Lääkärit ihmettelee miten esim. Astrid Thors vähättelee nuuskan vaarallisuutta.
Nuuska on eniten syöpää aiheuttava aine mitä suuhun laitetaan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903189262051_uu.shtml
Nuuska on eniten syöpää aiheuttava aine mitä suuhun laitetaan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200903189262051_uu.shtml
Vastaukset 13
Vanhimmat
TYÖNTEKO JA NUKKUMINEN VAARALLISIA
kaikkein vaarallisinta.
JOOOOO.
Joku on ymmärtänyt väärin lääkärien lausunnot.
eivät taida tietää, että nuuska on tupakkaa?
Astrid Thorsin ja muidenkin RKP:läisen tulisi markkinoida Suomalaisia tuotteita eikä Ruotsalaisia !
( Muutenkin nyt Astrid Thorsin pitäisi ehkä keskittyä enemmän vientiin kuin maahantuontiin ? )
Kai nuuskankäytön aiheuttamista sairauksista on jotain tilastotietoa.
Eli suoraan sanottuna onko Ruotsissa huulettomia enemmän kuin Suomessa :)
En jaksa nyt kahlata tilastoja...
jollain tavoin havahtuneen ko. ministerin sairaisiin mieltymyksiin.
Eihän hänellä ole minkäänlaista logiikkaa ollut koko virkauransa aikana. Missä ihmeen harhamaailmassa tämä persoona oikein elelee?
Ei tosiaankaan hyvältä näytä, jos moisten pellejen suodaan toimia ministerinvalan sitomina suomalaisten parhaaksi.
Tuskin tarvii sanoa edes mitä.
Joooo...
mutta nuuska aiheuttaa vaaraa vain käyttäjälle itselleen, toisin kun ne mitä ei tarvitse edes sanoa.
käytti vuosikausia nuuskaa - kuoli n. 10 v. sitten suusyöpään.
Itse olen polttanut tupakkaa n. 40 v. ja sairastan keuhkoahtaumatautia.
En jaksa kävellä lepäämättä kuin suunnilleen kilometrin.
Kevyet kotiaskareetkin hengästyttää.
Että semmosta ainetta se nikotiini.
Onko ruotsissa enemmän noita syöpiä kuin muissa Euroopan maissa, ja muissa pohjoismaissa samoin, mutta vähemmän kuin Ruotsissa? Epäilenpä. Ainakin suusyövän suhteen tämä harhaluulo kumottiin jokin aika sitten. Tuo raportti perustuu spekuloinnille, ei epidemologiselle näytölle.
Tuon spekuloinnin takana on jotain jenkkidataa, mutta sikäläinen purutupakka onkin aivan eri sarjan tavaraa valmistustapansa takia kuin ruotsalaistyyppinen.
Nikotiiniriippuvuus voi tietysti johtaa tupakointiin (spekulointia - toisethan se pitää erossa tupakasta, usein esim. urheilevat ex-tupakoitsijat), eikä sellaista alaikäisille soisi. Ikäraja on siis hyvä olla. Ruotsissa poltetaan ainakin vähemmän kuin Suomessa (vaikka mamuja runsastupakoivista maista on paljon) tai Tanskassa - saati useimmissa muissa Euroopan maissa. Norjasta en tiedä.