Mielenkiintoista

Salmonella tuntui olevan varsin vaarallinen ja tappava tauti viime joulunkin aikoihin.
Silloinhan täällä suomalaista "salmonellavapaata anttila kinkkua" kehuttiin ja tanskalaista kinkkua nimitettiin salmonellakinkuksi.
Nyt kun Suomestakin on löytynyt salmonellaa tiloilta, salmonella selitetäänkin täällä harmittomaksi pikku jutuksi, josta pääsee, kun kypsentää lihan (tai ne munat) kunnolla.

Herää kysymys, eikö tämä kypsentäminen päde siihen tanskalaiseen lihaan?
Siihen, joka on halvempaa ja maistuukin paremmalta?
4136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat
  • Ostaisin halvemman ja maukkaamman tanskalaisen kinkun.
    Se mahdollinen salmonellahan lähtee paistettaessa, niinhän kerrot.
    Katsotaan sitten uudelleen, jos sikalissun työryhmän propaganda saa toisiin ajatuksiin.
    Sikalissuhan mietiskelee, kuinka suomalaiset saadaan oikein kiittämään Euroopan kalleimmasta ruoasta.

    Äänestä

niiden tanskalaisten puolesta, osta vain vapaasti tanskalsista, me ei osteta, me tuetaan suomalaista elin tarvike työläista.

Äänestä
  • Miksi tukisimme Tanskan tuottajaa?

    Eikö ole Suomen huoltovarmuudenkin kannalta parempi tukea suomalaista tuottajaa ja näin varmistaa kotimaisen alkutuotannon jatkuminen?

    Ilmastonmuutos tekee monista nykyisistä vilja-aitoista viljelykelvotonta seutua ilmaston lämpenemisen myötä! Siellä ei ole tarpeeksi kasteluvettä käytössä ja merivedellä ei voi kastella suolapitoisuuden takia. Meidän leveyspiirimme tulee olemaan yhä tärkeämpiä alueita viljelyn kannalta, koska täällä ilman lämpeneminen ei ole ongelma, koska täällä on lyhyt kasvukausi lämpötilojen takia ja se vain pitenee, mutta ei tule olemaan liian kuuma. Tämä tapahtuu seuraavan vajaan sadan vuoden tähtäimellä.

    Jokatapauksessa yksikään puolue ei halua ajaa maataloutta alas tässä maassa. Se mielipide ei muuksi muutu, vaikka muutama tietämätön punikki tällä palstalla sitä vaatiikin turkki kapin takia lähteneenä ja suu vaahdoten kuin vesikauhuisella koiralla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Palstalta huomioitua kirjoitti:

Salmonella tuntui olevan varsin vaarallinen ja tappava tauti viime joulunkin aikoihin.
Silloinhan täällä suomalaista "salmonellavapaata anttila kinkkua" kehuttiin ja tanskalaista kinkkua nimitettiin salmonellakinkuksi.
Nyt kun Suomestakin on löytynyt salmonellaa tiloilta, salmonella selitetäänkin täällä harmittomaksi pikku jutuksi, josta pääsee, kun kypsentää lihan (tai ne munat) kunnolla.

Herää kysymys, eikö tämä kypsentäminen päde siihen tanskalaiseen lihaan?
Siihen, joka on halvempaa ja maistuukin paremmalta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu