SUOMEN LÄHIKAUPPA OY

täysin pihalla

hintavertailuissa. Tänään julkistivat viimevuoden tuloksen ja se oli 24 milj euroa tappiollinen. Toimitusjohtaja Saarinen ihmetteli, että kuluttajat ovat täysin ennustamattomia ja juoksevat tarjousten perässä.

Saarinen ei varmaan ole lukenut hintavertailuja. Lähikaupan myymälät ovat 10-15% kalliimpia kuin kilpailijoiden, olisikohan tällä jotain tekemistä huonojen myyntien syynä?

12

3432

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja..

      "Lähikaupan myymälät ovat 10-15% kalliimpia kuin kilpailijoiden,"


      lisäisin,
      lähikaupoissa on lähes kaikki kalliimpaa, harvoja poikkeuksia lukuun ottamatta.

      marketeissa on vain puolet kalliimpaa kuin naapurissa, olevassa marketissa.

      ainoa etu on lähikaupoissa, säästän joka kauppakäynnillä yli 20 minuuttia ja kaupassa käynti on rauhallisempaa,
      lapsetkin aina vitsailevat,

      aikoinaan oli jokapäiväistä kun uusi auto osteltiin "iskä, nyt on uusi auto, ei täällä enää tarvis huutaa",

      nyt vitsailevat että rauhallisuudestani näkee missä kaupassa olen käynyt.

      Luulen että jos joka päivä juoksisin marketeissa, olisi avioliittomme jo kariutunut, niin rasittavaa siellä on,
      metelikin rasittaa ja turha kävely.

      • viisastelija.

        Et vissiin oikein tiedä, mistä puhut tai siis kirjoitat. Suomen lähikauppa Oy ei suinkaan tarkoita lähikauppoja, vaan ketjuun kuuluvat esim. Euromarketit, Valintatalot ja Siwat.


      • tiedetään.
        viisastelija. kirjoitti:

        Et vissiin oikein tiedä, mistä puhut tai siis kirjoitat. Suomen lähikauppa Oy ei suinkaan tarkoita lähikauppoja, vaan ketjuun kuuluvat esim. Euromarketit, Valintatalot ja Siwat.

        eikös kaikki tuon tiedä.


    • Kauppoja lisää ulkomailta

      Keskon kauppojen kanssa vähän sellasia auringonlaskun kauppoja. Itseppähän ovat tiensä valinneet.

      • ww2

        miten?


      • Hinta/laatu laajasti
        ww2 kirjoitti:

        miten?

        Onhan ne vähän sellasia hiipuvia kauppoja.


    • Osaamimen saattais auttaa

      Tradeahan on pyrkimässä pois seisahtuneisuuden ajasta. Keskolta en ole moisia merkkiä nähnyt.

    • arvioimaan

      oma taloutensa lopputulosta.

      moni säästää hinnoissa, kun käy marketeissa,
      mutta ei ota sitä tosiasiaa että autolla ajo maksaa 0,5 € km.

      lisäksi eivät huomioi, että lähikaupasta he ostaisivat suunnitellut tavarat, marketista jotain ylimääräistä, joka,
      - joko syö rahapussia ohuemmaksi,
      - tai lihottaa kaupassa kävijää.


      kaverinikin kertoi kuinka halpaa/ilmaista on dieselillä käydä kaukana kaupassa, kun huomioi vain poltto-aineen.
      mutta tajusi sen siten kun oli ostoskärryillä vaurioitettu molempi ovia parkkipaikalla.

      (niin, minä käyn vain marketeissa, kun sellaisia on kolme, 500m, 600, ja 1,1 km etäisyydellä, ja aina kävellen)

      • vaikka on kallis

        Onkos se verottajan laskema kilometrikulu nyt 0,44c/km?

        Meillä on matkaa K-extraan 1km, eli jos ajan sen autolla edestakaisin niin se maksaa noin 0,88€.

        Prismaan, Lidliin, Citymarkettiin ja Euromarkettiin on kaikkiin 10km, eli autolla edestakaisin 8,8€.

        Tosin suuret kaupat on työmatkan varrella niin että ei tule edes sitä kahden kilometrin poikkeamaa, kun ajaa niiden kautta töistä kottiin, mutta unohdetaan se nyt tällä kertaa.

        Lähikauppa on niin paljon kalliimpi että yhdessä ruokakassissa maksaa varmasti noin 10€ lisähintaa.

        Eli jos kyse on muutamasta tuotteesta, niin ne kannattaa hakea lähikaupasta, mutta kassillinen kannattaa jo mennä hakemaan suuremmasta kaupasta.

        Käytännössä me käydään kaksi kertaa viikossa suuressa kaupassa ja pari kertaa lähikaupassa. Periaatteessa olen valmis tukemaan lähikauppaa, koska on todella hienoa että on ylipäätään kauppa kävelymatkan päässä.


    • Mainokset kertoo

      En olisi aivan varma. K-marketissa tuntumallani aivan kioskien hinnat.

    • jhbvhmj
    • Grrrrrrr

      Eipä ole tämä OY saanut tuplaveloituksiaan vielkään hoidettua. 9.12 veloitetty ja 10.12 uudelleen eikä palautuksia näy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      209
      1628
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      140
      1394
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      54
      1143
    4. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      55
      1025
    5. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      72
      1005
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      106
      932
    7. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      52
      913
    8. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      860
    9. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      82
      840
    10. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      31
      774
    Aihe