on sallinut kristikunnan hajaantua satoihin uskonsuuntiin ja lahkoihin?
Miksi Pyhä Henki ei ole hoitanut tehtäviään, vaan johtaa uskovia harhapoluille (Mikä niistä poluista on oikea - vai onko mikään?).
Miksi kaikkivaltias Jumala
9
197
Vastaukset
- Trubaduuri
Kyllähän ihmiset tietenkin saavat valita vapaasti myös seuransa. Muttei tietenkään luomakuntamme Luoja, kaikkeuden Korkein, taivaallinen Isä tuollaista eriseuraisuutta ja kuppikuntaisuutta hyvällä katso. Eikä aito ja oikea kristikunta ole hajaantunut minnekkään. Se on yhtä salainen kuin on taivaallinen Isäkin. Sen tekemät hyvät teot ovat vain näkyvissä. He kaikki, jotka tuohon ko. kristikuntaan kuuluvat, tunnistavat toisensa vain keskinäisestä rakkaudestaan. Eikä meillä edes ole ulospäin näkyviä tunnisteita. Ulkopuoliset eivät meistä yhtikäs mittää voi edes tietää. Mutta sanamme kyllä saatte, joko raskaaksi taakaksi tai
parantaviksi "lehdiksi" päivästä toiseen ilman vastiketta.- J.Edgar
syyn, miksi kristikunta on niin hajaantunut.
Koska joukossanne on kaltaisiasi "ainoan oikean uskon tietäjiä". - Trubaduuri
J.Edgar kirjoitti:
syyn, miksi kristikunta on niin hajaantunut.
Koska joukossanne on kaltaisiasi "ainoan oikean uskon tietäjiä".Ei vaan, kerroin ettei sinua estä kukaan muu kuulumasta tuohon kristikuntaan kuin sinä itse!
Et vaan ymmärrä aivan oikein kirjoitettua viestiä!
Sama pätee näihin muihinkin ihmisiin. Hekään eivät ymmärrä jotta heidän pahoin vihollisensa ovat he itse ja heidän omitut ja piintyneet asenteensa, joista he pitävät kynsin ja hampain kiinne.
Ja erityisesti sinä tietenkin, juuri tuolla vihanpitoisella asenteellasi näytit jo minulle ettet sinä halua rakastaa minua ihmisenä, etkä kristittynä. Itse siis itsesi paljastit. Tosin et ole sen huononpi kuin nämä helluntailaisetkaan. He tekevät alinomaan sitä samaa kuin sinäkin. Trubaduuri kirjoitti:
Ei vaan, kerroin ettei sinua estä kukaan muu kuulumasta tuohon kristikuntaan kuin sinä itse!
Et vaan ymmärrä aivan oikein kirjoitettua viestiä!
Sama pätee näihin muihinkin ihmisiin. Hekään eivät ymmärrä jotta heidän pahoin vihollisensa ovat he itse ja heidän omitut ja piintyneet asenteensa, joista he pitävät kynsin ja hampain kiinne.
Ja erityisesti sinä tietenkin, juuri tuolla vihanpitoisella asenteellasi näytit jo minulle ettet sinä halua rakastaa minua ihmisenä, etkä kristittynä. Itse siis itsesi paljastit. Tosin et ole sen huononpi kuin nämä helluntailaisetkaan. He tekevät alinomaan sitä samaa kuin sinäkin.sitten on, kaikki muut on pahoja ihmisiä, niinkui tosin ollaankin, mutta Jeesus ei katsonut henkilöön, pelastaessaan ihmiset helvetistä, vaan asetti uskon välineeksi, jolla voi tarttua ankaikkiseen elämään.
- Trubaduuri
Mohikaani_27 kirjoitti:
sitten on, kaikki muut on pahoja ihmisiä, niinkui tosin ollaankin, mutta Jeesus ei katsonut henkilöön, pelastaessaan ihmiset helvetistä, vaan asetti uskon välineeksi, jolla voi tarttua ankaikkiseen elämään.
Noh, jos itse katsot olevasi paha, niin sehän on sinun oma asiasi. Kukapa täällä sitä voisikaan yrittää muuttaa muuksi. Sillä mehän olemme vain ihmisiä. Eipä muutoin ikuna Jeesus katsonut helluntailaisiinkaan, vaan sanoi: katso ihmistä.
Sinulla onkin aina ollut suuri vaikeus katsoa ihmistä. Siksi et näe vaikka heitä vastaan tulisi.
Ja alati, kyselet vieläkin tyhmiä. Luulisi jotta olisit jo jotakin saanut jumalaltasi, sillä olet rypenyt jo niin kauan. Tosin, onhan sinullakin vielä mahdollisuus alkaa tottelemaan Luojaamme, taivaallista Isää, sillä hän ei luotujansa katso
karsastaen, niin kuin esim sinä alinoimaan teet,
kirjoituksistasi sanomattakaan, joita täälläkin tehtailet vihan vimmoissasi suunnaten ne ihmisiin.
Varmaankin ihmisellä ja hänen itsekkyydellään on tässäkin sormensa pelissä. Ei "mahduta" saman katon alle, jotenka perustetaan oma kirkkokunta.
Meidänkin paikkakunnalla lienee 4 vapaansuunnan kirkkokuntaa.
Tosin osalla on tietty tilaus ja tarkoitus, ihan maailman laajuisestikkin ajateltuna.
Pyhä Henki kyllä kehoittaa ja opastaa, uskovainen joko tottelee tai ei.- siksipä siksi
Jumalan tahto ei korreloi suoraan Jumalan sallimuksen kanssa. Jumalan tahto olisi Jeesuksen mukaan, että uskovat olisivat yhtä. Yhtä oleminen ei välttämättä ole samanmielisyyttä, vaan yhteyden säilyttämistä eri tavoin ajatteleviin kristittyihin. Se on toinen toisensa ymmärtämistä ja rakastamista. Tai vähintäänkin yritystä siihen suuntaan.
Pyhä Henki ei johda ketään harhapoluille. Ihmiset itse etsivät monia mutkia.
Opillisesti tai muuten mielestään aina oikeassa olevat eivät kestä erilaisia tulkintoja. Siitä seuraa ongelmia.
Minusta elämän ja uskonelämänkin mielekkyys on kyvyssä käsitellä ja hyväksyä ristiriitaisuuksia. "Oikean polun" osoittaminen toiselle voi olla harhaanjohtamista. Kunkin on löydettävä se itse. Jonkinlaista osviittaa voi antaa, mutta yleensä pitäisi varoa olemasta auktoriteettina toisen etsinnälle.
Luottamus Jumalan rakastavaan olemukseen ja Hänen tahtoonsa johdattaa nöyriä oikein on polun alku. * Väliäkö sillä minkä nimikyltin alla käy tätä Jeesus tieä. Sinä olet vilä täysin siltä tieltä poissa, ja olet Jumalan vihan alaisuudesa.
* Miettisit omaa tilaasi, mikä rauhaasi sopii, ennenkuin on liian myöhäistä!- ja levittivat
evank. omilla tahoillaan[Jum.suunnitelma]
aivan kun sina ja mina emme halua ajaa samanlaisilla autoilla[punainen lada] tms.
niin lopputulos ,ja halu on sama[taivas] vaan vivahteet vaihtelevat..
ihmisten ymmarrys on asioista erilainen,toinen sopii toiselle paremmin,kuin toiselle
ei Jumala ole halunnut,eika halua meita samaan muottiin.
avartukaa tekin,sanoo raamattu,suvaitkaa toinen toisianne. ja oikea on ristin tie...ylosnousemus on elama meille.. usko Jeesukseen .lannenhunttari
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2335111Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1194151- 583753
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363609- 513490
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413205Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202586Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv42397- 232386
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo592377