi.fi/ymparisto/52793-simpanssi-%E2%80%9Dsuunnitteli-satoja-hyokkayksia%E2%80%9D-ruotsissa
http://www.hs.fi/keskustelu/Simpanssikin suunnittelee kolttosensa etuk%E4teen/message.jspa?messageID=3111793&userThreadMode=tree
http://www.mtv3.fi/uutiset/ilmiot.shtml/arkistot/ilmiot/2009/03/835500n. 25 vuotta sittenn ajoin eraassa elaintarhassa
jossa voi kasella elaimia ajaessa. Oikealla puolen ole pieni tekolampi jossa pieni saari
josssa oli simpansseja.
Minulla olim banaaneja autossa ja paatin heittaa ne simpansseille. Kun banaanit loppuivat, heitin
viimeisellle simpanssille kiven. Se ottin sen maasta, katsoi minua ja alkoi hyppia ilmassa ja osoiuttaen minua huusi ; KU-KU, kU-KU!
Vuotta myohemin vein eraan turistin samaan elaintarhaan, ja muistin apinat ja aioin vieda muutaman banaanin samalla.
Kun astuin ulos autosta sama simpanssi tuli loikkien saaren toiselta puolen kanammunan kokoinen kivi kadessaan, ja heitti suoraaan minua kohden. Kivi tuli niin valtavalla voimalla etta se lensi ainakin 100 metria taakseni..
Juuri ja juuri ehdin vaistaa.
Samala se hyppi ja huusi; KU-KU-ku-ku!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m724394Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1003840Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363519- 513130
- 402608
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182529Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222322- 231976
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami151742Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351705