Hei,
Mitäs tuumaatte tällaisesta, jos on tehty kirjallinen tarjous asunnosta ja myyjä sen sitten hyväksyy ja siinä on vapautumis päiväksi merkattu xx.xx.xxxx ja nyt myyjä aikoo vaatia vapautumis päivän myöhäistämistä viikolla. Kirjallisessa tarjouksessa jonka välittäjän kanssa teimme ja toinen osa välittäjällä ja ymmärtääkseni myyjän tarvinut se allekirjoittaa hyväksyessään tarjousta(tuskin välittäjä ihan suullisena sitä uskaltaa ottaa vastaan ,siis hyväksymistä), lisäksi tarjouslomakkeessa on merkintä "myyjästä johtuva viivästyminen 700e/alkavalta viikolta. Eikös tässä ole kaikki lait ja pykälät minun puolella ja en minä mitään väärää tee jos haluan pysyä sopimuksessa. Vai?
Kiitos jos joku jaksaa lukea/vastata.
Asunnon vapautumisen
12
9200
Vastaukset
- kun toinen osapuoli
Sopimus syntyy kun toinen osapuoli hyväksyy tehdyn tarjouksen. Ja sitten sitä sopimusta noudatetaan, eli tässä tapauksessa olet oikeutettu vaatimaan tuota 700 e/alkava viikko korvausta.
- Siis puhut tarjouksesta
Onpa omituista, jos tarjousvaiheessa sovittaisiin vapautumisesta ja sen sanktioista. Enpä ole ennen kuullutkaan.
Normaalisti tuollaiset sanktioasiat kirjataan vasta kauppakirjaan.
Jos tuollainen on tehty, niin kait sitten olet saanut oman kappaleesi, jossa on myyjän allekirjoitus. Jos et, niin turha on mitään vaatia.
Tuntuu kyllä täysin uskomattomalta tuollainen tarjouspaperi.- ehto
Tarjouksessa on ollut ehtona, että asunto vapautuu xxxx ja siltä varalta, ettei niin käy, kun tarjous hyväksytty ja kauppa syntynyt, lisänä sopimussakko, elikkä tuo 700 EUR alkavalta viikolta.
Aloittajalle: selvitä, että myyjä on hyväksynyt tarjouksen allekirjoituksellaan. Välittäjä vaatii myyjän allekirjoituksen,luulisi asian siltä osin olevan selvä. Vaihtoehtona on, että myyjä on hyväksynyt tarjouksen suullisesti, mutta allekirjoitusta ei ole ehditty hakea. - valmis "kaavake"
juu eli kiinteistömaailma toimi välittäjän kyseisessä asuntokaupassa, heillä oli valmiina tällainen "kaaavake" missä oli nuo kaikki kohdat..juu tottakai minulla oma kappale on.
- LVT-ask
Vittu mikä vajakki. Uskomatonta on vain sinun täydellinen tietämättömyys asioista.
Mene muualle kommentoimaan, senkin apina, kun vain sotket ja hämmennät asioita.
Liikkuvat taakse ja piippu suuhun. - LKV
Tarjouspaperi on tärkeä paperi, jossa ostaja esittää omat ehdot jolla haluaa kaupan toteutuvan. Myyjä hyväksyy ehdot sellaisenaan tai antaa vastatarjouksen, jolloin ostajan on hyväksyttävä myyjän ehdottamat muutokset. Yksi tärkeä ennen kauppaa sovittavista asioista on asunnon vapautuminen, ja sen ehdon rikkomisesta syntyvä sanktio. Ostotarjous on periaatteessa tärkeämpi paperi kuin kauppakirja jos erimielisyyksiä syntyy koska siinä on määritelty ne ehdot, joilla sitova sopimussuhde on alunperin syntynyt. Kauppakirja on vain kaupan sinetti.
Jos ja kun, aivan oikein ostotarjoukseen on merkitty mikä on sanktio jos asunnon vapautuminen viivästyy myyjästä johtuvasta syystä, olet täysin oikeutettu saamaan myyjältä mainitun korvauksen - vaikka perimällä sen voudin avulla.
Jos Kiinteistömaailma on kaupassa välittäjänä, tiedän, että he käyttävät aina tarjouksessa mahdollista sakkoseuraamusta hallinnan viivästymisessä, joten ei hätää ostajan kannalta. Kaikilla välittäjillä, yksityisistä puhumattakaan, ei ole osattu ottaa tätä tärkeää asiaa huomioon.
- myyjä...
maksaa sinulle 700 e/viikko korvausta jokaiselta alkavalta viikolta jonka hän viettää myydyssä asunnossa vapautumispäivän jälkeen.
Jos nimet on sopimuksessa alla niin sinä saat korvauksia ja myyjä kärsii, oma mokansa kun ei ole muuttanut pois.
Tietysti myyjä koittaa kiemurrella asiasta irti koska se maksaa hänelle. Jos olet jalomielinen niin voit tulla vastaan
Ota yhteyttä välittäjään. Jos sulla itelläs on kamat pihalla ja ei kattoa pään päällä niin sillä 700 /vko sitten asut hotellissa tms. kunnes kämppä on vapaa. - Tyytyväinen ostaja
Kauppakirjassa on yleensä tuo lauseke, ja se on pätevä"
"Mikäli hallinnan luovutus viivästyy muusta kuin ostajasta riippuvasta syystä (eikä kyseessä ole ylivoimaiseen esteeseen rinnastuva syy), suorittaa myyjä viipymättä ostajalle tuhannen (1.000) euron suuruisen korvauksen lisäksi kaksisataa (200) euroa jokaiselta alkavalta viivästysvuorokaudelta"
Pyydä välittäjääsi näyttämään tarjouskaavake! Jos siinä ei ole myyjän allekirjoitusta, niin sillä voi heittää vesilintua -halpisvälittäjältä sellaista voi odottaa...
Minä ostin kämpän ja osotarjoukseen laitoin ehdoksi "vapautuminen xx xx xx" ja myyjä laittoi nimen alle.
Ennen kauppakirjan allekirjoittamista, myyjälle tuli kuitekin nja me sovittiin kahden viikon siirtymisestä -aina voi sen verran joustaa.... mutta kun se 2 viikkoa tuli täyteen, ja myyjä ei lähtenytkään kämpästä ja mä sitten sain ton tonnin ja 200e x 6pv- kattos sillä pääsee hotelliin (Kiitos vaan Välittäjä Ullalle)ja myyjä maksoi mielellään, kun sopimus mikä sopimus.
Eli Suomeksi -jos siinä tarjouskaavakkeessa ei ole myyjän allekirjoitusta, niin heikoilla olet korvauksien kanssa ja kauppaakaan et voi purkaa, kun ei riitäviä perusteia kaupan purulle.
Itse en koskaan osta asuntoa yksityiseltä enkä pienten liiterien halpavälittäjältä joka ajaa ruostuneella Ladalla pihaan ja pukeutuu farkkuihin.... Oikean välittäjän tuntee arvokkuudesta ja arvostuksesta omaan duuniin sekä toisten kämppiin.
Mutta soitto sille tyypille joka on sulle sen tarjouskaavakkeen kiikuttanut ja jos sielää ei ole nimeä, niin vaadi se vapautumissanktiomaksu siltä välittäjältä itseltään -tai sitten vaan kiltisti odottelet ja unohdat elämästäsi yhden viikon -sehän on vain viikko :)- pöliset
Välittäjä ei ole asunnon myyjä. Asunnon myyjä on asunnon omistaja. Välittäja vain välittää jonkun toimeksiannosta.
- YKV
pöliset kirjoitti:
Välittäjä ei ole asunnon myyjä. Asunnon myyjä on asunnon omistaja. Välittäja vain välittää jonkun toimeksiannosta.
Semantiikkaa, sanon minä. Kansankielessä välittäjä myy ja välittäjältä ostetaan, vaikka harvemmin välittäjä omistaa myymäänsä asuntoa. Tuntuisi hiukan hassulta käyttökielessä sanoa hankkineensa välittäjän välityksin jotain, tutumpi sanoa "ostaneensa Firma LKV X:ltä".
Viivästyksestä muutama sana. Hyvässä tarjouskaavakkeessa on ehdottomasti valmiina tuo maininta viivästyksestä ja siihen on hyvän välitystavan mukaista hakea myyjän allekirjoitus. Se pitää tietenkin olla myös täytettynä. Kohtuullinen määrä on se, minkä verran syntyy kuluja kun majoittuu muualle siksi aikaa kun asunto ei ole tyhjänä ja varastoi tavaransa johonkin. Omakotitalossa 2 tonnia heti ja tonni viikossa on ihan ok, jopa enemmän. Jossain yksiössä puolet tai allekin on kohtuullista.
Kun käyttää hyvää välittäjää ja ostaa myös sellaisen kautta, selviää monelta ongelmalta. Kysymys ei ole isosta tai pienestä liikkeestä vaan yksittäisen välittäjän toiminnasta.
- Terhakki
Olet oikeutettu viivästyskorvaukseen mikäli hyväksyttyyn ostotarjoukseen on kirjattu tietty vapautumispäivämäärä ja asunto vapautuu sovittua aikarajaa myöhemmin. Mikäli välittäjä ei ole saanut myyjältä kirjallista hyväksymistä tarjoukseesi, ei tarjousta ole hyväksytty silloin tarjous raukeaa ja mitään kauppaa ei tarvitse tehdä. Ostotarjousta hyväksyessä on tärkeä huomioda tarjouksen kaikki ehdot. Sinulla on oikeus saada kirjallisesta tarjouksesta kopio siitä sopimuskappaleesta jossa on myyjän hyväksyminen.
- puma1
...kannattaa aina pyytää kirjallisesti kaikki sopimuksen syntymiseen vaikuttavat asiat niin ei jää epäselväksi mitä ja istä on sovittu. Tai vähintään emaililla. Voihan se olla ettei myyjä ole ikinä tuollaista tarjouksen ehtoa edes nähnyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874108Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242921No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760