Minulla on keväällä 2007 otettu 20 000 euron yrityslaina OP:stä. Maksan sitä takaisin 309 euroa kk:ssa. Pankin kanssa on koko ajan ongelmia ja tilillä ei ole tällä hetkellä muita tapahtumia kun sinne tulee kerran kuussa lainaa varten rahat ja sitten ne otetaan suoraveloituksena pois sieltä.
Kuinkahan mahdotonta olisi vaihtaa laina toiseen pankkiin? Vanhempani ovat takaajana lainassa ja he ovat OP:n asiakkaita. Itse haluaisin lainan mielummin Nordeaan, joka on minun pankkini. Korko on 5,78% InnuiteettikorkO (En ymmärrä näistä mitään, mutta tollaset luvut sain nettipankista)
Onko siis kannattavaa alkaa siirtelemään lainaa ja onk se edes mahdollista?
Yrityslaina
13
10369
Vastaukset
- jos ainoat tapahtumat
ovat lainan maksu kerran kuussa siitä tskin paljon ongelmia voi syntyä. Lainan siirto toselle pankille vois ehkä laskea korkoa joninverran (tosi korkea näinä päivinä), mtta pankit suhtautuvat varsin karsaasti yrityslainoiin finanssilaman vuoksi. Toisaalta sinlla on varmat takaajat että ei pankille pitäis olla riskiä
- tarjouksen!
Näitä tehdään kaiken aikaa, mitäs kummaa tuossa? Kysyt Nordeasta tarjouksen ja jos se sinua tyydyttää, he hoitavat loput. Mikäli eivät halua sinulle myöntää lainaa, voit kysyä muistakin pankeista. Jos tuo 5,78 % on lainan kokonaiskorko, ei se ole paha yrityslainaksi.
Pankit myyvät työkseen rahaa ja palveluita, niitä voi kilpailuttaa ihan samalla tavalla kuin esim. roskiksen tyhjentämistä. Jos raha-asiasi eivät ole päin p:tä, voit valita mieleisesi ja sillä siisti.
Äläkä pane nimeäsi papereihin, joista et mitään ymmärrä, vaan kysy kunnes tajuat! - ongelma?
Puuttumatta siihen pankinvaihto-operaatioon niin mikä oli se juttu minkä takia sulta menee hermot?
Tilille tulee rahaa lainan maksua varten, sehän on kai hyvä juttu? Vai tuleeko ne jostain epäilyttävästä paikasta ihan noin vaan?
Ja tililtä lähtee rahaa suoraveloituksena. Sinä olet solminut jonkun suoraveloitusspimuksen? Lainan maksuun? Sekin on varmaan ihan OK?
Eli mikä on pointti? Mihin menee hermot? Veloitetaanko tililtä liikaa vai mitä että? - Vaihda-tarjoajaa
Kokeile muita vaihtoehtoja, lainan tarjoajia löytyy hamaan tappiin asti. Valitset vain sinulle sopivimman ja otat uuden lainan jolla maksat vanhan pois. Esim tuolta löytyy muutama vaihtoehto
http://www.fishblacklake.com/yrityslaina-luotto/- kulujalisää
jos alkuperäinen velka oli 20000 eur niin tuskin enää on mitään maksettavaakaan. Älä lähde siirtelemään jos on vain vähän jäljellä, uuden lainan kulut ovat varmasti korkeammat kuin korkosäästö
- Anonyymi
Yrityslainojen kilpailuttaminen kannattaa aivan yhtä lailla, kuin oman asuntolainan kilpailuttaminen. Itse olen kilpailuttanut asuntolainaani parin vuoden välein ja toistaseksi joka kerta hyvin tuloksin. Perinteisten pankkien lisäksi yrityslainoja myöntää myös monia muita toimijoita. Täällä oli hyvä artikkeli liittyen yritysluottojen hakemiseen netistä: https://www.pohjalainen.fi/sisaltomarkkinointi/hl-mediadesign Erityisesti itselle tuli uutena tietona tuo joukkorahoitusten mahdollisuus. Mietin sitä myös sijoittajan näkökulmasta. Periaatteessa voisi olla toimivakin konsepti.
- Anonyymi
Vakuudettomat yrityslainat on helppo kilpailuttaa, jolloin tarjouksista näkee heti ovatko ne halvempia kuin nykyiset lainat.
Verkossa toimii joukko ilmaisia ja nopeita lainankilpailuttajia, joilta saa tehokkaan kilpailutuksen sitoumuksetta. Katso täältä: https://www.borrow.fi/yrityslaina-vertailu/ - Anonyymi
Yrityslainat voi kilpailuttaa milloin vaan. Kilpailuttaminen tarkoitaa yksinkertaisesti sitä, että lainaa haetaan monelta lainanmyöntäjältä ja tarjouksista valitaan sitten halvin.
Tällä lainarahalla sitten maksetaan kalliimpi tai kalliimmat yrityslainat kerralla pois.
Lainan poismaksu ei maksa mitään ylimääräistä.
Kilpailuttamiseen on fiksua käyttää maksuttomia kilpailuttaja palveluita, jotka tekevät homman ammattimaisesti ja nopeasti.
Yksi parhaista on Creddo kilpailutuspalvelu, joka löytyy täältä: https://www.borrow.fi/creddo-yrityslainat/ - Anonyymi
Itse yhdistin oman yritykseni pari kalliimpaa lainaa yhdeksi edullisemmaksi. Kuten tässä ketjussa onkin jo mainittu, niin kilpailuttaminen todellakin kannatta yrityslainojen kohdalla. Siinä säästää reilusti rahaa. Itse olen käyttänyt yleensä https://yrityslaina.com ja https://yrityslaina.io sivustoja. Niiden kautta yrityslainatarjoukset tulevat nopeasti ja kilpailutuksessa on parhaat yrityslainoja myöntävät pankit.
- Anonyymi
Jos firma vaatii pikavipin pyöriäkseen niin varmaan halvempi lopettaa heti
- Anonyymi
Yrityslainan siirtäminen toiseen pankkiin on mahdollista, mutta vaatii yleensä uuden luottopäätöksen ja käytännössä kokonaan uuden lainasopimuksen. Jos sinulla on maksuhistoria kunnossa ja yritystoiminta on vakaata, uusi pankki voi hyvinkin olla kiinnostunut kilpailuttamaan lainan.
Korko 5,78 prosenttia annuiteetilla on nykymarkkinoilla melko korkea, joten ehdottomasti kannattaa selvittää, saisitko paremmat ehdot toisesta pankista. Takaajien asema voi vaikuttaa neuvotteluihin, mutta heidän pankkisuhteensa ei estä siirtoa, jos uuteen lainaan saadaan samat tai uudet vakuudet.
Tätä varten on hyvä vertailla vaihtoehtoja. Tällä laskurilla voi simuloida, paljonko säästöä tulisi eri koroilla ja laina-ajoilla:
https://luotettavalaina.fi/lainalaskurit/yrityslainalaskuri/
Kannattaa ottaa suoraan yhteyttä omaan pankkiisi ja kysyä, millaisilla ehdoilla he voisivat tarjota korvaavan lainan. Jos saat tarjouksen, voit käyttää sitä myös neuvotteluvälineenä OP:n kanssa.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2599708K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1765472Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1565089PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *654757- 1892278
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.112185Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3001799- 881508
- 211371
- 411103