Anna taitaa olla ensimmäinen idoli, jonka albumiin sonybmg panostaa kunnolla. Ehkä siihen vaaditaan ensin se 140000 levyn myynti ja pari emma-voittoa, jotta idoli voi sanoa "ottavansa aikaa levyntekoon".
http://www.voice.fi/index.php?option=com_sbsarticle&tmpl=blog&cid=2853&cat=1
http://www.voice.fi/index.php?option=com_sbsarticle&tmpl=blog&cid=2853&cat=1
Vastaukset 10
Vanhimmat
panostettu enemmän kuin muihin idoleihin. Tehty levyjä ja markkinointia isolla rahalla. Levyt pukataan nopeasti ulos, koska markkinat vetävät.
Saahan nyt Kristiankin käyttää enemmän aikaa levyntekoon, mutta vain siksi, että on saanut itse järjestettyä studioaikaa tavallista edullisemmin. Rahallisesti panostukset jäävät kauas siitä mitä Annan levyyn käytetään, koska ei palkata edes ulkopuolista tuottajaa.
Asiat voidaan aina esittää myönteisessä valossa, mutta nämä tapaukset, joissa idoli saa tehdä kaiken itse kertovat vain siitä, että suurta tuottoa ei odoteta eikä levy-yhtiö halua panostaa. Tehköön idoli itse niin huonon levyn kuin haluaa ja kärsiköön nahoissaan, levy-yhtiö ei kärsi kun ei mitään sijoitakaan.
Annan levyntekotahti kuulostaa aikamoiselta rahastukselta, vaikka aikaa käytettäisiinkin tällä kerralla vähän enemmän. Kyllä Annastakin revitään irti kaikki raha mitä saadaan mahdollisimman nopeasti. Annan taakse vain kootaan hyvät taustajoukot ja voimavarat, ettei vuoden eniten myynyttä levyä sentään tarvitse hävetä.
idolin omista biiseistä pitänyt maksaa lauluntekijälle jotain korvauksia joita levy-yhtiö ei ole halunnut idolien tapauksessa maksaa?
ja covereista. Jos omalle levylleen tekee biisejä, saa korvauksen myynnin mukaan.
elo-syyskuussa ja nyt puolen vuoden päästä taas studioon tekemään uutta levyä joulumarkkinoille. Varsinaista liukuhihnarahastusta, jossa laulajan kehittymiseen artistina ei panosteta yhtään. Sony ja samalla Annakin näyttää vaan ahneelta.
Annan suosio ja tieto ettei se loppujen lopuksi tekisikkään mitään ellei kukaan olisi kinnostunut. Mutta nyt löytyy yleisöä ja arvostajia joten miksei puurtaisi työtä kun menee noin hyvin?
liukuhihna artisti. Ja tää on mun mielipide.
liukuhihnasäveltäjä-Sarinin ja liukuhihnatuottaja-Eskolinin tusinabiisejä laadusta viis. Tässä aliarvioidaan niitä lapsia, joille levyä myydään. Eikä Annan epävireistä laulua ja kömpelöä esiintymistä katsota läpi sormien enää montaa vuotta siksi, että tyttö on nuori ja aloittelija.
asioista. Moni iskelmälaulaja esimerkiksi on tehnyt levyjä aika tiuhaan tahtiin. Hehän eivät yleensä tee itse biisejään. Oikeina artisteina heitä pidetään kuitenkin, koska he eivät ole nousseet pinnalle idolsista.
2kk studiossa pitkäaika?
että idolien levyt tehdään yleensä parissa viikossa.