Kysymys elokuvasta SAUNA

75757567

Mä en ihan täydellisesti tajunnu tuota elokuvaa. Voisko joku selittää, miksi se lapsi kuoli? Ja mitä siellä saunassa siinä lopussa tapahtui, kun knut näytti repivän sen Eerikin silmiä irti.

Sehän sano se Eerik, että jos se pysyy hengissä niin se voi antaa sille pojalle lisäaikaa päästä suon yli. Jos Eerik siis kuolee, niin se tappaa sen pojan, tätä mä en nyt iha ymmärtäny.

kiitos jos voit auttaa.

5

5155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veteranfan

      Paljon KAUHU leffoja katsoneena tämä A.J.Annilan ohjaama Sauna elokuva on poikkeuksellisen mystinen KAUHU elokuva.Yleensähän kaikissa tyypillisissä KAUHU leffoissa selitetään juonikuviot mahdollisemman selkeästi ja yksinkertaisesti katsojalle,muttei tässä meidän "omanpojan" tekeleessä selitetä mitään turhia sen kummempia asioita katsojalle,ei vaan katsojan pitää itse tulkita elokuvan sanoma.Ja sehän asia on vain pidemmänpäälle pelkkää plussaa mille tahansa elokuvalle.

      Saunan loppuhuipennuksessa Eerik kokee suosaunassa eräänlaisen sielunpuhdistuksen,mustaa synnin ektoplasmaa silmistä valuen.Kylän ainoa viaton pojaksi pukeutunut tyttö onnistuu pakenemaan kylänjoelle asti,jossa hän kuitenkin jää suosauna olion kynsiin kasvottomasta naamasta mustaa visvaa valuen tytön yläpuolella.Tuossa kohtauksessa kylän tyttö viattomana henkilönä ei kaikesta synnittömyydestä huolimatta pääsekään itse syntiä karkuun,ohjaaja tuntuu kertovan sen asian ettei kukaan meistä viattomista ihmisistä loppuenlopuksi pääsekään syntiä karkuun.Mutta sehän on vain meikäläisen oma näkemys elokuvasta.

    • vaan mun mielipide

      pettymys, ei vastannut odotuksiani kovinkaan paljoa.


      Arvelinkin aikaisemmin että tämä ensimmäinen DarkFloorsia kuitenkin huomattavasti parempi kotimainen kauhistelu tuottaa varmaankin vähän samoja pettymyksen fiiliksiä kuin M Night Shyamalan:in Kylä "The Village, eli parempaa saa vielä odottaa. Ykskin sanoi että ohjaaja ilmeisesti koetti peitellä elokuvan paskuutta mutkikkaalla juonikuviolla, tiedä sitten, mutta kuka nyt mistäkin tykkää.

      Kattokaa nyt kuitenkin jos haluutte ja muodostakaa oma mielipiteenne.

      • tänävuonna

        pitäisi ilmestyä teattereihin "Ewerdark- Martinin pirut, joka pohjautuu ylöjärvellä ennenvanhaan sattuneisiin tapahtumiin.

        Uskon ewödarkin lunastavan odotukseni


    • Normaali Eppu

      Ei tosta oikein mitään hurrattavaa löytynyt. Liian sekava ja koska näyttelijöistä, ainakin kaksi oli sketsiviihteen kivikasvoja niin eipä kolahtanut ei.

      Musiikki oli kyllä loistavaa, ja samalla ehkä leppoisinta elokuvasoundia mitä nykyleffoissa tajutaan käyttää. Mutta todettava on, ettei pelkkä musiikki elokuvaa tee. Sen tekee jokin muu. Ehkä hyvä elokuva syntyy kun palaset vain loksahtavat yhteen, ei väkinäisesti.

      Niin ja se tämä Ketosen ja Myllyrinteen Myllyrinne sai vain aikaan tahatonta komiikkaa, ihan jo siksikin kun mies ei montaa sanaa venäjää puhunut eikä pukahtanut, kunnes veitsi jo heiluikin, ja minä olin taas pihalla kuin käkikello.

      *** tähteä, koska olen puolueellinen ja kannatan kotimaista elokuvabisnestä, henkeen ja vereen.
      Ei lannistuta!

      Toivotaan, että Ewerdark ja tai edes tulossa oleva Stone´s War lunastavat odotuksemme!
      HYVÄ SUOMI!

    • End Times

      Sauna elokuva on vahva kuvaus pimeydestä ja synnistä, jossa me ihmiset vaellamme. Jokainen ihminen on täynnä tuota synnin saastaa, mikä oli mielestäni erittäin vahvasti kuvata elokuvan loppu puolella. Ja jokainen meistä ihmisistä, tarvitsee mennä "saunaan" joka on Golgatan Ristin juurelle, jossa Herra Jeesus voi puhdistaa meidät synneistämme!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      71
      3105
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2875
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      51
      2115
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1575
    5. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      15
      1349
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      5
      1338
    7. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1301
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      13
      1273
    9. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      18
      1270
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      24
      1232
    Aihe