Imatralla romaninaiset toivovat 1300 euron vuosittaista lisää perinteisen vaatetuksen hankkimiseen. Tällä hetkellä Imatra maksaa joka toinen vuosi 350 euron tuen toimeentulotukiasiakkaana olevan romaninaisen vaatetukseen.
Tuen määrä vaihtelee eri kunnissa. Esim. Jyväskylä maksaa vuosittein 400 euroa.
Mikähän ryhmä vaatii seuraavaksi...?
Etelä-Karjala
9
504
Vastaukset
- miesss...
en ole toimeentulotuen asiakas ja mulle on loppupeleissä aivan sama saavatko he hameeseensa
sen 1300 e vuodessa.
sillä ei oo paljoa merkitystä jos on muutenkin toimeentulotuen asiakas.
ohan noita harkinnan varasia myös meikäläisille..- aivan sama
Täytyykö tämä nyt ymmärtää siten, että joku saa etnisen alkuperän vuoksi jotain extraa? Sehän on syrjintää valtaväestöä kohtaan - eikö?
- helmikanana
Kyllä tavallisen tallaajan pitäisi sitten saada myös sama raha kansallispuvun hankintaa varten :)
Eihän missään muussa maassa romaniväestö käytä kansallispukuaan kuin korkeintaan juhlatilaisuuksissa. - se taitaa
tosiaankin olla, että romaninaisille sossusta myönnetty raha hameenostoa varten on näiden talousongelmiemme ja tuloerojen kasvun ja lisääntyneen köyhyyden perimmäinen syy.
- miesss...
Karvat nousi pystyyn kirjoitti:
http://www.kko.fi/45905.htm
Ja antakaa kommenttia, rasistisiakin saa ollaolen tiennyt ajat sitten että pakolaiset hyötyvät
tästä yhteiskunnasta, he saavat autot ilmaset
kämpät paremman toimeentulon ym vaikkei tarvis
koskaan töihin mennäkkään ja lapsetkin kuljetetaan taksilla kouluun.
tos mun pihapiirissä asuu ulkomaalaisia ja heillä
kaikilla on uudet autot ei mitään karvalakkimalleja.
oon tottunut tuohon ja nähnyt viimisen 15v aikana
mitä se on ja turha sanoa että he eivät elä täällä leveämmin kuin tavallinen joka saa toimeentulotukea se on tätä niin se on .
itse käyn töissä maksan kaikki kuluni itse ja tyydyn siihen onko se oikein en tiiä mutta enpä voi asialle mitään ....
no akalle tossa yks päivä heitin huumorilla että
kato naapurin setähän se niin ylväkkäästi meikäläisen bemarilla ajelee:)
siis tarkotan sitä ett' valtio maksaa elämisen eli yks maksajista oon minä:)
sen sanon että turha miettiä mitä he saa koska se on turhaa ja keskittyy omaan elämään ja koittaa rakentaa itselleen niin hyvän elämän kuin kykenee ja aina on lamasta noustu ja noustaan... - massiivisella
Karvat nousi pystyyn kirjoitti:
http://www.kko.fi/45905.htm
Ja antakaa kommenttia, rasistisiakin saa ollaja holtittomalla muukalaisten maahantuonnilla onkin jo suuri merkitys koko talouden ja yhteiskunnan kannalta muutenkin.
- Syrjitty!
Kysehän on periaatteesta.
Oikeusvaltion toiminnasta.
Puolueellinen kohtelu kielii valtaväestön syrjinnästä = rasismista!
- Suhteutus.
Paitsi periaatteesta, niin kyse on myös väestösuhteista.
Ensinnäkin, tasapuolisuuden nimissä pitäisi kaikilla kantaväestön naisilla olla oikeus maakuntansa kansallispuvun rahoituksen kompensointiin kotikuntansa taholta.
Väestösuhteet on toinen asia.
Jos romaniväestömme osuus olisi erään Keski-Eurooppalaisen maan luokkaa niin liikkuisimme, nykyisen 10000:n asemesta tasossa 250000 - 400000 henkilöä.
Saattaisi ymmärtäjien määräkin vähentyä.
Missä se raja olisi?
Miksi sitä pitäisi edes yrittää määrittää?
Sama oikeus ja periaatteet kaikille.
Jos valtaväestön naisille korvausta ei tule niin miksi jollain, muutenkin elätettävällä marginaaliryhmällä sellainen pitäisi olla?
Jatkossakin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1057361
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h985243Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163506Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253441Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352534Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191856Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961511Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3421472Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?541314