http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001590&posting=22000000042001253
Kirjoitin tämän avauksen. Nykyään suren. En näe enää niitä. :( Ne olivat kauniita, ihania. Vieläkin mietin kuumeisesti, mitä ne ovat. En nähnyt sellaisia ennen isän kuolemaa, kuten taisin jo mainita. T. Isän tyttö
Kirjoitin tämän avauksen. Nykyään suren. En näe enää niitä. :( Ne olivat kauniita, ihania. Vieläkin mietin kuumeisesti, mitä ne ovat. En nähnyt sellaisia ennen isän kuolemaa, kuten taisin jo mainita. T. Isän tyttö
Vastaukset 5
Vanhimmat
"No, sitten olen monta kertaa nähnyt edessäni kimmeltäviä säteitä, joista tulee mieleen enkeli. Viimeksi toissapäivänä."
Joo, näen itsekin kirkkaita säteitä ympärilläni...joskus ne ovat ikäänkuin hajaantunutta "tähti-sadetta" tai sellaista "tähti-sirotelmaa", joskus tulee kirjaimellisesti suoraan katon läpi viereeni/lähelleni pystysuora säde (aivan kuin suoraan "Taivaasta", jos sen niin haluaa nähdä)...
Sinä yhdistät sen isäsi kuolemaan...no itseltäni ei (onneksi) ole kuollut lähiomaisia viime aikoina ja näen kuitenkin noita.
Minun veikkaukseni on, että ne ovat jotain "yhteys henkimaailmaan" -säteitä.
Sinä olet ottanut sinne yhteyttä isäsi kuoleman kautta. Minä olen "muuten vaan" ottanut yhteyttä sinne.;)
keillä niitä nyt on ollutkaan. Mutta jos puhutaan henkimaailmasta, niin on hyvä ottaa huomioon myös mitä Raamattu sanoo kyseisistä ilmiöistä.Tiedän, että ilmiöt ovat todellisia.
En sinänsä väitä, että kokemillanne havannoillanne olisi välttämättä tekemistä minkään muun kuin "selittämätömän" kanssa?
Mutta Raamattu varoittaa: Ja jos joku kääntyy vainaja-tai tietäjähenkien puoleen, lähtien haureudessaan kulkemaan heidän jäljessänsä, sitä ihmistä vastaan minä käännän kasvoni ja ...(3Moos20:5). Älkää kääntykö vainaja-ja tietäjähenkien puoleen; älkää etsikö heitä, ettette tulisi SAASTUTETUKSI. Minä olen Herra teidän Jumalanne(3Moos19:31)."Älköön keskuudessa olko ketään, joka...tekee taikoja, ennustelee merkeistä, harjoittaa noituutta tai velhoutta, joka lukee loitsuja, kysyy vainaja-tai tietäjähengiltä (ja huom!) kääntyy vainajien puoleen. Sillä jokainen joka sen kaltaista tekee, on kauhistus Herralle (5moos.18:10-13)
Tässä ikiaikojen Jumalan varoitukset tuonpuoleiseen yhteyden ottamiseen. Huom! myös pimeyden enkelit esiintyvät erilaisissa valkeuden enkelien hahmoissa ja merkeissä ja värähtelyissä. Näistä on kirjallisuutta puolin ja toisin.-Ymmärrän mikä kiinnostus niihin voi tulla, mutta kokemuksesta tietoisena välttäisin ainakin ottamasta niihin "entiteetteihin" yhteyttä. Mutta tämä keskustelu sinänsä on tärkeä. Kunnioittaen: Metsätienk.
pelotteli ihmiset kuoliaaksi paholaisenpelollaan.
Raamattu kieltää ottamasta yhteyttä Luciferin henkimaailmaan. He ovat 'kuolleita', kuten raamattu kertoo. Sensijaan Kristuksen henkimaailma, johon Israelin lapset ja ensimmäiset kristityt olivat yhteydessä on kokonaan toinen asia.
Välillä on ollut taukoa, nyt on taas näkynyt. Epäilen edelleen, mistä ne johtuvat. Kunnollista selitystä en ole vielä saanut mistään.