sitten hupaisaa. On 2000-luku, tietokoneet, kännykät ja internetti. Siitä huolimatta tuhansia vuosia vanhat uskomukset ovat voimissaan.
Uskomuksien voimalla tehtävä aivopesu on kadehdittavan tehokasta. Uusimpana globaalina uskontona esim. ilmastomuutosuskonto.
Oikeasti maapallon lämötila oli esim dinojen aikakaudella merkittävästi korkeampi kuin nyt ja viime vuodet ovat olleet kylmempiä kuin aiemmat.
http://www.scotese.com/climate.htm
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/
uskovaisten
7
203
Vastaukset
- ertert
"Uusimpana globaalina uskontona esim. ilmastomuutosuskonto."
Ei se ole mikään uskonto vaan havaittu ilmiö.
"Oikeasti maapallon lämötila oli esim dinojen aikakaudella merkittävästi korkeampi"
Niin ja?
"viime vuodet ovat olleet kylmempiä kuin aiemmat."
Kyse onkin noin sadan vuoden trendistä.- tota käppyrää,
maapallon historiaan mahtuu n -kappaletta 100 vuoden jaksoja.
http://www.scotese.com/climate.htm
Ilmastomuutos on uskonto, koska niin paljon satuja kerrotaan ja manipuolidaan ihmisiä. Jos ilmastomuutos olisi vain havaittu ilmiö, suhtauduttaisiin siihen yhtä neutraalisti kuin auringon nousuun.
"sitten hupaisaa. On 2000-luku, tietokoneet, kännykät ja internetti. Siitä huolimatta tuhansia vuosia vanhat uskomukset ovat voimissaan."
jos tarkoitat "uskomuksilla" uskoa raamatun ilmoiutukseen, niin minä en näe sen suhteen mitään ristiriitaa nykytekniikan kanssa (eri asia on sitten, miten sitä tekniikka kukin käyttää), ovat kaksi eri asiaa
ja toiseksi usko ja tieto eivät ole vastakohtia, uskon vastakohta on epäusko ja tiedon vastakohta on tietämättömyys
kolmanneksi, järkevää olisi ensin esittää väitteille vasta-argumentit, ennenkuin alkaa "pitämään hauskaa" muiden kustannuksella- raamatun satuja
totena, hupaisaa.
raamatun satuja kirjoitti:
totena, hupaisaa.
kertomuksia satuina, vaan luotettavana historian kerrontana
yksi esimerkki, Juudan kuningas Hiskian aikanen assyrialiaisten toimesta tapahtunut Jerusalemin piiritys (joskus 600 luvulla eKr.) on mainittu myös assyrialaisissa lähteissäkeke-65 kirjoitti:
kertomuksia satuina, vaan luotettavana historian kerrontana
yksi esimerkki, Juudan kuningas Hiskian aikanen assyrialiaisten toimesta tapahtunut Jerusalemin piiritys (joskus 600 luvulla eKr.) on mainittu myös assyrialaisissa lähteissähttp://gamma.nic.fi/~jlindell/raam.htm ja jos joku "irvistelee" siitä, että tämä linkki nyt on helluntailaisten sivuilla, niin mikäänhän ei estä tarkistamasta asioita myös muista lähteistä
Jospa meitä vedätettän ilmastonmuutos pelolla.
"Teesi,antiteesi ja synteesi-vedätys" toiminee tämänkin päivän ihmiseen, sillä ei ole ihminen muuttunut. Nähtäväksi jää.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1392773Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2702388Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?261446- 1161124
- 991089
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041033Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee13982Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La57871Mistä juttelit viimeisen kerran
Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.62844Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.283830