Kun tavaraa ei tule, ja viikkoja kuluu.
Onko kellään tietoa onko mitään estettä sille että yksipuolisesti peruutan tilauksen, kun kerran tavaraa ei näy eikä kuulu. Status tuotteen kohdalla on "odotamme tätä tuotetta" tms.
Vai onko kaupalla oikeus odotuttaa asiakasta viikkotolkulla, koska on alunperin tehnyt kaupasta tilauksen?
Kenelläkään tietoa asiasta? Kysyn täällä koska en luota verkkokaupan myyjiin ja heidän vastauksiinsa. Sitäpaitsi kauppaan ei tahdo päästä puhelimella perille, ja sähköpostia en ala käyttämään.
verkkokauppa.com tilauksen peruutus
13
5155
Vastaukset
- tilauksen,,, tai
vaihtaa toiseen.
verkkokauppa.com on kyllä vähintäinkin mielenkiintoinen paikka, kävin liikkeessä ja hinnat esillä niin, ettei se viimeinen numero näy.
Miksi kävin liikkeessa. Aivan tarkastuskierroksella koska eräs irakilainen perhe osti verkkokaupasta television ja käsityksensä mukaan ostivat n 250e arvoisen tv:n,
jonka maksoivat pankkikortilla, myöhemmin huomasivat tv:n maksaneen n 2500e !
Jättääkö verkkokauppa liikkeessä sen viimeisen numeron pois, tietoisesti, juuri siksi kun kaikki asiakkaat ei kysele, he ostavat vain ja yleensä maksuvälineenä on jonkinlainen muovikortti.- onnistuu kyllä
Itse sain tuotteen edullisemmin, eli sillä hyllynreunahinnalla. Ero oli tosin vain jonkun kympin n. 100 € tuotteessa, kun kassalla vaadin sen tarkastamista. Kannattaa siis ottaa kuva hintalapustakin. Kohdallani syy oli she, että verkkosivujen ja hyllyhinnan hinta vaihtui usean tunnin viiveellä.
- monia
Jos tilatessasi tuotteen verkkokaupan sivuilla oli maininta, että tuotteen toimitus voi kestää kauan (kuten heillä esmes 2-4 vko) voipi olla vaikeeta valittaa koska asiakkaan tiedossa on, että toimitus kestää. Jos kuitenkin tilatessas kaupan sivuilla oli toimitusaikana vaikkapa alle 2 viikkoa voit miettiä seuraavaa:
Tsekkaile kuluttajansuojalaki:
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1978/19780038
sieltä pykälät:
3§ Menettelyn sopimattomuus (ja tästä varsinkin 2. pykälä, eli osa 2)
6§ Kielto antaa totuuden vastaisia tai harhaanjohtavia tietoja
jos VK on sivuillaan ilmoittanut toimittavansa tuotteen tietyssä ajassa, on sen toimitettava se.
7§ Olennaisten tietojen antamatta jättäminen
kts. edellinen (jos olet saanut tietoa viivästyksestä tämä ei vaikuta)
Tuolta laista käy selville aika paljon vaikka paljon muutakin tämmöiseen kauppatilanteeseen liittyy. Ehkä tärkein tuon lain sanoma perumiseen on kuitenkin 4 luvun 1 pykälä:
4 LUKU
Sopimuksen sovittelu ja tulkinta (16.12.1994/1259)
1 § (16.12.1994/1259)
Jos tässä laissa tarkoitetun sopimuksen ehto on kuluttajan kannalta kohtuuton tai sen soveltaminen johtaisi kohtuuttomuuteen, ehtoa voidaan sovitella tai jättää se huomioon ottamatta. Sopimuksen ehtona pidetään myös vastikkeen määrää koskevaa sitoumusta. Kohtuuttomuutta arvioitaessa otetaan huomioon sopimuksen koko sisältö, osapuolten asema, sopimusta tehtäessä vallinneet olot ja, jollei 2 §:stä muuta johdu, olojen muuttuminen sekä muut seikat. (15.12.2000/1072)
Ehto voi tässä tapauksessa olla kohtuuton, jos verkkokauppa on ylittänyt ilmoittamansa toimitusajan. Minä en kuitenkaan ole lakimies tai minkäänsortin asiantuntija joten tällä vastauksella ei ole muuta kuin suuntaa-antavaa arvoa. - eeriksi
Ostin Lacien ulkoisen kovon, jolle Siirsin Kaikki tiedostot läppäriltäni. Hajosi heti seuraavalla käyttökerralla. No kovo huoltoon Verkkokauppa.comiin. Paperille dokumentointiin, että mikäli jouduttaisiin toimenpiteisiin, että on riski tiedostojen häviämisestä huollossa, niin laite palautettaisiin VAIKKA rikkinäisenä. Samaan huoltomääräykseen kirjattiin vielä, että tod.näk. virtalähde kärähtänyt, eli kovohan oli ilmeisesti itsessään vielä ehjä..
Kuukauden lukuisien soittelujen (kenenkään numeroita ei muuten Verkkokauppa.comista saa, joutui kärttämään tietoa jopa Pirkkalan toimipisteen myymäläpäälliköstä) jälkeen joku taas vastasi ja kertoi, että uusi kovo on tullut. Eli kaikki tiedostot 5 vuoden ajalta meni sen saman tien. Ei mitään mahdollisuuksiakaan kompensaatioihin tms.
Hassuinta oli, että yksi huoltomies kertoi kovon olevan Hollannissa, toinen Ruotsissa ja kolmas Ranskasta. Joista itse sitten koetin tavoittaa kovoa - tuloksetta.
En voi suositella kenellekään ja koskaan kyseistä yritystä!!!!! Be aware!!!- 1+13
On tuossa omaakin vikaasi. Etkö ole koskaan kuullut, että tärkeät tiedostot on syytä säilyttää ainakin kahdessa eri paikassa?
- kk
Itse korjasin oman lacie verkkolevyn itse. Kaikki datat säilyivät ennallaan ja nyt toimii loistavasti. Tosin takuu meni kun itse korjasin(piti purkaa osiin). Mutta ei sillä takuulla mitään tee.
En suosittele kenellekkään lacien verkkolevyjä.
Niiden linux käyttöjärjestelmä on säälittävästi koodattu.
Sitä voi toki itse parannella jos haluaa purkaa laitteen ja osaa linuxia ;)
- hyväntahtoinen
Verkkokauppa.Com kieltämättä nousee päätä pidemmäksi, kun mitataan asiakastyytymättömyyttä. Jotain on noussut omistajalla hattuun ja siksi palkollisiksikin kaivataan verkkismäisiä tyyppejä, erityisesti jälkimarkkinointiin.
http://oikeusjakohtuus.blogspot.com/2009/12/ilmaista-konsultointia.html - 93
Itse olen perunut tilauksiani tai osia niistä. Tämä on tapahtunut kirjautumalla tililleni ja tekemällä siellä muutokset. Luottokorttitiliäni on hyvitetty. Tlisiirrolla tehdyistä tilauksista on sanut hyvityksen, kun on ilmoittanut pankkitilinumeron. Joskus on saanut jopa kahteen kertaan hyvityksen. Ovat tosin nopeasti asian havainneet ja pyytäneet palauttamaan liikaa saadut verkkokauppa.comin tilille.
- ex-asiakas
Jos haluat välttää ongelmia takuu- ja huolto-ongelmien yllättäessä, vältä silloin myös verkkokauppa.com liikettä.
Lisätietoja osoitteessa http://verkkokuopasta.blogspot.com - 27
Kaksi asiaa, mitä ei koskaan pidä tehdä:
- ostaa LaCietä
- ostaa Verkkokauppa.comista
Mieluummin vaikka tuplahinta. - petteri punakuono 69
niin verkkokauppa.com toimittaa nykyään ulkoimaisilla virtalähetllä tuotteet ja jos et ole ottanut 14 päivän aikana sinen yhteyttä niin joudut ostaa sen suomalaisen erikseen ;)
eli homaa pelaa hyvin katetta enemmän kun saa alkaa kiinalaisella liittimellä myymään suomessa ja ylihintaan siihen jälkeen virtalähdettä - valivali.
Ihmeellisiä valittajia? Jos tavarat eivät tule riittävän nopeasti, perukaa tilaus ja tilatkaa muualta. Verkkokaupat eivät millään pysty lähettämään kaikkia tilauksia toimitusarvioiden mukaisesti. Ja jos ette luota kaupan myyjien vastauksiin niin menkää ostamaan käteisellä lähimmästä kaupasta. Tällaiset valittajat kehotetaan ohjaamaan kilpailijoille, hyvä tapa siirtää kapulat toisten rattaisiin =D
- iphone
ku mä peruttan tilaus koskan mun raha palatu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk913829Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921989Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll871803- 1441672
- 1621493
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1021493Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.651478Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671432Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j1001344- 861297