Moro!
Juu, semmosta lähin kyselemään, että tietääkö joku jos on käräjäoikeuteen perittäväksi menneitä laskuja ja minut on merkattu "varattomaksi", voiko käräjäoikeus periä veronpalautukset mitkä satuin saamaan tänä vuonna. Käräjäoikeuteen ilmoitin, että en saa veronpalautuksia. Näkeekö perijät jotenkin ihmisten veronpalautukset?? Minulle ei ainakaan ole ilmoitettu, että minulta perittäisi/ en taisi veronpalautuksia, vai eikö heidän tarvitse ilmoittaa asiasta?? Minulla tuli aivan tavallisesti verovirastosta lappu johon piti antaa tilinumeron johon veronpalautukset maksetaan. En antanut tilinumeroani, koska haluan rahat käteisellä, jotta niihin ei päästäisi "käsiksi". Vaikuttaako asiaan mitenkään?? Kertokaa joku joka tietää enemmän asiasta ihan uusi asia minulle?? Varmasti minun tilanteessa olevia on paljonkin.
Kiitos jo etukäteen!
Juu, semmosta lähin kyselemään, että tietääkö joku jos on käräjäoikeuteen perittäväksi menneitä laskuja ja minut on merkattu "varattomaksi", voiko käräjäoikeus periä veronpalautukset mitkä satuin saamaan tänä vuonna. Käräjäoikeuteen ilmoitin, että en saa veronpalautuksia. Näkeekö perijät jotenkin ihmisten veronpalautukset?? Minulle ei ainakaan ole ilmoitettu, että minulta perittäisi/ en taisi veronpalautuksia, vai eikö heidän tarvitse ilmoittaa asiasta?? Minulla tuli aivan tavallisesti verovirastosta lappu johon piti antaa tilinumeron johon veronpalautukset maksetaan. En antanut tilinumeroani, koska haluan rahat käteisellä, jotta niihin ei päästäisi "käsiksi". Vaikuttaako asiaan mitenkään?? Kertokaa joku joka tietää enemmän asiasta ihan uusi asia minulle?? Varmasti minun tilanteessa olevia on paljonkin.
Kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Maksa laskusi ajoissa, niin ei tarvii tuollaisia miettiä. Vai onko Sinun mielestä oikeen jättää laskunsa muitten maksettavaksi?
Siis, ne ei ole kenenkään muun maksettavaksi jäämässäkään kuin mun, että turha mitään kritisoida siinä. En kysynyt kenenkään mielipidettä tilanteesta, vaan tietääkö joku asiasta jotakin. Toiseksi, ihmiset ovat eri elämäntilanteessa työttömyyttä/lomautuksia/masennusta josta voi menettää työkykynsä, että turha minulle sanoa mitään. Minä olen maksanut sen verran verojakin tähän maahan, että häpeisit äskeistä kommenttia!
Jos kerran ulosotto on todennut sinut varattomaksi, niin velkojen perintä on lopetettu ja asiakirjat palautettu velkojille.
Tosin voi käydä huono tuuri ja joku velkoja lähettää velat uudelleen ulosottoon, jolloin vuoti kyllä nappaan veronpalautukset välistä.
Mutta jos et kerran ilmoitusta ulosmittauksesta ole saanut, saanet pitää rahat.
Itsekkin olen ajatellut suunnilleen samoin. Kunhan haluisin varmuuden, toisaalta huomennahan sen näkee tuleeko postista lappu, että voi noutaa 9pvä rahat. Mietin vain, että eikö siitä pitäisi tulla hyvissä ajoin kirjallinen tiedote jos ulosotto ottaisi veronpalautukset??
Eiköhän olisi parempi, että nekin rahat menisivät velan lyhennykseen.
On muuten kokemusta. 10v sitten oli itteläkin verovelat ulosotossa. Mutta painoin kahta duunia ja sain velat maksettua ja samantien ehdin mukaan 90-luvun lopun kuplatalouteen. Jos olisin heittäytynyt persaukiseksi hampiksi ja jättänyt velat hoitamatta, niin olisipa noi it-huuman tuomat 600ke jääneet saamatta, ja samanlainen persaukinen hamppi olisin vieläkin.
Joulu ja kaikkee nyt en pysty maksamaan mitään, valitettavasti! Pakko saada ne rahat käteen. Maksan velkani kuin siihen on mahdollisuus se on selvä. Tämän hetkinen tilanne vain on semmonen, että ei pysty maksamaan laisinkaan. Maksan jo muutenkin niin paljon laskuja sun muita, että ei se ole siitä kiinni. Edelleenkään ei kritisointia. En kaipaa teiltä kritisointia, koska minä ne maksan kumminkin näen, että teillä ei ole varaa kritisoida ketään. Ainoastaan haluisin asiallisia vastauksia kysymykseeni.
ok joo, mutta eikö ne rahat periaatteessa kuuluisi velalliselle eikä sinulle?
Nyt et taida ymmärtää tarvitsen ne veronpalautukseni toisten laskujen maksamiseen. Maksan velkani heti pois kuin löydän sopivaa työtä. Siihen saakka saavat odottaa, mutta merkinnät ovat tulleet joten rangaistukseni kärsin siinäkin mielessä plus, että velkani maksan muutaman vuoden sisällä. Olen kunnollinen kansalainen, mutta jokainen ihminen voi ajautua velkoihin joskus se on ihan luonnollista vaikka ei siihen pyrikkään. Mielestäni sinun asenne on hieman piittaamaton. Oletko sitä mieltä, että ihmisen ei kannattaisi maksaa muita laskuja jotka eivät ole vielä perittäväksi menneet kuin vanhat velat, jotta velkaa tulee aina lisää ja lisää... Veronpalautuksilla pystyisin pysäyttämään tämän kierteen ja saada elämän taas rullaamaan. Sain aika reippaan isot veronpalautukset, koska on tullut tehtyä työtäkin mielettömästi. Kaikki olen miettinyt itseni kannalta paremmaksi ja tietysti ajattelen joka päivä velkojani ja maksan ne heti pois kunnes pystyn se on selvä. Yksin kertaisesti en halua perintään yhtäkään laskua enempää, varmasti ymmärrät. Toivottavasti!
En saanut veronpalautuksiani, joten siltäkin osin voitte olla tyytyväisiä... Samalla lyhentyi velkani 2174€:n, että tämmöstä... No, ei ostella lahjoja sitten... EI se sen kummempaa ole! Mennään sitten anopille syömään kinkkua ku ei itekkään voi ostella, hek!
Koeta vaan tottua persaukisen velallisen elämään - et voi ostaa mitä tahdot, et edes velaksi.
Velat on ensin maksettava, vasta sitten voi tehdä uutta velakaa. Näin se luonnon kiertokulku menee.
Vitut. Ei niille kusipäille kannata mitään maksaa! Ne on kusipäitä. Niin perintä kuin ulosottokin repii omat hintansa vaikka alunperin velka on ollut paljon vähemmän niin nämä vain korottaa sitä.
Jos minun tuloihini nämä pellet vaikuttaisi jotenkin niin kävisin hakkaamassa noista yhden työntekijän sairaalakuntoon, ja se on satavarma asia!
kaikki ei ole tuollaisia nöyristelijöitä jotka maksaa noille kusipäille mitä ne haluaa. Minut kun ne tapaa ( tiedän missä toimistot sijaitsee ) niin kun sieltä yksi kävelee ulos, niin se saa turpaansa.