Nahjus-Vanhasen nöyryyttävä niksi

Olen ollut viikon Ylläksellä laskettelemassa ja datayhteydet ovat olleet vajavaiset. Siksi kommentoin tätä mannertenvälisen nahjuksen kujanjuoksua vasta nyt.

Nahjus-Vanhanen selvästi unohti, että arvovaltaa ei kannata panna peliin, jos arvovaltaa ei ole. Tässä eläkeikäfarssissa kansa voitti Nahjus-Matin 100-0. Muka Rukan hiihtolenkillä keksitty peruuttamaton lakiesitys nollattiin täydellisesti viime viikolla.

Jupakan voittajat ovat Kokoomus ja SDP sekä tietysti ammattiyhdistys. Akava, STTK ja SAK käyttäytyivät maltillisesti samaan aikaan kun Vanhanen veti ultimatumeita pöytään.

Saattaapa olla, että Kokoomus ajoi tarkoituksella Nahjus-Vanhasen miinaan. Tämän jälkeen hänen vaikutusmahdollisuutensa ovat nollassa. Hallitusta johtaa tästäkin eteenpäin Jyrki Katainen.

Sinipuna teki myös hienoa yhteistyötä tässäkin kysymyksessä.

3

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lappilainen.

      ..sinä luuseri muka ylläksellä sitä et usko itsekkään ensinnäkin sinä et osaa ylläkselle etkä pysy suksilla pystyssä puhumattakaan mäessä.
      On parempi kun pysyt siellä kaljabaarissa ja olet hiljaa.

      Viikon parhaan vitsin lykkäsit.

    • oivahärkönen

      ... ajatus eläkeiän alarajan määrääminen oli syntynyt vv-ministeriössä ja Vanhanen ja Katainen olivat puhuneet asiasta ennen Vanhasen Rukan matkaa ja Kataisen Egyptin matkaa. Vanhanen sanoi, että hänelle syntyi Rukan hangilla ajatus ottaa tämä asia esiin seuraavassa hallituksen kokouksessa ja tehdä siitä päätös.

      Tälläinen päätös tehtiinkin yksimielisesti ja siitä järjestettiin tiedotustilaisuus, jossa olivat mukana kaikki hallituspuolueiden puheenjohtajat.

      Ihalaiset ja onnettomat urpilaiset nostivat metelin, että tälläisia esityksiä ei pidä tehdä ilman etukäteisneuvotteluja ihalaisten kanssa. Hallitus luopuikin esityksestä ja se pantiin kolmikantaneuvotteluihin. Vanhanen selvisi asiasta voittajana. Hän sai tempauksellaan vastahakoiset ihalaiset neuvottelupöytään sitoutuneena tavoitteeseen työuran pidentämisestä kolmella vuodella eli enemmällä kuin hallitus alunperin uskoikaan. Myös urpilaiset ovat nyt sitoutuneet työryhmän esittämään.

      • niitähän sitä

        Suomen kansahan tästä nosti metelin tästä eläkeiän nostamisesta ja antoi tylyn tuomion Matti Vanhaselle, joka joutui korvat luimussa peruuttamaan aikeensa. ei ole tainnut vielä mennä ihan jokaisen kaaliin, että ammattiyhdistysjohtajien ja hallituksen yhteinen päätöshän oli se, että tämä Matti Vanhasen Rukan lumilla ja omana ideana syntynyt eläkeiännosto 65 vuoteen ei toteudu ja sosiaalitupoon ei tämä kieroimmasta kieroin hallitus puutu sekä lisäksi tästä työuran pidentämisestä perustettiin työryhmä, jonka raportin pitää valmistua tämän vuoden lopussa. Matti Vanhanen ja Jyrki Katainen ovat puhuneet voitoista, mutta mitäs nämä voitot sitten voisivat olla, sitä sopii myös miettiä? Jutta Urpilainen on puhunut myös voitosta, koska Suomen kansa ja ammattiyhdistysliikkeet saivat torpattua tämän Matti Vanhasen omanaan markkinoidun asian.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      223
      4111
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2593
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1298
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1037
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      913
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      896
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      891
    Aihe