jos mies lopettaa yrityksen,asunto vaimon nimellä,meneekö asunnon myyntituloista puolet miehen lainoihin... Miten olisi järkevintä toimia
ytityksen lopetus, asunnon myynti
vaimon roolissa
9676
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jos vaimo omistaa asunnon ja on sen myös itse rahoittanut, niin miksi menisi? Onko asunto miehen lainojen vakuutena?
asunto on nimissäni, mies maksanut lainanlyhennyksistä suurimman osan. Jos asunto myydään katsotaanko osuudesta puolet kuuluvan miehelle. Meillä ei ole avioehtoa.
Omaisuus on sen kenen nimissä se on. Jos olette eroamassa avioliitosta, asunto vaikuttaa ositukseen. Muuten ei sinun omaisuudellasi kuitata miehesi velkoja, jos kerran asunto ei ole miehesi velkojen vakuutena.
Ja velka yritetään laittaa yhteiskunnan hartioille.
Pankki käyttää asunnostasi saamiasi rahoja sen miehen velkojen maksuun, niin paljon kuin tarvis, vain jos 1) olette aikanaan ostaneet asunnon "yhteisellä" lainalla 2) ja olet sen asunnon silloin yleispantannut pankille vakuudeksi molempien lainoista 3) ja panttaus on yhä voimassa 4) ja miehellä on maksamattomia velkoja kyseiseen pankkiin.
"Meillä ei ole avioehtoa."
Se oletteko avo- tai avioliitossa tai eroamassa, ei vaikuta asiaan mitenkään, (siis siihen pääsekö joku miehen velkojista vetämään rahoistasi jos myyt asunnon).
"Mies maksanut lainanlyhennyksistä suurimman osan"
Ongelmien välttämiseksi olisi järkevää pitää tulevaisuudessa raha ja omistussuhteet oikein myös paperilla. Eli se joka maksaa, omistaa myös paperilla. (Itselleni ainakin herää mielikuva jostakin rahojen kätkemisestä, kun puhut konkurssista ja siitä miten omistussuhteet eivät vastaa maksusuhteita, ja siitä ettei haluta velkojien pääsevän väliin).
Luin huolimattomasta, et puhunutkaan konkurssista (oletin vain, sillä muutenhan ei kai pitäisi jäädä velkaa). Mutta tosiaan se meneekö asuntosi rahoista jotain miehen velkaan, riippuu siitä miten se asunto on pantattu pankille, ja toimiiko kyseinen pankki miehen velkojana.
Kerroit ettei asunto ole toiminut miehen lainojen vakuutena, mutta tiedätkö mikä on toiminut vakuutena? Eli miksi kysyä koko asiaa, jos asunto on sinun, eikä se toimi miehen lainojen vakuutena?....
Samassa pankissa lainat on. Ensin on otettu yrityslainat. Myöhemmin mies ei ole suostunut ottamaan taloon lainaan, koska velkaa jo muutenkin tarpeeksi. Halusin kuitenkin päästä muuttamaan ja otin talolainan itselleni. Mies sitä maksellut myös ja hoitovapaalla ollessani käytännössä miehen tuloilla eletty. Lyhennykset
menneet minun tililtäni johon tullut tilisiirto mieheltäni.
Tilanne kuitenkin niin, että yritys ei enää kannata ja miehen täytyy lopettaa. En tiedä edes
taloudellista tilannetta tarkkaan. Asiat vain menneet näin. Onneksi ei asuntolainaa enää paljoa jäljellä. Kysyn asiaa, koska en todellakaan tiedä näistä.
Yritys on siis menossa konkurssiin vai ollaanko sitä asettamassa selvitystilaan? Onko kyseessä osakeyhtiö, henkilöyhtiö vai kenties toiminimi? Mitä tarkoitat sillä, että velkoja ollaan laittamassa yhteiskunnan piikkiin? Kuka/miten yrityslainoja on taattu?
Asiat selvinneet jo pitkälle, eikä lainoja jää maksettavaksi paljonkaan. Parissa vuodessa saatu pois.Ei ongelmaa onneksi :).