Taistolaiset maanpetturit

Moskova nimitti 1970 Suomen suurlähettilääksi Aleksei Beljakovin ,joka alkoi heti tukea taistolaisia ja yllyttää näitä mahdollisimman tehokkaasen lakkoiluun ja taistolaiset ottivat Beljakovin tuen vastaan

Beljakovin ja taistolaisten tavoitteena oli ilmeisesti ajaa Suomi lakoilla ja rettelöinnillä niin sekasortoon, että NL:n olisi ollut pakko miehittää Suomi

Taistolaiset saattoivat Kekkosen erittäin hankalaan ja vaaralliseen asemaan.Kekkosen oli karkotettava Beljakov Suomesta ja niin hän tekikin.Mitä olisi tapahtunut jos Kreml ei olisi suostunut vetämään Beljakovia pois Suomesta ? Kriisi olisi voinut johtaa yya-sopimuksen avunantoartiklan tulkintaan ja Suomen miehitykseen ja kommunistivaltaan Suomessa.

Neuvostoliiton puolustusministeri Dimitri Ustinov vieraili 1978 Suomessa ja ehdotti heti ensimmäisissä neuvotteluissa yhteisiä sotaharjoituksia.Ustinov uudisti ehdotuksensa seuraavana päivänä Kekkoselle,joka torjui ajatuksen heti.Kekkosen jyrkkä ei rauhoitti tilanteen ja esti viralliset neuvottelut asiasta.

Ustinovin idea yhteisistä sotaharjoituksista oli peräisin taistolaisilta ja sitä esiteltiin Tiedonantaja lehdessä vähän ennen Ustinovin vierailua.

Taistolaiset asettivat ideallaan Kekkosen taas selkä seinää vasten ja mitä olisi tapahtunut,jos Ustinov ei olisi tyytynyt Kekkosen torjuvaan vastaukseen.Yya-sopimuksen avunanto artiklan tulkinta ja Suomen miehitys ja kommunistivalta Suomeen

Taistolaisten Tiedonantaja lehti ehdotti joulukuussa 1983 yya-konsultaatiota" lännen ristelyohjusten uhan torjumiseksi".NL:n lähetystö myötäili Tiedonantajan konsultaatioesitystä ja kehitteli ajatusta edelleen Suomen ilmavalvontatutkien käytöstä NL:n ohjuspuolustuksen eteentyönnettyinä
informaatiolähteinä.Virallinen Suomi vaikeni asian kuoliaaksi

Mitä olisi seurannut ,jos NL olisikin vaatinut
virallisesti yya-konsultaatiota .Miehitys ja kommunistivalta Suomeen.

Taistolaiset pyrkivät koko ajan luomaan tilanteen
jossa yya-avunantoartiklaa olisi ollut pakko tulkita ja NL olisi miehittänyt Suomen ja nostanut taistolaiset valtaan.

Taistolaiset olivat todellisia maanpettureita ja todellinen uhka Suomen itsenäisyydelle ja puolueettomuudelle ja läntiselle yhteiskuntajärjestelmälle.Ovat vain niin luupäitä etteivät osaa edes hävetä tekojaan
18884
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Älä sössötä hylsynkerääjä. Herää! Nyt ei olla enää 70-luvulla.

Äänestä
  • ... vaan keskustelupalstalla "Historia". Siksi on aivan oikein ja kohtuullista, että 70-luvusta ja sen ilmiöistä aina taistolaisuutta myöten keskustellaan. Mitä monipuolisemmin sen parempi.

    Äänestä

Eivät Taistolaiset ole mihinkään hävineet. Ne vain odottavat Neuvostoliiton seuraajavaltion pääsevän voimiinsa. Vallankumousta voitaisiin taas jatkaa siitä mihin jäätiin.
Natoon liittyminen on selvä uhka näille pyrkimyksille. Siitä tämä kauhea mökä.

Äänestä
  • Nyky Venäjälla on vallassa Suomen Kokoomuksen veljespuolue, ei kommunistit!
    Ei ole ihme, että taistolaiset siirtyivät vihreisiin. Vihreä liike perustettiin Itä-Saksassa terroristijärjestöksi Länsi-Saksan talouselämää vastaan. Tietävätkö vihreät, että Suomi ei ole Länsi-Saksa? Tietävätkö vihreät Saksojen yhdistyneen?

    Äänestä

Täytyy kuitenkin muistaa, että stalinistit olivat aina kommunistisessa puolueessa vähemmistönä. Taistolaisten kannatus oli varsin marginaalista, mutta sitäkin näkyvämpää, kun liike sai kannatusta opiskelijanuorison keskuudessa. Kommunistien enemmistö toimi koko ajan varsin vastuullisesti. Yläjärjestö SKDL, joka oli vaaleissa puolueena, oli kokonaisuutena vieläkin maltillisempi. Esim. puoluejohtaja Ele Aleniuksen toiminta kestää edelleen hyvin päivänvalon. Kommunistien enemmistö ei havitellut vallankumousta, koska tajusi kannatuksensa olevan siihen aivan liian suppeaa. Taistolaiset olivat idealisteja, uskovaisia, joita ei tosiasialliset demokraattiset voimasuhteet hetkauttaneet. Heille oli tärkeintä yrittää luoda vallankumouksellinen tilanne, minkä kaikki muut tahot näkivät epärealistiseksi utopiaksi.

Taitolaisten todellinen merkitys jäi Suomessa olemattomaksi, onneksi kuten Satu Hassi on jälkeenpäin sanonut. Kun ei ollut todellista valtaa missään suhteessa, tuhoja ei päästy aiheuttamaan. Taistolaiset olivat vain rakkikoiran asemassa. Karavaani kulki ja koirat räksyttivät.

Aika ajoin näytti siltä, että myös NL:ssa oli epärealistisia odotuksia ja näkemyksiä suomalaisten suhteen. Muuten taistolaisten tukemista on vaikea sulattaa. Taistolaisten tuesta kärsi ennen muuta kommunistinen puolue, koska sen enemmistö ajoi maltillista politiikkaa. Käytännössä kommunistipuolue oli kahtiajakautunut. SKDL:n ollessa hallitusvastuussa taistolaiset jätettiin aina syrjään, koska heidän politiikallaan SKDL:n hallitustie ei olisi montaa päivää kestänyt.

Mutta tuskin NL:ssakaan niin pihalla olitiin, että jotain merkittävää olisi laskettu taistolaisten varaan. Käytännössä venäläiset toimivat Urho Kekkosen kautta. Kekkonen oli valtapolitiikan asioissa heidän ehdoton luottomiehensä.

Äänestä
  • TV.n ja radion ne onnistuivat valtaamaan lähes totaaliseasti. Ei sieltä juuri muuta tullut kuin heidän juttujansa.
    Piilottelee siellä yleisradiossa vieläkin liuta tai kaksi näitä ns.Taistolaisia.

    Äänestä

  • Jukka Tarkka: Suomettuneisuuden määritelmä

    ”Suomettumisen olemus oli tunnepitoista kuvitelmaa siitä, että suurvaltaa miellyttämällä ja omaa nöyryyttä korostamalla se saataisiin tekemään jotain sellaista, jota se ei rationaalisin perustein tekisi.

    Suomettuminen oli ’sinisilmäistä’, mutta samalla laskelmoitua roolipeliä. Sitä pelattiin uutterasti, vaikka läheskään aina ei ollut varmaa, näyttivätkö roolit uskottavilta niiden silmissä, joille niitä näyteltiin. Suomettuminen oli Neuvostoliiton oletettujen intressien mielistelevää ennakointia, joka menee ohi normaalin omaan etuun perustuvan reaalipolitiikan yli ja ohi. Suomettuminen ei siis ollut enää politiikan sisältöä vaan sen tarkoituksellista paisuttelua. Sen takana oli illuusio siitä, että alastoman keisarin vaatteiden kehuja kyllä palkitaan, kunhan pitää huolen siitä, että keisari näkee, kuulee ja tunnistaa ylistäjänsä.

    Suomettuminen on ulkopolitiikalla tehtyä sisäpolitiikkaa. Se ei vaikuttanut todennäköisesti siihen asiaan, johon sillä sanottiin vaikutettavan, nimittäin Neuvostoliiton suhtautumiseen Suomeen. Ellei se sitten aiheuttanut lievästi säälivää hymyilyä Kremlin perimmäisissä kammareissa.”

    Tuo vaihe oli taloudellisesti menestyksekäs, mutta henkisesti katastrofi. Alkaen 50-luvulta ja huipentuen 70-lukuun naapurin painostus ja puuttuminen Suomen sisäisiin asioihin leimasi kaikkea toimintaa Suomessa! Naapuri päätti sisäpolitiikassamme presidentin henkilöstä, hallitusratkaisuista ja yksittäisistä politiikoista. Jotkut puolueet eivät olleet koskaan mukana ja toiset aina... vaalimenestyksestä riippumatta. Jouduimme alistumaan sensuuriin ja itsesensuuriin! Naapuri puuttui jopa historiaamme, kirjallisuuteemme ja TV-ohjelmien sisältöön!

    Demokratian ja parlamentarismin kannalta tuo aika oli maan alennustilaa ja sen jatkumiselta meidät pelasti naapurimaan romahdus.

    Äänestä

  • oikeasta päästä kirjoitti:

    TV.n ja radion ne onnistuivat valtaamaan lähes totaaliseasti. Ei sieltä juuri muuta tullut kuin heidän juttujansa.
    Piilottelee siellä yleisradiossa vieläkin liuta tai kaksi näitä ns.Taistolaisia.

    ******TV.n ja radion ne onnistuivat valtaamaan lähes totaaliseasti. *****

    Eivät ajat ole tuosta mihinkään muuttuneet.Isänmaallisesti ajattelevat tai konservatiivit eivät vielä tänäkään päivänä pääse tekemään omia uutisiaan, vaikka hekin veroillaan YLE:ä rahoittavat.

    Äänestä

  • oikeasta päästä kirjoitti:

    TV.n ja radion ne onnistuivat valtaamaan lähes totaaliseasti. Ei sieltä juuri muuta tullut kuin heidän juttujansa.
    Piilottelee siellä yleisradiossa vieläkin liuta tai kaksi näitä ns.Taistolaisia.

    Yle on Eduskunnan valvoma kanava. Yle ei ole itsenäinen kanava, vaan Eduskunnan valvoma! Valtio nimitti Yleen jos jonkinlaisia huseeraajia. Taistolaiset olivat varmoja voitostaan Suomen hallinnassa. Eräskin taistolainen piippua tuprutellessaan lupasi minutkin hoidettavan, kun he pääsevät valtaan. Minä onneton erehdyin nauramaan hänen höpötyksilleen. Tämän taistolaisen isä oli ollut sodassa upseeri ja kielsi poikaansa tulemasta hautajaisiinsa. Miehen omaiset pitivät huolen, ettei taistolainen poika päässyt isänsä hautajaisiin. Poika oli höpöttänyt sivistyksestä isänsä omaisille. Poika oli varmasti mielestään sivistynyt.

    Äänestä

Taitaa olla kovakin paikka, kun taistolaiset eivät tiettävästi kertaakaan tehneet ainuttakaan laitonta tekoa, toisin kuin lapualaiset 40-50 vuotta aiemmin ja nykyisetkin aktivistit. Näiden kahden mellakoivan sukupolven välissä oli rauhallinen radikaalipolvi, joka istui opintopiireissä ja noudatti lakia, mikä eräitä heidän kriitikoitaan näkyy suurestikin harmittavan.

Äänestä
  • Vai opintopiireissä? Taistolaisuus levisi jopa Suomen päämediaan YLE:en. Se uutisoi vain NL:lle myönteisiä uutisia, oli "Naapurineljännes", "Näin Neuvostoliitossa", "Osoitteemme on, Neuvostoliitto", samalla suomettui sitä kautta koko virallinen Suomi. Viestiketjun avaaja on täysin oikeassa. Yksi näistä ex-taistolaisista on vielä maamme ulkoministerinä. Hän vastustaa nyt henkeen ja vereen NATOA vanhasta muistista, ei nykytilanteen järkinäkökohdista.

    Äänestä

  • Eetu kirjoitti:

    Vai opintopiireissä? Taistolaisuus levisi jopa Suomen päämediaan YLE:en. Se uutisoi vain NL:lle myönteisiä uutisia, oli "Naapurineljännes", "Näin Neuvostoliitossa", "Osoitteemme on, Neuvostoliitto", samalla suomettui sitä kautta koko virallinen Suomi. Viestiketjun avaaja on täysin oikeassa. Yksi näistä ex-taistolaisista on vielä maamme ulkoministerinä. Hän vastustaa nyt henkeen ja vereen NATOA vanhasta muistista, ei nykytilanteen järkinäkökohdista.

    Niillä naapurivarttilaisilla oli oikein oma tekomakea äänensä,kun ne kilpaa kehuivat naapurin meininkiä. Tekohunajaisesti puhuvaa sanottiin jo yleisestikin,että se puhuu naapurivarttiäänellä. Olis kiva kuulla niitä nauhoja nyt(2003).
    Olisko joku Kai R.Lehtonen onnistunut tallentamaan muutaman historiallisen dokumentin.

    Äänestä

kirjoittamaan.

Vihjeitä:
1) Pisteen '.' jälkeen tulee välilyönti. Se helpottaa tekstin lukemista.
2) Pilkkua ',' ennen ei tule välilyöntiä, vaan sen jälkeen. Sekin helpottaa tekstin lukemista.

Äänestä

Melkoista "huumaa" se oli silloin.No, aivopesukoneisto toimi ja eivät ymmärtäneet mitä asiaa ajoivat.Ehkä asenteet muuttunet,ainakin osalla.

Liberaalina sallin tämänkin näkemyksen.

Äänestä

Taistolaiset olivat taitavia henkisen väkivallan käyttäjiä.

Toisinajattelijoiden eristäminen, perättömien huhujen liikkeelle laskeminen, "kepposten" tekeminen, uhkailu, nimittely, vitttuilu...

Ja nyt nuo samat paskiaiset kerskailevat sillä, että "ei me koskaan pahoinpidelty ketään, aina toimittiin laillisesti".

Äänestä
  • Taistolaisilla oli vankkumaton usko Neuvostoliiton kaikkivoipaisuuteen!

    Esitettiin varmoina tietoina mm seuraavaa:

    1. Neuvostoliitto on ainoa maa, jossa ei ole ympäristöongelmia

    2. Neuvostoliitto on ainoa maa, jossa ei ole ongelmia eri väestörryhmien välillä

    Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen 1991 kumpikin väite osoittautui täysin perättömäksi!

    Äänestä

  • TodellisuusJaHarhat kirjoitti:

    Taistolaisilla oli vankkumaton usko Neuvostoliiton kaikkivoipaisuuteen!

    Esitettiin varmoina tietoina mm seuraavaa:

    1. Neuvostoliitto on ainoa maa, jossa ei ole ympäristöongelmia

    2. Neuvostoliitto on ainoa maa, jossa ei ole ongelmia eri väestörryhmien välillä

    Neuvostoliiton hajoamisen jälkeen 1991 kumpikin väite osoittautui täysin perättömäksi!

    Pääsääntöisesti ne asiat, jotka uskottiin olevan Neuvostoliitossa erityisen hyvin, ovat osoittautuneet olevan erityisen huonosti. Mitä suurempi vale, sitä paremmin se upposi hyödyllisiin idiootteihin.

    Äänestä

Tälläkin palstalla Kekkosta maanpetturiksi haukkuvat ovat katkeria taistolaisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hävetkää !! kirjoitti:

Moskova nimitti 1970 Suomen suurlähettilääksi Aleksei Beljakovin ,joka alkoi heti tukea taistolaisia ja yllyttää näitä mahdollisimman tehokkaasen lakkoiluun ja taistolaiset ottivat Beljakovin tuen vastaan

Beljakovin ja taistolaisten tavoitteena oli ilmeisesti ajaa Suomi lakoilla ja rettelöinnillä niin sekasortoon, että NL:n olisi ollut pakko miehittää Suomi

Taistolaiset saattoivat Kekkosen erittäin hankalaan ja vaaralliseen asemaan.Kekkosen oli karkotettava Beljakov Suomesta ja niin hän tekikin.Mitä olisi tapahtunut jos Kreml ei olisi suostunut vetämään Beljakovia pois Suomesta ? Kriisi olisi voinut johtaa yya-sopimuksen avunantoartiklan tulkintaan ja Suomen miehitykseen ja kommunistivaltaan Suomessa.

Neuvostoliiton puolustusministeri Dimitri Ustinov vieraili 1978 Suomessa ja ehdotti heti ensimmäisissä neuvotteluissa yhteisiä sotaharjoituksia.Ustinov uudisti ehdotuksensa seuraavana päivänä Kekkoselle,joka torjui ajatuksen heti.Kekkosen jyrkkä ei rauhoitti tilanteen ja esti viralliset neuvottelut asiasta.

Ustinovin idea yhteisistä sotaharjoituksista oli peräisin taistolaisilta ja sitä esiteltiin Tiedonantaja lehdessä vähän ennen Ustinovin vierailua.

Taistolaiset asettivat ideallaan Kekkosen taas selkä seinää vasten ja mitä olisi tapahtunut,jos Ustinov ei olisi tyytynyt Kekkosen torjuvaan vastaukseen.Yya-sopimuksen avunanto artiklan tulkinta ja Suomen miehitys ja kommunistivalta Suomeen

Taistolaisten Tiedonantaja lehti ehdotti joulukuussa 1983 yya-konsultaatiota" lännen ristelyohjusten uhan torjumiseksi".NL:n lähetystö myötäili Tiedonantajan konsultaatioesitystä ja kehitteli ajatusta edelleen Suomen ilmavalvontatutkien käytöstä NL:n ohjuspuolustuksen eteentyönnettyinä
informaatiolähteinä.Virallinen Suomi vaikeni asian kuoliaaksi

Mitä olisi seurannut ,jos NL olisikin vaatinut
virallisesti yya-konsultaatiota .Miehitys ja kommunistivalta Suomeen.

Taistolaiset pyrkivät koko ajan luomaan tilanteen
jossa yya-avunantoartiklaa olisi ollut pakko tulkita ja NL olisi miehittänyt Suomen ja nostanut taistolaiset valtaan.

Taistolaiset olivat todellisia maanpettureita ja todellinen uhka Suomen itsenäisyydelle ja puolueettomuudelle ja läntiselle yhteiskuntajärjestelmälle.Ovat vain niin luupäitä etteivät osaa edes hävetä tekojaan

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu