Kuinkas se näin meni kuitenkin

veroalekaan ei auttanut

"Roima veroale lopettaa valitukset puupulasta
(EI AUTTANUT STORA-ENSOA SIIRTÄMÄSTÄ TUOTANTOA RUOTSIIN, VAIKKA VANHANEN MOITTI JA VALITTI PUUPULASTA SUOMESSA - EIKÖHÄN TÄSSÄ SÄÄSTY NÄMÄKIN RAHAT TYÖTTÖMYYDEN HOITOON!)

Hallitus kertoi tänään metsänomistajille suurimman uutisen aikoihin. Puun myyntitulosta 50 prosenttia on verovapaata vuoden 2009 loppuun ja vielä seuraavanakin vuonna 25 prosenttia.

Veroalella hallitus auttaa metsäteollisuutta, joka on tuskaillut Venäjän puutullien kanssa. Venäjä aikoo nostaa puun vientitullin 50 euroon puukuutiolta ensi vuoden alusta, mikä tarkoittaisi käytännössä puuvirran ehtymistä. Neuvotteluja tulleista on käyty läpi kesän, mutta tuloksetta.

Kun muuta keinoa ei löytynyt, valtio kaivaa kuvettaan niin että tuntuu. Ensi vuonna myyntitulojen verohelpotus maksaa 170 miljoonaa, mutta luvussa ei ole huomioitu sitä, että alennus lisää myyntiä tuntuvasti.

Suomalaiset innostuvat verohelpotuksista. Vero-optioinnista tuorein esimerkki oli viimeisiltäkin metsänomistajilta vuonna 2005 päättynyt metsän vuosittaiseen pinta-alaan perustunut verotus. Viime hetkillä kauppoja tehtiin innolla, kun vielä vältyttiin myyntivoiton verotukselta.
Teollisuus painaa ostohintojaan

Jo aiemmin hallitus antoi ensiharvennuksille verovapauden ja verotuksen metsävähennyksen. Ne olivat selvästi tuoretta päätöstä pienempiä.

Metsäteollisuus ry:n toimitusjohtaja Anne Brunila kehuu veroalea. Brunila vaatii, että helpotuksesta osa valuisi metsäyhtiöille eli puun ostohinnat Suomessa madaltuisivat.

Näin varmasti käykin etenkin lähiviikkoina. Myyjillä on kiire, jotta he saavat kaiken irti verohelpotuksista.

Puuyhtiöiden metsänostajille tulee vauhdikas elokuu, sillä ensiharvennuksen verovapaus on voimassa vain elokuun loppuun mennessä tehdyissä kaupoissa. Myyntitulo näistä kaupoista pitää saada viimeistään ensi vuonna.

Ensiharvennusten verottomuus maksaa hallituksen arvion mukaan kymmenen miljoonaa euroa. Metsävähennyksen vaikutus on ensi vuonna pari miljoonaa euroa.

Uuden veroalen saavat yksityisomistajat, kuolinpesät, verotusyhtymät ja yhteismetsät. Huojennus tulee voimaan takautuvasti huhtikuusta alkaen tehdyistä kaupoista, ja rahat on oltava tilillä vuoden 2010 loppuun mennessä.

Määräaikaisuutta selittävät Venäjän tullit, jotka pakottivat hallituksen kalliiseen toimeen. Puutullit poistuvat, mikäli Venäjästä tulee maailmankauppajärjestö WTO:n jäsen. Aikataulu on kuitenkin venynyt toistuvasti.

Verohelpotuksessa on 200 000 euron raja, joka johtuu EU:n valtiontukisäännöistä. Rajaa ei saa ylittää kolmen vuoden aikana. Raja ylittyy lähinnä suurissa yhteismetsissä, jotka kuitenkin saavat verohelpotusta 200 000 euroon asti. Euroopan komissio on todennut, että muutoin veroale sopii unionin säädöksiin.

Hallitus antaa myyntitulon osittaisesta verovapaudesta lakiesityksen syyskuussa. Samassa paketissa hyväksytään myös ensiharvennusten verovähennys ja metsävähennys".

2

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selitys,,,

      ...katos, kun maajussit elävät säästellen eivätkä kuluta paljoa, niin heidän kannattaa antaa metsän kasvaa, koska sen arvo on suurempi sitten, jos sitä joskus tarvitsisi ruveta myymään.

      Eikä sellaista kannata myydä, jonka arvo vaan kasvaa, paitsi jos siitä saisi oikein kovan hinnan.

      Suomalainen talonjussi on oppinut sen selviytymisstrategian, että maa ja metsä pidetään pääomana turvassa ja puuta kaadetaan vaan sen verran, mitä rahaa tarvitaan ja vain silloin, kun rahaa tarvitaan, eli käteinen käy liian vähiin.

      • tutkimuksen mukaan

        onkin ne kaupunkilais omistajat jotka ei myy, maanviljelijät on myyny mitä nillä on, kaupunkilaiset panttaa, suurin osa metsistä on nykyisin kaupunkilaisilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3793
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      147
      3509
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      41
      1992
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      136
      991
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe