Matilla simultaanitulkkaus menossa

Tukholmassa

10

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pääministeri

      on kuin mikkihiiri merihädässä.

    • opiskelua :???

      menikö se kaikki hukkaan???

    • jos ruotsissa

      on niin sivistymättömiä poliitikkoja, etteivät osaa
      suomea?

      • Joopa joo

        Vanhanen sanoi ettei kielitaito kannata, häneltäkin turisti kysyi ajohjetta kolmella eri kielellä ja siitä huolimatta ei sitä saanut.


    • 200 v juhlissa

      Vanhanen teki historiallisen teon puhumalla suomea 200v EROjuhlissa Tukholmassa muutama viikko sitten!

      Ruotsin TV näytti tuosta keskustelusta Vanhasen suomenkielisen puheen, MUTTA se olikin DUPATTU päälle! Siis ikään kuin simultaanitulkattu duppaamalla ruotsiksi päälle! TÖRKEÄ TEKO!

      Näin Ruotsin kansa säästyi siltä häpeältä, että olisi joutunut kuulemaan puhuttavan suomea siellä heidän "kaikkein pyhimmässä" paikassa ja kaikkien valtion korkeimpien virkamiesten kuullen. Olihan paikalla molempien valtioiden korkein johto.

      • parlamentissä

        Tiettävästi Ruotsissa ei suomea saa käyttää edes kansanedustajat omissa parlamenttipuheissaan.

        Kalotin kummisetänänä tunnettu Ragnar Lassinantti teki tuon tempun taannoin ollessaan kansanedustajana ja siitä nousi kova halåå. Hän kertoo siitä kirjassaan Kalotin kummisetä.


      • Hyvä Vanhanen!!!

        Vanhasen Matti ja Matin "kultaiset suomensanat" Ruotsissa: 33 sanaa suomeksi!!!


        Pääministeri Vanhanen ei saa RKP:n,
        Kirjoittanut: heikki_tala 18.3.2009 klo 13.04

        http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000129&posting=22000000042560854
           
        folktingin tai Ruotsin kuningaskunnan "korkeita kunniamerkkejä".
        Paikallislehden päätoimittajana Matti Vanhanen kirjoitti pakkoruotsin poistamisen tarpeellisuudesta. Ensimmäisen hallituksensa pääministerinä hän omien sanojensa mukaan (TV presidentinvaalikeskustelu) poisti "toisen kotimaisen kielen" (= ruotsi) ylioppilastutkinnosta. Nykyisen hallituksen pääministerinä Matti Vanhanen puhui Ruotsin ja Suomen korkeimpien edustajien läsnä ollessa "Merkkivuoden" avajaisissa 15.1.2009 Ruotsin valtiopäivätalossa historialliset 33 sanaa puheestaan suomeksi. Sanat jostain syystä tulkattiin ruotsiksi. ;-)


    • Vanhanen.

      Aika paha kuva.

      Onhan Vanhanen ylioopilas. Ja viettänyt 13 vuotta yliopistossa opiskellen.

      Ja sitten luurit korvilla Tukholmassa.

      Tämähän on skandaali.

      Olisi edes näytellyt ymmärtävänsä.

      Kysymys: Onko kukaan aikaisempi Suomen pääministeri käyttänyt simultaanitulkkausta Tukholmassa? Tuskin.

      Ja kaiken huipuksi tämä hankala simultaanitulkkaus on järjestetty vain Vanhasen takia.

      • änkyttää

        yhtä hyvin suomeksi ja ruotsiksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4168
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3137
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe