Kataisen 1,8 milj. mamua

tarvitsee tukea

Viime vuosina osakkeilla ja perinnöillä rikastuneet imevät kaiken hyvän palveluskunnan markkinoilta lähivuosina. Luultavasti eläkeoikeus pitää kokonaan lakkauttaa niiltä joilla ei ole verovapaita eläkerahastosijoituksia odottamassa. Maahanmuuttajaperhe on tyypillissti suurperhe jossa on useampi sukupolvi kotona ja puolisen tusinaa lasta. Luultavasti pelkästään sosiaalialan virkojen täyttämiseen tarvitaan satojatuhansia afrikkalaisia kieliä osaavia uussuomalaisia.

"Jyrki Katainen ulkomaisen työvoiman tarpeesta. Suomi tarvitsisi 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa 11 vuodessa Ykkösaamu TV1 Lauantai klo 10.05 4.10.2008"

2

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sos.dem. tantta

      Kyllä Suomi tarvitsee vähintään tuon 1,8 miljoonaa mamua, sillä mitä enemmän maahanmuuttajia on, sitä enemmän on tarvetta erityyppisille julkisen sektorin palveluille.

      Ja me tarvitsemme laajaa julkista sektoria, jotta pystymme järjestämään sopivan lokoisia toimistohommia tovereillemme ja tovereidemme lapsille, sukulaisille ja hyville tuttaville.

      • Kukka-Tantta

        Maahanmuuttajien tulee olla ehdottomasti nuoria miehiä! Hiiteen kiintiöt tällä kohtaa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe