ELÄKÖÖN EU!!!!!!!!!!!!!!!!!!

iknaerolinoimenteri

EU pakottaa suomen luopumaan tuoti autojen veren himoisesta verottamisesta no niin nomex ja muut änkyrät vai ei eusta ole mitään hyötyä se eu puolustaa pientä suomalaista ihmistä riistäjä herroja ja rappariloosin jäseniä vastaa joista ei ole ollut kuin haittaa ja pitää viedä saunan taakse ja kysyä onko suomessa perustuslakituomio istuinta Kohta meillä kaikilla on oma MERSU AH onnea ei mitään väliä vaikka se on ulkomailta tuotu romu onhan se sentää mersu ja oma tatus nousee.

8

1079

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja looginen?

      Kertoiko EU myös, kuinka valtio korvaa menetetyt verotulot? Leikataanko palveluita, nostetaanko muita veroja vai otetaanko lainaa? Tulee innossaan nyt kuitenkin muistaa, että viime kädessä kyse on meidän kaikkien yhteisestä rahasta, joka jää saamatta, jotta jotkut voivat jaa vähän uudemmalla vanhalla mersulla.

      EUn päätös on taas yksi osoitus Unionin päätösten linjattomuudesta: Autojen tuonnin osalta se katsoi, ettei yksityishenkilöä ja yritystä voi kohdella eri lailla.

      Miksi sitten muussa toiminnassa yritys voi edelleenkin vähentää maksamansa alv:n verotilityksessään tai hakea sen myöhemmin takaisin, mutta yksityishenkilö ei?

      • Alpo Koskiniva

        Tuon logiikan mukaan, valtion olisi aina nostettava kokonaisverotusta, jos jokin tulonlähde hiipuu. Ei kovin kestävää kansantalouden kilpailukyvyn kannalta.

        Nyt kotitalouksilla jää enemmän rahaa kulutukseen, joka ruokkii kansantaloutta mitä verotus ei tee tehokkaasti. Sitä myöten on vaikutuksia elinkeinoelämän osalta.


      • omat päättäjämme pitäneet

        EU;n etujen ulkopuolella, nyt olisikin hienoa jos mentäisiin samoilla säännöillä kuin muukin EU.
        Haluaistko tosiaan yksityshenkilön verotukseen samanlaisen järjettömän ja (ilman korvausta tehtävän) aikaavievän paperirulianssin kuin yritysten Alv-systeemi on?? Olisihan se helvetin hienoa että olisi samanlainen kohtelu ;) Ei kiitos, riittää kun yritykset taistelevat noiden Alv-lippujen ja -lappujen kanssa.


      • on...
        Alpo Koskiniva kirjoitti:

        Tuon logiikan mukaan, valtion olisi aina nostettava kokonaisverotusta, jos jokin tulonlähde hiipuu. Ei kovin kestävää kansantalouden kilpailukyvyn kannalta.

        Nyt kotitalouksilla jää enemmän rahaa kulutukseen, joka ruokkii kansantaloutta mitä verotus ei tee tehokkaasti. Sitä myöten on vaikutuksia elinkeinoelämän osalta.

        Niinhän se on, että veroja on nostettava tai menoja leikattava. Tulojen on hyvä olla tasoissa menojen kanssa. Palkansaajien verotusta on päätetty keventää mikä on saanut myös kritiikkiä osakseen: Suomi ottaa käytännössä velkaa keventääkseen verotusta.

        Itseasiassa taitaa kuitenkin olla niin, että valtiovalta on jo varautunut tähän päätökseen 1.4.09 voimaan tulevassa autoverolain muutoksessa:

        "Autoverolle kannettavasta arvonlisäverosta luovutaan ja autoveron määrää korotetaan tätä vastaavasti (22%), joten verorasitus säilyy ennallaan. Muutos koskee kaikkia autoveron alaisia ajoneuvoja."

        http://www.tulli.fi/fi/03_Yksityishenkilot/02_Autoverotus/00_Ajankohtaista/index.jsp

        Joten eiköhän valtio ota ne ihan samat rahat kuin tähänkin asti sillä erotuksella, ettei yrittäjätkään enää saa autoa ilman veroa. Hyvä EU!


    • lskdhf

      Aikamoista kansalaisten kusetusta. Täällä hypitään riemusta kun pari prosenttia kansasta saa tuoda vanhan auton parikymmentä prossaa halvemmalla.

      Tällaisella peitetään kivasti alle paljon suuremmat ongelmat: Euron romahduttama vienti, Suomen sulkeminen toistuvasti päätöksenteon ulkopuolelle, räjähtävä velanottomme, maksuosuuksiemme kasvaminen...

      Mitäs noista, kunhan saadaan halvalla muiden romuja, sirkushuveja ja halpaa viinaa...

    • Merja Renvall

      Tuntuu että sanomasi oli taroitettu huumorilla otettavaksi. Varmuuden vuoksi kuitenkin,paras vähän
      lueskella lajemmin ennekuin innostuu liikaa:
      www.selkoteksti.vuodatus.net

    • mutta toivottavasti

      ..ei kauan!

      14 vuotta sitä pitikin odottaa että jotain hyvää eu:sta kuuluisi.

      Seuraava ilonpilkahdus luvassa n2023

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2752
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2591
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      18
      2307
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      48
      1889
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1453
    6. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1453
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1173
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1073
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      65
      960
    Aihe