Suomalaisuus on

geeneissä

5

229

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puheenollen

      kuinkas on meidän mustalaisten laita,noin 10 000 mannea Suomessa,niin että mitäs luulette.

      • varmaan

        Suomessa ei ole 10.000 Mannea:

        Manne on suomalainen miehen etunimi. Nimipäivää Mannet viettävät 26. maaliskuuta.

        Väestörekisterikeskuksen mukaan Manne-nimisiä miehiä on Suomessa kaikkiaan 832 ja naisia kaksi (syyskuu 2008).


    • turvaton kyhertäjä

      toi että geeneissä olis, Laajemmalti 70-80-luvuilla harjoitettu lasten "kasvatus" kantaa nyt hedelmää, ei sikäli, mä esitän, että suuri osa sen ajan vanhemmista oli ok-porukkaa, mutta ei tajunneet vaatia kakaroiltaan yhtään mitään.

      Tuhon kun lisätään vielä se perus-mentaliteetti monessa koululuokassa, että jos joku on vähänkään erilainen tai esim. parempi jossain, vaikkei se sillä leveilisi, niin oonhan se pakko tukistaa jatkuvasti "maan pinnalle" että oppii olee niinkuin muut. Eli tasapää. Kun olin kakara ja jos voi sanoo herkässä iässä, RAMBO oli maailman kovin pätkä, norrisin kakeleffat oli kanssa kovia, Vittu mitä paskaa, no okei, oli niistä ehkä joku ihan katsottava..
      Väitän kanssa että nyky-kakarat on jo paaljon fiksumpia, kuin yksikään meistä vielä 70-80 luvulla samassa iässä.

      Mä olen aika vakuuttunut että esim. sillä "jos se luulee olevansa parempi, pankaa se ojennukseen"- toimintamallilla on juuret jossain kommunistisessa menneisyydessä. en itse elänyt silloin, tai tajunnut mistään, mutta tarinoitahan kuulee, kuinka tässä lähihistoriassa suomen yleinen ilmapiiri, mitä ajattelun ja puhumisen vapauteen tulee, oli vähintääkin kireä.

      Jotkut on jääny oikeasti junasta luulenma.
      Toiset yrittää rakentaa toista junaa jonka kyljessä lukee sloganina toi "väkivalta on nykyään aliarvostettu ongelmanratkaisukeino."
      Tai jotain muuta tosi vitun kivaa iskulausetta joita voi lukee vessojen seinistä tyyliin: "katso vasemmalle- katso eteen-katso oikealle hähähää tyhmä!"

    • Uskovaisjengiä

      Tulee turvapaikkaturisteina keskenään loputtomia heimo-ja uskonsotia käyvistä lähi-idän ja Afrikan maista. Väkivalta on siellä päin normaali keino ratkaista ongelmia. Vie todella monta sukupolvea päästä irti väkivallasta varsinkin kun oma uskontokin suosittaa väkivaltaa ateisteja ja vääräuskoisia kohtaan. Luulisi jo sielläkinpäin maailmaa rauhan jossain vaiheessa alkavan kiinnostaa, mutta ei.

      En odota mitään uskovaisilta sortajilta. Ainoa mitä odotan on sota, joka vääjäämättä lähestyy kun erimieliset uskovais-ryhmät kasvavat Euroopassa ja samalla alkaa sota vallasta. Siinä vaiheessa kun asekuntoisten musliminuorten määrä ylittää vastaavan kantaväestön määrän vaikkapa englannissa tai ruotsissa alkaa uuvuttava taistelu islamin ja muiden välillä. Islam saa tukea vasemmistolta ja todennäköisesti myös hyvin monilta naisilta. Loput sitten vastustavat, mutta liian myöhään. Sota on jo itseasiassa nyt hävitty. Burkhat ja muut kuteet kannattaa jo hankkia ennakkoon, niin on sitten jotain minkä alle pääsee piiloon...

      Hyysärinaisten voittö ja tappio tulevat samaan aikaan...

    • ----------------

      Sen verta brutaaleista maista tänne survoo porukkaa, että äkkiä rajat kiinni, ennen kuin on sisällissota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      99
      6084
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4792
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      98
      3055
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      28
      2863
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      26
      2125
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1516
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1067
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      86
      1039
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      126
      981
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      774
    Aihe