Lue uskomaton kertomus enkelin kohtaamisesta!!!
Kertomus on huikaiseva dokumentti siitä mistä todella on kysymys. Ko tarina on Kirjasta Vanja Kristuksen sankari Kirja julkaistiin joskus 1970 luvulla.
http://www.evankeliumi.net/jutut/vanja.html
Enkelin kohtaaminen
7
3214
Vastaukset
- oli keuhkokuume
tein paljon upeamman matkan merellä sen jälkeen satulinnoja ja sitten junalla kotiin
- Lautasmuija
Ei keuhkokuume ihmeen tai näyn arvoa vähennä. Ehkä siinä tilassa ihminen herkistyy vastaanottavaisemmaksi. Ei keuhkokuume tms. ole välttämättä ihmeen syy ja vaikka olisikin, niin se olisi silti ihme.
- Onko Heitä
Lautasmuija kirjoitti:
Ei keuhkokuume ihmeen tai näyn arvoa vähennä. Ehkä siinä tilassa ihminen herkistyy vastaanottavaisemmaksi. Ei keuhkokuume tms. ole välttämättä ihmeen syy ja vaikka olisikin, niin se olisi silti ihme.
Ei keuhkokuume ihmeen tai näyn arvoa vähennä. (Lautasmuijja)
Tätä asiaa olen usein mielessäni pohtinut minäkin. Siten että onko näyt ja etenkin enkeli näyt pantava vain ylimääräisen rasituksen tai sairauden piikkiin. Vai onko ihmisen hermosto ja muut elin toiminnot oltava tietyssä tilassa, ennen kuin henkimaailma näyttäytyy hänelle. Miksi juuri enkelit tai itse jeesus näyttäytyy juuri äärimmäisessä väsymys tai pelko tilassa olevalle ihmiselle. Suomessakin viime sotien aikaan, tietojeni mukaan on Enkelit tai Jeesus näyttäytynyt äärimmilleen väsyneelle miehelle. Tuntematon sotilas: "Jeesus Katossa!" Sanoi haavoittunut sotilas teltassa. Uskon, että enkeleitä on, ja olen tullut pohdinnassani siihen tulokseen, että ihmisen tullessa tiettyyn väsymyksen tilaan hän voi nähdä henkimaailmaan. Eräs hinaajan kujettaja oli äärimmilleen väsyneenä nähnyt pieniä miehiä hinaajan keula kannella. Hän meni lääkärille ja selitti näkunsä." Menet kahdeksi viikoksi lepäämään," sanoi lääkäri. "se on ylirasituksesta johtuvaa" Minulle tuli väsyneenä kyky nähdä ihmiset ikään kuin vedellä täytettyinä haamu ihmisinä. Tälläistä näkemistä oli hetkittäin kun olin äärimmilleen väsynyt. Mielestäni enkelit voi olla ihan luonnollisen ihmisen kaltaisia ja ne onkin joskus auttaneet joitakin ihmisiä, joilla on ollut ongelmia ihan tavallisessa arki elämässään.
- selvä juttu!
Limput ovat evo-atet pihistäneet!
- tuo kirja
ja siinä on ihmeellisiä kokemuksia Vanjan elämästä Kristuksen sotilaana Venäjällä tai silloisessa Neuvostoliitossa. Pitääkin lukea kirja uudestaan ihan jo uskon vahvistukseksi siitä, että Jumala pitää omistaan huolen kaikissa koettelemuksissa. Kiitos linkistä!
- joskus omiaan kovien
kohtaloiden kautta voittoon. Minullakin on tuo kirja ja se on ihmeellinen todistus Herran huolenpidosta vaikeissa hetkissä.
Pitääkin lukea uudestaan ihan vain uskon vahvistamiseksi. - Lellilä
Melkoinen uskonsankari tämä Vanja.Rohkea ja uskollinen Jumalan palvelija.Miten kaukana ovatkaan suomalaiset nimikristityt juoruilijoineen ja panettelijoineen tästä aidosta kristitystä,ja itsekin olen tästä valovuosien päässä,mutta en olekaan valittu,kuten ei ole useimmat muutkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874108Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760