Ydinvoimssa koko maailmaa vedätettiin. Ensimmäiset 15 vuotta kaikki riskianalalyysit olivat salaisia. Kun teollisuus sai lopulta riskianalyysit käsiinsä, ydinvoiman rakentaminen pysähtyi kuin seinään. Kaikkialla maailmassa jouduttiin väsäämään ns ydinvastuulaki, jossa vastuu siirrettiin suoraan biologiselle elämälle, ydinvoiman tuottajalle jäädessä vain nimellinen korvausvastuu.
Mutta vieläkään ydinvoimasta ei tullut suosittua. Lopulta Henry Kissingerin johdolla perustettiin OPEC, joka heti tuoreeltaan johti maailman energiakriisiin. Samaan aikaan Rooman Klubin raportissa toitotettiin öljyn loppuvan, ihan lähitulevaisuudessa. Tämä vihdoin riitti: ydinvoimaloita alkoi syntyä kuin sieniä sateella.
Jälkeenpäin on paljastunut, että OPEC perustettiin tarkoituksella antamaan piristysruiske ydinvoimalle. Koko ydinvoiman likainen historia näyttäisi olevan vedätystä ja kusetusta. Se tuotu keittiön kautta, salailemalla ja vastoin kansalaisten tahtoa. Se tulee olemaan uhka ja ongelma seuraavat 2000 vuotta.
Kissa pöydälle
2
249
Vastaukset
- Nimimerkki
Tuskin muuten sampojen rakentamista arvioitiin siltä kannalta ettei se ole turvallinen sähkön valmistus muoto.
Nykytekniikalla ja tietotaidolla olisi valmiudet rakentaa uusia oikeasti hyviä laitoksia mutta mikä on ongelma?
Vastaus ahneus!
Se kun ei riitä samat tehot eikä hyötysuhteet vaan on kehityksen mukana mentävä aina kokemuksen pimeälle puolelle saavuttaakseen edistystä.
Esimerkiksi käyttöönottoon liittyvää tietoa loviisan kaltaisesta paikasta ei saa kuin perinnetietona ja jos yhtään ymmärtää tekniikka ei tarvitse olla fyysikko tajutakseen paikanpäällä kuinka naiveja ivon miehet ovat olleet.
Stukin julkaisemat raportit ovat kuin marttojen kertomus huviretkestä ...joskus jopa täyttä roskaa pohjois-korean tyyliin. Ydinvoimn historian tuntemukseni ei tiedä muuta "ydinvoimarakentamista seinään pysäyttävää" tapausta kuin Tshernobyl ja myös TMI. Olen siis jäänyt jostain jutusta paitsi.
Nykyiselle ydinvoimaresenanssin alkamisesta on olemassa mielenkiintoinen tarina: Margaret Thatcher, Englannin 'rautarouva', mietti esikuntansa kanssa, että mitä tehdä alituisesti lakkoilevien hiilikaivostyöläisten kanssa. Huomattiin, että pitäisi korvata hiilivoimalat ydinvoimalla. Mutta miten myydä ydinvoima kansalle, joka ympäri maailmaa oli takajaloillaan sitä vastaan? Joku sai todellisen neronleimauksen: "keksitään ilmastonmuutos ja co2 sen aiheuttajaksi".
niin sai alkuna ilmastonmuutos ja ydinvoimarenesanssi tämän tarinan mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455070Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131594Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481249Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101189- 131123
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171017Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3895Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27753