"Materialistisista lähtökohdista kehotus nauttia elämästä - hedonismi - on sen sijaan arveluttavaa nykyisenä luonnon tuhon ja ihmisten eriarvoisuuden aikana. Se kuulostaa melkein viimeisen päivän huudolta: 'syödään ja juodaan, huomenna kuollaan'. Vastuullisempaa olisi kehottaa kohtuuteen, luonnon säästämiseen ja lähimmäisen rakastamiseen."
Tuo edellä oleva pastori Pekka Sirkiön kirjoitus Kotimaassa edustaa sitä harha-ajattelua, mikä tuntuu vaivaavan noita kirkon ihmisiä laajalti.
Kirkonihmisten mukaan uskonnottomat ihmiset eivät välitä läheisistään, ympäristöstään eivätkä elämästä yleensä.
Miten he voivat olla noin pielessä tuossa asiassa?
Tuo kertoo vaan siitä yksilmäisestä, mitä kirkko harrastaa. Eivät kai he voi tosissaan olla ymmärtämättä sitä, mitä tuolla turhalla murehtimisellakin tuossa bussimainoksella tarkoitetaan?
Uskovaisethan monet eivät välitä yhtään mitään siitä, miten ympäristö voi ja kehittyy.
Heidän mielestäänhän kaikki on herran kädessä ja kaikki on jo edeltä valittua.
En kyllä nimenomaan kristittyjä voi millään pitää jotenkin ympäristötietoisina enkä erityisen lähimmäisen rakkaina. Jotkut heistä jopa odottavat tuota ydinsotaa ja sen tuomaa maailmanloppua jeesuksen toisena tulemisena.
Tiedeyhteisö, jossa on varmaan suhteessa paljon uskonnottomia ihmisiä, taas on kovasti huolissaan siitä, mitä tulevaisuus tullessaan tuo.
Samaten tuntemani tavalliset uskonnottomat ihmiset ovat varmasti keskimääräistä enemmän lähimmäisistään välittäviä sekä ympäristötietoisia, kuin tuntemani kristityt keskimäärin ovat.
yksi kirkon levittämä kummallisuus
4
272
Vastaukset
- energiansäästäjä & aatu...
"Tuo kertoo vaan siitä yksilmäisestä, mitä kirkko harrastaa." piti olla:
Tuo kertoo vaan siitä yksilmäisestä leimaamisesta, mitä kirkko harrastaa. - energiansäästäjä & aatu...
pääsyähän monet uskovaiset odottaa. Paskat tästä maapallosta ja tästä elämästä!
- nhjk
hyvä huono esimerkki. Ja hänen kannattajansa, uskonnollinen oikeisto. Viimeiseen asti kiistivät ilmastonmuutoksen. Ei pnostettu ymp.suojeluun. Alaskakin haluttii raiskata lisäämällä öljyntuotantoa.
- rebunto
Kirjoittelinkin vastineita siteeraamaasi Särkiön kirjoitukseen Kotimaa-lehden verkkosivuilla, ja hän jopa vastasi ilokseni. Tosin vastaukset olivat epätyydyttäviä, mutta hyvin valaisevia, paljastavia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse63743SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933629Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1293375Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713352Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202206Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251778- 341545
- 321471
- 921423
- 151333