Kysymys:
Ajan polkupyörällä pyörätietä suoraan ja menen edelleen suoraan risteävän tien ylitse. Samasta suunnasta tuleva autoilija kääntyy risteävälle tielle eteeni. Onneksi polkupyörän jarrut ovat toimivat. Kumpi saa mennä ensin suoraan menevä polkupyörä vai oikealle kääntyvä auto?
Autokoulussa meille opetettiin että kääntyvä ajoneuvo väistää aina risteävän tien yli meneviä - myös pyöräilijöitä, jalankulkijoita ja mopoilijoita. Suojatiellä kyseisessä risteyksessä on väli suojatien raidoissa.
Vastaus:
Autokoulussa saadut opit pitävät paikkansa ja kyseisessä tilanteessa auton kuljettaja on väistämisvelvollinen.
Tieliikennelaissa on väistämissäännöissä säädetty, että risteyksessä kääntyvän ajoneuvon kuljettajan on väistettävä risteävää tietä ylittävää polkupyöräilijää, mopoilijaa ja jalankulkijaa. Samoin on kuljettajan, joka muualla kuin risteyksessä, aikoo poistua ajoradalta tai muuten ylittää sen, väistettävä tien reunaa käyttävää polkupyöräilijää, mopoilijaa ja jalankulkijaa. Vasemmalle kääntyvän kuljettajan on lisäksi väistettävä vastaan tulevaa liikennettä.
Se, että autoilijat eivät aina väistä, johtuu turhan usein siitä, että pyöräilijä yllättää autoilijan saapuessaan tilanteeseen kovalla nopeudella mahdollisesti vielä jonkin näkemäesteen takaa. Pyöräilijän on varmistuttava siitä, että muut ehtivät nähdä hänet ennen risteykseen ajamista.
http://www.liikenneturva.fi/fi/kysyttya/kevytliikenne.php?we_objectID=2646
Kääntyvä auto on väistämisvelvollinen
29
1775
Vastaukset
- jakaja
KENELLE ei mene kutenkaan jakeluun?
- ajoin pyörtiellä
niin käänty pakettiauto käänty sivulta vasemmalle edestäni ja osuin sen perään. oispa ollu kättä pitempi.
- Break
Näköesteisiin tai pyöräilijän vauhtiin vetoaminen on kyllä aika typerää kun todellisuudessa yllättävän moni autoilija ei edes vilkaise sinne kevyenliikenteenväylän suuntaan. Kun ei katsota ei myöskään nähdä. Samaa koskee kolmion takaa tulevia autoja.
Pitkän kokemuksen perusteella olet tullut siihen päätelmään, että tässä asiassaa hyvin monen autoilijan liikennesääntöjen noudattamienen perustuu puhtaaseen sattumaan. Periaatteessa suurin osa sentään tuntee säännöt, mutta harva tiedostaa velvollisuutensa. Väistetän kyllä jos satutaan näkemään. Sitten on tietenkin näitä jotka luulevat, että pyöräilijä väistää aina. - tämäkään sääntö
Kokemuksen opettamaa (enkä ole muuten asiassa yksin, jopa pyöräilyä harrastavat naiset ovat tämän myöntäneet):
Kannattaa katsoa, onko kääntyvän auton kuski nainen. Jos on, niin silloin on parempi väistää, koska on varsin todennäköistä, ettei kuski edes ymmärrä vilkaista peiliin/sivulleen = ajaa täysin surutta päälle.- kääntyvä auto ajoi päälle
Kas näin käy turvallinen ajo naiskuskilta - pitää vain valita sen verran pehmeä törmäyskohde, ettei itselle käy kuinkaan
http://www.vartti.fi/artikkeli/36a5a60f-693b-4f4d-9e07-45d18be49f1f
- ihmeessä
"Pyöräilijän on varmistuttava siitä, että muut ehtivät nähdä hänet ennen risteykseen ajamista."
Miten?
Pitääkö käydä lapioimassa lumipenkat matalammiksi ja leikkaamassa puskat pois? Vielä pitää käydä kääntämässä autoilijan päätä, että silmät osoittavat pyöräilijän suuntaan.
Autoilijat eivät huomaa jos eivät katso. Vastuu liikenneturvallisuudesta delegoidaan heikommille. - yllättää?
Yllättääkö sinut usein myös liikennevalojen vaihtuminen punaiseksi, ja muut aivan tavalliset liikennetilanteet?
Miten kuvittelet sen pyöräilijän näkevän sinut, jos sinä et näe häntä?
Jos risteyksessä on näkemäeste, niin silloin väistämisvelvollisen tehtävä luonnollisesti on lähestyä risteystä sellaisella nopeudella että ehtii tarvittaessa pysähtyä. Eihän kukaan autollakaan etuajo-oikeutettua valtatietä ajaessaa hidasta jokaisen pikkutien risteyksessä varmistamaan, että kolmion takaa mahdollisesti tuleva toinen autoilija varmasti hänet huomaa...- autoilija ex pyöräilijä
"Se, että autoilijat eivät aina väistä, johtuu turhan usein siitä, että pyöräilijä yllättää autoilijan saapuessaan tilanteeseen kovalla nopeudella mahdollisesti vielä jonkin näkemäesteen takaa."
Vai v.o.i.s.i.k.o syynä olla se että a.u.t.o.i.l.i.j.a tulee tilanteeseen liian kovalla nopeudella eikä osaa/kykene/tajua huomioida kaikkia liikenteen osapuolia.
Viisaampi taipuu näissä tilanteissa, sillä kevyempi on aina se joka kärsiin nahoissaan, oli sitten periaatteessa oikeassa tai väärässä.
Itse olen aikoinani pyöräillyt paljon ja vaikka nyt olen useimmiten siellä teräskuorien sisällä, niin mielestäni osaa huomioida kevyenkin liikenteen. Välillä hirvittää, kun näkee että edestä kääntyvä autoilija ei edes vilkaise misään vaiheessa pyörätien suuntaan. Aika moni autoilja ei edes osaa liikennesääntöjä vaan osaa ainoastaan reitin töihin ja markettiin. - Rasvattu aivo
autoilija ex pyöräilijä kirjoitti:
"Se, että autoilijat eivät aina väistä, johtuu turhan usein siitä, että pyöräilijä yllättää autoilijan saapuessaan tilanteeseen kovalla nopeudella mahdollisesti vielä jonkin näkemäesteen takaa."
Vai v.o.i.s.i.k.o syynä olla se että a.u.t.o.i.l.i.j.a tulee tilanteeseen liian kovalla nopeudella eikä osaa/kykene/tajua huomioida kaikkia liikenteen osapuolia.
Viisaampi taipuu näissä tilanteissa, sillä kevyempi on aina se joka kärsiin nahoissaan, oli sitten periaatteessa oikeassa tai väärässä.
Itse olen aikoinani pyöräillyt paljon ja vaikka nyt olen useimmiten siellä teräskuorien sisällä, niin mielestäni osaa huomioida kevyenkin liikenteen. Välillä hirvittää, kun näkee että edestä kääntyvä autoilija ei edes vilkaise misään vaiheessa pyörätien suuntaan. Aika moni autoilja ei edes osaa liikennesääntöjä vaan osaa ainoastaan reitin töihin ja markettiin.Muutaman vuoden aktiivipyöräilyn jälkeen olen voinut huomata, että pyöräily kehittää tehokkaasti pelisilmää ja ympäristön havainnointia.
Nyt olen taitavampi autoilijana ja jopa jalankulkijana huomaan, etten törmäile sokkona niinkuin useimmat. - autoilija?
Rasvattu aivo kirjoitti:
Muutaman vuoden aktiivipyöräilyn jälkeen olen voinut huomata, että pyöräily kehittää tehokkaasti pelisilmää ja ympäristön havainnointia.
Nyt olen taitavampi autoilijana ja jopa jalankulkijana huomaan, etten törmäile sokkona niinkuin useimmat.Olet ilmeisesti sellainen suomalainen"perusautoilija", joka oppii vain "kantapään" kautta?
- mikä ääliö
autoilija? kirjoitti:
Olet ilmeisesti sellainen suomalainen"perusautoilija", joka oppii vain "kantapään" kautta?
sinä oot selvästikin vittumainen euroopanomistajaautoilija
- ollut sittenkin
mikä ääliö kirjoitti:
sinä oot selvästikin vittumainen euroopanomistajaautoilija
pyöräilijän hengentuote.:)
- täysin holtittomia
Rasvattu aivo kirjoitti:
Muutaman vuoden aktiivipyöräilyn jälkeen olen voinut huomata, että pyöräily kehittää tehokkaasti pelisilmää ja ympäristön havainnointia.
Nyt olen taitavampi autoilijana ja jopa jalankulkijana huomaan, etten törmäile sokkona niinkuin useimmat.Pyöräilijänä sitä näkee sekä autoilijan että jalankulkijan virheet ja voi ottaa oppia molemmista.
Mutta kylläpä oli eilen taas tilanne jossa säänöistä piittaamaton pyöräilijä yritti väen väkisien päästä auton alle kuolemaan. Pitäsi piirtää että tialnteen tajuaisi, mutta kokeillaan sanallista selitystä.
Ajoin autolla ja kadun vasemmalla puolella olevalla pyörätiellä ajoi pyöräilijä samaan suuntaan. Eräässä risteyksessä pyöräilijä koukkasi risteyksen etupuolelta vastaantulevien kaistalle, ylittäen risteyksen siis kadulla väärään suuntaan ajamalla ja keskikorokkeen kohdalta kurvasi eteeni ylittämään ajorata suoraa etedestäni suojatietä pitkin.
Oli todella lähellä ettei tämä pyörilijä jäänyt autonin alle, vain nopeat refelksit pelastivat, sain hidastettua ja väistettyä pyörän takaa. Häbituksesta päätellen pyöräilijä oli joku hampun polttaja, missä lie aineissa pöllysi menemään. - Ei se mitään auta
Rasvattu aivo kirjoitti:
Muutaman vuoden aktiivipyöräilyn jälkeen olen voinut huomata, että pyöräily kehittää tehokkaasti pelisilmää ja ympäristön havainnointia.
Nyt olen taitavampi autoilijana ja jopa jalankulkijana huomaan, etten törmäile sokkona niinkuin useimmat.Kun eivät ajokorttia suorittamattomat tajua liikennesäänöistä sen höikäsen pöllähdystäkään enempää kuin amiksen mopopojat.
Väistämisvelvollisuutteen on myös poikkeussääntö: nimittäin skodan on väistettävä kaikkea liikkuvaa. - poikkeustapaus
täysin holtittomia kirjoitti:
Pyöräilijänä sitä näkee sekä autoilijan että jalankulkijan virheet ja voi ottaa oppia molemmista.
Mutta kylläpä oli eilen taas tilanne jossa säänöistä piittaamaton pyöräilijä yritti väen väkisien päästä auton alle kuolemaan. Pitäsi piirtää että tialnteen tajuaisi, mutta kokeillaan sanallista selitystä.
Ajoin autolla ja kadun vasemmalla puolella olevalla pyörätiellä ajoi pyöräilijä samaan suuntaan. Eräässä risteyksessä pyöräilijä koukkasi risteyksen etupuolelta vastaantulevien kaistalle, ylittäen risteyksen siis kadulla väärään suuntaan ajamalla ja keskikorokkeen kohdalta kurvasi eteeni ylittämään ajorata suoraa etedestäni suojatietä pitkin.
Oli todella lähellä ettei tämä pyörilijä jäänyt autonin alle, vain nopeat refelksit pelastivat, sain hidastettua ja väistettyä pyörän takaa. Häbituksesta päätellen pyöräilijä oli joku hampun polttaja, missä lie aineissa pöllysi menemään.Niinpä niin, poikkeuksellinen toiminta jää mieleen.
Ja kukaan ei muista huomenna, moniko velttoperseautoilija rynnisti suojatielle lusikka tiskissä, ettei vaan jalankulkija ehdi ensin ja pakota velttopersettä jarruttamaan ja jopa hämmentämään vaihdelaatikkoa, mikä on velttoperseelle aivan hirmuinen ponnistus. Tai ajoi risteyksen tukkoon... Tai meinasi kolaroida, ajaessaan risteykseen ihan vaan hetki sitten vanhenneilla vihreillä.
Eikä myöskään muistella kiertoliittymien ja liikenteenjakajien oikomisia "vasurin puolelta"(ratinvääntelyn vähentämiseksi), kevyen liikenteen väylillä ajoa & pysäköintiä, invapaikoille pysäköintiä tai kädetöntä pysäköintiä (2 autoa vie tilan, johon sopisi 3) ylipäätään.
..koska nämä ovat ihan normaalia, päivittäistä toimintaa! - sääntöjä
poikkeustapaus kirjoitti:
Niinpä niin, poikkeuksellinen toiminta jää mieleen.
Ja kukaan ei muista huomenna, moniko velttoperseautoilija rynnisti suojatielle lusikka tiskissä, ettei vaan jalankulkija ehdi ensin ja pakota velttopersettä jarruttamaan ja jopa hämmentämään vaihdelaatikkoa, mikä on velttoperseelle aivan hirmuinen ponnistus. Tai ajoi risteyksen tukkoon... Tai meinasi kolaroida, ajaessaan risteykseen ihan vaan hetki sitten vanhenneilla vihreillä.
Eikä myöskään muistella kiertoliittymien ja liikenteenjakajien oikomisia "vasurin puolelta"(ratinvääntelyn vähentämiseksi), kevyen liikenteen väylillä ajoa & pysäköintiä, invapaikoille pysäköintiä tai kädetöntä pysäköintiä (2 autoa vie tilan, johon sopisi 3) ylipäätään.
..koska nämä ovat ihan normaalia, päivittäistä toimintaa!En puolustele mitenkään autoilijiota, monella tuntuu olevan ylivoimaisen vaikeaa ajaa sääntöjen mukaan, mutta harvemmin näkee että auto menisi esimerkiksi yksisuuntaista väärään suuntaan, pyöriä sen sijaan menee tämän tästä.
- sentään...
sääntöjä kirjoitti:
En puolustele mitenkään autoilijiota, monella tuntuu olevan ylivoimaisen vaikeaa ajaa sääntöjen mukaan, mutta harvemmin näkee että auto menisi esimerkiksi yksisuuntaista väärään suuntaan, pyöriä sen sijaan menee tämän tästä.
Kyllä autoilijat ainakin väistämissääntöjä rikkovat hyvinkin räikeästi ja yleisesti. Tämän tästä näkee autoja poikittäin suojatiellä, jopa liikennevaloristeyksissä. Tuntuu myös siltä, että hyvin suuri osa autoilijoista ei tiedä, että kärkikolmion velvoittaa väistämään myös risteävän kevyenliikenteenväylän liikennettä.
Ja mitä tuohon sääntöjen mukaan ajamisen vaikeuteen tulee, niin usein se vieraassa paikassa todellakin on lähes ylivoimaisen vaikeaa. Vaikeus syntyy lähinnä pyörätieverkon katkonaisuudesta ja huonosta merkinnästä. Moottoriajoneuvolla liikkuessa on lähes mahdoton eksyä vahingossa kevyenliikenteen väylälle. Polkupyörällä liikkuessa pitää sen sijaan jokaisessa risteyksessä muun liikenteen seuraamisen lisäksi etsiä kevyenliikenteenväylän merkkejä ja poukkoilla noiden merkkien ohjaamana kevyenliikenteenväylän ja ajoradan välillä. Eikä asiaa mitenkään helpota se, että nuo merkit on välillä oikeinkin hyvin piilotettu jonnekin katutyömerkin tms. taakse, tai sitten vaan viereisen puun oksisto on kasvanut niin, että merkkiä on lähes mahdoton huomata. Ja monenko luulet tietävän esimerkiksi sen, että ainoa merkki kevyenliikenteenväylän loppumisesta saattaa olla väylän kapeneminen?
Osaltaan sääntöjen noudattamatta jättämiseen on syynä myös käsittämättömän huonot liikennejärjestelyt. Esimerkiksi jos vajaan kahden kilometrin matkalla pitää sääntöjen mukaan liikkuen ylittää sama tie neljä kertaa, ja jokaisessa risteyksessä on liikennevalot, niin kyllä siinä tottelevaisempikin kansalainen alkaa kokea luvattoman, mutta sujuvamman ja nopeamman reitin houkuttelevana...
Eikä tältä istumalta suoraan tule mieleen yhtään risteystä, jossa autolla liikkuessa pitäisi pysähtyä liikennevaloihin kolme kertaa. Sellaisia joissa polkupyörällä pitää noin tehdä voisin sensijaan luetella heti useammankin. - täällä sitten
Ei se mitään auta kirjoitti:
Kun eivät ajokorttia suorittamattomat tajua liikennesäänöistä sen höikäsen pöllähdystäkään enempää kuin amiksen mopopojat.
Väistämisvelvollisuutteen on myös poikkeussääntö: nimittäin skodan on väistettävä kaikkea liikkuvaa.Huomauttaisin isojen kirjaimien käytöstä ja siitä ettei omia sääntöjä saa keksiä.
- Toinen tapaus
Auto on tulossa katua A ja aikoo kääntyä kadulle B. Oikealle tai vasemmalle.
Pyöräilijä ajaa kadun B suuntaista pyörätietä, ja aikoo ylittää kadun A.
Tässä tapauksessa autolla on etuajo-oikeus, tulipa fillaristi oikealta tai vasemmalta. Ellei ennen pyörätietä ole auton tulosuunnassa kolmiota/stop-merkkiä.- Break
Eihän se auto ole vielä mihinkään kääntynyt, joten ei sitä silloin pidetä kääntyvänä autona.
- juuri näin
Break kirjoitti:
Eihän se auto ole vielä mihinkään kääntynyt, joten ei sitä silloin pidetä kääntyvänä autona.
Auto ei vielä ole kääntynyt.
- auto väistää
Jos polkupyörä tulee oikealta, auto väistää.
- pyörä väistää
auto väistää kirjoitti:
Jos polkupyörä tulee oikealta, auto väistää.
Tilanne arvio oli minulla väärin. Pyöräilijä tosiaan tuossa tilanteessa väistää. Vaikka paljon on pyöräilijöille tehty ansapaikkoja, kun ei ole niitä jatkoyhteyksiä pyöräteiltä mihinkään. On pakko kävellä välillä, jos meinaa useilta pyöräteiltä jatkaa etenemistä.
- ottaa huomioon
että autoilija ei aina sinua näe kun kääntyy oikealle eteesi. Joskus pyöräilijöiden nopeudet niin suuria että vaikka juuri vilkaissut peileistä niin seuraavalla hetkellä onkin edessäsi kovaa tuleva pyörä. Autoissa on myös näkyyvyyttä estäviä katvealueita. Ei auta vaikka pyöräilijä olisi liikennesääntöjen mukaan oikeassa jos auton alle jää. Eli vähän itsesuojeluvaistoa saisi kyllä olla. Itse ostin nelikymmpisenä moposkootterin ja liikun aina sillä asenteella että joudun väistämään. Eli varaudun aina autoja kohdatessani siihen etteivät minua näe vaikka tulen oikealta. Tämä on pelastanut minua pari kertaa törmäämästä kunnolla. Toisella kerralla nainen pysäytti autonsa ja pyysi anteeksi.kertoi että kun tuli risteykseen niin hänen katseenä kohdistui takanani kauempiin tuleviin autoihin eikä siten erottanut minua siitä edestä.,
- että pystyy reagoimaan
Autoilijan on ajettava sellaista nopeutta että pystyy reagoimaan tilanteisiin. Hyvin yksinkertaista!
- Autoilija aina
Jos kolisee, mitä sitten. Kumpi voitti?
- ja kampi
Lakimiehesti voittaa aina sinulta kunnon korvauksen.
- täällä sitten
Kumpikin, sillä sinä sait opetuksen ja fillaristi korvauksen.
- bemarikuski
täällä sitten kirjoitti:
Kumpikin, sillä sinä sait opetuksen ja fillaristi korvauksen.
itkee suuria kyyneliä, kun fillaristi sotkee penisproteesin kyljen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse824627Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1763637Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.642070Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1301142
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1451072- 49989
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä26891