Kilo alueena?

Ensiasunto

Olen syntyjäni Espoolainen, sittemmin muualle muuttanut, ja nyt olisi tarkoitus ehkä palata takaisin. Osaako kukaan sanoa, millaisia alueita löytyy Kilosta? Sijainti olisi loistava, mutta millaista on muuten?

Taustatietona, että esimerkiksi Suvelan tapaisesta vuokratalolähiöstä betonielementtihirvityksineen en asuntoa menisi ostamaan. Näkyyhän se asuntojen hinnoissakin jo, että jotain on pielessä.

14

1185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdga

      jakautunut moneen hyvään ja huonoon osaan. Varo koko kilonpuistoa ja aseman ympäristöä, kilontien eteläpuolisia vuokrataloja.

      sen sijaan kilontien pohjoispuolella on omakotitaloja hp 2.500 000 €, lansatien ympärillä varakasta pientaloaluetta.

      • Ensiasunto

        Kiitos, tämä selvensi jo jonkin verran.


      • Kilossa

        Radan eteläpuolella on paljon Espoonkruunun vuokrataloja, joiden läheisyydessä voi olla levotonta. Radan pohjoispuolinen alue on rauhallista aluetta, jossa on pääasiassa omistusasuntoja.


      • Ensiasunto
        Kilossa kirjoitti:

        Radan eteläpuolella on paljon Espoonkruunun vuokrataloja, joiden läheisyydessä voi olla levotonta. Radan pohjoispuolinen alue on rauhallista aluetta, jossa on pääasiassa omistusasuntoja.

        Tei huvikseni Espoonkruunun sivuilta asuntohaun, ja näinhän se on, että noita kaupungin vuokra-asuntoja valitettavasti löytyy (vähän liiankin)läheltä meidän harkinnassamme olevaa asuntoa.

        Niin, ja jos tämä jotakuta loukkaa - valitettava tosiasia on, että ko. asuntojen tuntumassa on levotonta (oli syynä sitten kantaväestö tai maahanmuuttajat). Tiedän tämän, koska asuin lapsena liian lähellä Suvelaa, vaikka en varsinaisesti Suvelassa. Tuskinpa ajat ovat siitä paremmaksikaan muuttuneet?

        Kiitos ja anteeksi.


      • taidat olla vain köyhä...
        Ensiasunto kirjoitti:

        Tei huvikseni Espoonkruunun sivuilta asuntohaun, ja näinhän se on, että noita kaupungin vuokra-asuntoja valitettavasti löytyy (vähän liiankin)läheltä meidän harkinnassamme olevaa asuntoa.

        Niin, ja jos tämä jotakuta loukkaa - valitettava tosiasia on, että ko. asuntojen tuntumassa on levotonta (oli syynä sitten kantaväestö tai maahanmuuttajat). Tiedän tämän, koska asuin lapsena liian lähellä Suvelaa, vaikka en varsinaisesti Suvelassa. Tuskinpa ajat ovat siitä paremmaksikaan muuttuneet?

        Kiitos ja anteeksi.

        ... kun suvelasta olet kotoisin.

        Totta kai hinnat ovat alhaisempia heikon statuksen omaavalla alueella, vaikka nimen omaan muuten hyvällä alueella sijaitsevan vuokratalon vieressä. Eikö nykyhinnoilla 100.000 herätä ollenkaan etukäteisepäilyksiä?

        tosi asiassa Kilo on samanlainen pääosin uinuva hyvin toimeentulevien asuinalue kuin mankkaa. bonarina kilosta enemmän palveluja kuin mankkaalta ja myös omistuskerrostaloasuntoja.


    • mutta pari vuotta sitten

      Kävin siellä kyläilemässä joitakin kertoja ja kuulin tarinoita

      Kilonpuisto ja aseman lähistö on kulttuurillisesti rikasta mutta muutoin köyhää aluetta.

      Vaikka kyllä siellä pahimmat häiriötekijät olivat perisuomalaisia tapauksia. Näin siis Kilonpuistossa siinä aseman eteläpuolella koulun lähellä.

      Muutoin ihmettelen Kilon seudun kohtuullisen hyvää arvostusta. Kaukana merestä, keskuspuistosta ja muusta mukavasta. No onhan siellä juna- ja poliisiasema.

      • aamulla putkasta

        kotiin.


    • Tallinnassa

      Käynkin usein Tallinnassa. Siellä hermo lepää, kun ei tarvitse kulkea mamujen seassa. Kilossa pitää.

    • nähnyt monta seutua espoosta

      tietyissä kortteleissa maahanmuuttajia mutta niinhän niitä on kaikkialla (paitsi westend-tapiola) Erinomaiset yhteydet eri suuntiin, viehättäviä vanhoja huviloita ja lähipalvelut ok.

    • ...........

      ovat täyttäneet sosiaalisella toiminnallaan hyvin koko Kilon radan molemmin puolin. Espoonkruunun asunnon vieressä ostoskeskuksessa on perjantaisin hirveä huuto, kun alkoholistit juovat. Radan toisella puolella tapaat useammin tummaihoisen kuin valkoihoisen. Varkauksia tapahtuu edellä mainitusta syystä paljon. En ymmärrä, miksi näitä vuokrataloja ei voida keskittää yhteen, niin saataisiin monia rauhallisia alueita.

      • Kilossa vieraillu

        Missä ihmeen ostoskeskuksen vieressä? Ei Kilossa mitään ostoskeskusta ole.


      • kioski...
        Kilossa vieraillu kirjoitti:

        Missä ihmeen ostoskeskuksen vieressä? Ei Kilossa mitään ostoskeskusta ole.

        Onhan siellä se mamun pitämä kioski!


    • sjstjsjjsj

      Eihän tästä saisi tätä mieltä olla, mutta sanotaan nyt kuitenkin. Eli maahanmuuttajia on aivan liikaa, jotta normaali-ihmistä kiinnostaisi muuttaa alueelle. Mamut tuovat ongelmia, ja ongelmien keskellä ei ole kiva asua, hyvin yksinkertaista. Minä ainakin valitsen asuinpaikkani sillä perusteella, että etnisiä ihmisiä näkisi mahdollisimman vähän, tai mieluummin ei ollenkaan.

    • :D:D

      Kilo on minun mielestä erittäin rauhallinen paikka. Olen asunut kilossa melkein 10 vuotta ja ei ole tapahtunut minun kohdalle mitään pahaa. Mutta kesäisin asemat ovat täynnä juoppoja jotka pummii rahaa ja vaikka mitä, mutta onneksi ne eivät ole agressiivisiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6023
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4782
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      96
      3035
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2823
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2095
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1506
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1028
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      970
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe