Kehut että sinulla on sinettinä sapatti ja ei-adventisteilla on kadotukseen vievänä pedonmerkkinä sunnuntai.
Milloinkas olet ko. sapattisinetin oikein saanut että sillä pitää oikein kerskua ja korskua suu vaahdossa?
Miten pysyväistä laatua sapattisinettisi oikein on?
Uskotko tosiaan adventistina että sunnuntai on kadotukseen vievä pedonmerkki?
Unelmien sinetti
4
82
Vastaukset
- kehuu ja korskuu olet
sinä itse. ja kyllä, sunnuntain pyhitys on perkeleestä.
- olet tosi adventisti
##sunnuntain pyhitys on perkeleestä## opetetaan kaikille adventisteille.
- 7. päivän valejuutalainen
Juudas ei ottanut vastaan pedonmerkkiä sillä hän oli innokas sinetöity sapatinviettäjä.
Nykyaikana on juutalaisia ja valejuutalaisia (=juudaksia) jotka viettävät sapattia. Vuosisatoja on ollut vilpittömiä sunnuntainviettäjiä ja he ovat syyttömät Jumalan edessä asiassa.
Pedon merkkiä ei ole tänään näkyvissä missään havaittavissa rahvaalla.
Luomisesta saakka näihin päiviin on ollut myös niitä jotka haluavat viettää alkuperäistä raamatullisen viikon seitsemättä päivää.
Raamattu ei puolla missään lepopäivän vaihtoa.
Suomessa sunnuntai muutettiin 7 päiväksi 1.1.1973, siis kalenterimuutos.
Juutalaisvastaisuudesta johtuen sapattia alettiin vieroksua 100 luvulla.
300 luvulla Keisari Konstaniuksen valtakunnassa oli tilanne että osa kansasta vietti auringon/valon juhlaa ja osa kansasta sapattia.
Keisari päätti yhdistää lepopäivän koska viikossa oli 6 työpäivää.
Tänään ei ole brobleemia asiassa, koska viikossa on 5 työpäivää.
Jokainen voi viettää omantuntonsa mukaisen lepopäivän. Omaatuntoa ei voi koskaan määrätä.
Lepopäivä ei ole mätkyttämistä varten, vaan ilon päivä. Ohjeet ainoat ovat
Jes 58:13.
Lepopäivä on yksi moraalilain käsky, ja tuo laki on voimassa niin kauan kuin taivas ja maa paikoillaan ovat. Matt 5:17-18.
Ilm 14:12 opettaa ketkä ovat pyhiä ihmisiä ja mitkä ovat lopun ajankin vaatimukset.
Tuossa jakeessa on koko 6 000 vuotta pähkinänluoressa ja koko Raamattu. Mistään muusta ei koskaan ole ollut kysymys.
Kristinusko on rakkautta. Ei muuta eikä sen kummempaa.
Jos ei ole kyse vapaaseen tahtoon perustuvasta, ei ole kyse rakkaudesta eikä kristinuskosta.
Jumala antoi enkeleillekin vapaan tahdon ja kolmasosa taivaan enkeleistä lankesi pois ja ovat pahoja henkiä tänään. Juud 6, 2 Piet 2:4, Joh 8:44
Jo aikojen alussa kolmasosa enkelikuntaa lankesi pois Luciferin johdolla. (Hes 28:12-15, Jes 14:12-14, Ilm 12:7-18, Luuk 10:18) Luciferin valtapyyteiden seuraukset sytyttivät taivaassa sodan, ja lohikäärme langenneiden enkeleiden kanssa syöstiin maan päälle. Ne ovatkin vaivaamassa ja kiusaamassa ihmisiä maan päällä. (Ilm 12:7-9, Luuk 10:18, 2 Piet 2:4)
Muistakaa tämä aina.
Jos on jotakin muita vaikuttimia kuin rakkaus, on kyse aina jostakin muusta kuin kristinuskosta.
Muistakaa että aina on ihmisiä erilaisen tiedon ja hengellisen kehityksen varassa joka porukassa.
Jumalan kansaa on yksilöinä aivan kaikissa kristillisissä piireissä yksilöinä, he ovat niitä jotka ovat vilpittömiä sille tiedon määrälle minkä omistavat ja kasvavat lisää rakkaudessa ja tiedossa.
Jumalan siunausta
jari laurila
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996174
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv993072Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302892Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262135Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371091Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?881053Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311006- 48784