menkää hyvät ihmiset ruotsin alkosta hakemaan aurora viiniä jos mahdollista.. maistuu mehulle joten voi tarjota illan vietossa kokemattomillekkin viini suille.. mustaherukka pää aine,prosentteja 13 ja hintakaan vain rapiat 6e
aurora viini
11
6403
Vastaukset
- viiniä
Vaan imelää mehunlitkua
- mainostat
mehua VIINIpalstalla???
Kerrohan!!!- Kiljukaula
Saa kai sitä joku juoda "maistuvampaa" kuin punaviini tai ehkä mikään muukaan oikea viini?
Itsellenikin maistuu punaviinin päälle raikas keskiolut ja maku vaan paranee. Johtuneeko kasvavasta humalasta sitten? Ja usein viinin allekin menee parit lieriölliset.
Viineissäkään ei ole totuuksia; on vain muotivirtauksia, joita perunanenäkansa uskoo kuin hullun ****** mielipuolen *****essä...
- erkinpikakivääri
Miksi ihmeessä kirjoitit musta herukan yhdys sanaksi? Meni hyvä viesti pilalle.
- OpiKielioppi
Mustaherukka kirjoitetaan yhteen.
- Ei kiitos
Siitä voidaan olla mieltä jos toistakin, ovatko marja- ja hedelmäviinit viiniä lainkaan. Viininkaltaisia käymistuotteita toki, ja joidenkin suussa ihan juotavia.
Alkosta sai aikanaan Alkon itsensä valmistamaa Cordita-mustaherukkaviiniä. Jos tuotetta olisi yhä Alkon myymälöissä, olisi valmistaja nykyjaon mukaisesti Altia. Vaan kun ei ole. Kysynnän puute on raakannut tuotteen kylmästi pois hyllyistä.
Kotimaisten ns. tilaviinien (rinnastaisin ne kotiviineihin) tuottajilta on tarjolla Alkon kautta kaksi mustaherukkapohjaista tuotetta, jos jotakuta sattuu kiinnostamaan:
http://www.alko.fi/tuotteet/fi/643497
http://www.alko.fi/tuotteet/fi/689587
Minä ostan vähillä rahoillani samaan hintaan oikeaa viiniä. Viinirypälepohjaista.- kylläkin
mansikasta tehtyä.
- Ei kiitos
kylläkin kirjoitti:
mansikasta tehtyä.
Tuli oikosulku ja menivät tuotenimet sekaisin. Se mustaherukasta tehty marjaviini oli tietenkin Cassis!
En juonut kumpaakaan, maistoin kylläkin.
Cassis elää edelleen yhden Alkosta saatavan juoman nimessä. Kyseessä ei kuitenkaan ole viini vaan viinin vahvuinen likööri:
http://www.alko.fi/tuotteet/fi/001881 - Hyi saatana
Ei kiitos kirjoitti:
Tuli oikosulku ja menivät tuotenimet sekaisin. Se mustaherukasta tehty marjaviini oli tietenkin Cassis!
En juonut kumpaakaan, maistoin kylläkin.
Cassis elää edelleen yhden Alkosta saatavan juoman nimessä. Kyseessä ei kuitenkaan ole viini vaan viinin vahvuinen likööri:
http://www.alko.fi/tuotteet/fi/001881500 grammaa sokeria litrassa!
Minusta tuo ei ole viini eikä likööri, vaan nestemäistä sokeria, johon on lirautettu sekaan hiven vettä, alkoholia ja mustaherukkauutetta mausteeksi.
Rikollista tarjota tuollaista myyntiin alkoholijuomana! - vanha nakki
kylläkin kirjoitti:
mansikasta tehtyä.
Cordita oli ainakin vuoden 1987 Alkon hinnaston mukaan tehty mansikasta, vadelmasta ja mustaherukasta.
- Anonyymi
kylläkin kirjoitti:
mansikasta tehtyä.
vadelmasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.1093596Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,763148SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.832598Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.62394Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2172252Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302141- 42919
- 95918
- 52806
Haapaveille jotain uutta!
Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.16760