aurora viini

oopin

menkää hyvät ihmiset ruotsin alkosta hakemaan aurora viiniä jos mahdollista.. maistuu mehulle joten voi tarjota illan vietossa kokemattomillekkin viini suille.. mustaherukka pää aine,prosentteja 13 ja hintakaan vain rapiat 6e

11

5888

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viiniä

      Vaan imelää mehunlitkua

    • mainostat

      mehua VIINIpalstalla???

      Kerrohan!!!

      • Kiljukaula

        Saa kai sitä joku juoda "maistuvampaa" kuin punaviini tai ehkä mikään muukaan oikea viini?

        Itsellenikin maistuu punaviinin päälle raikas keskiolut ja maku vaan paranee. Johtuneeko kasvavasta humalasta sitten? Ja usein viinin allekin menee parit lieriölliset.

        Viineissäkään ei ole totuuksia; on vain muotivirtauksia, joita perunanenäkansa uskoo kuin hullun ****** mielipuolen *****essä...


    • erkinpikakivääri

      Miksi ihmeessä kirjoitit musta herukan yhdys sanaksi? Meni hyvä viesti pilalle.

      • OpiKielioppi

        Mustaherukka kirjoitetaan yhteen.


    • Ei kiitos

      Siitä voidaan olla mieltä jos toistakin, ovatko marja- ja hedelmäviinit viiniä lainkaan. Viininkaltaisia käymistuotteita toki, ja joidenkin suussa ihan juotavia.

      Alkosta sai aikanaan Alkon itsensä valmistamaa Cordita-mustaherukkaviiniä. Jos tuotetta olisi yhä Alkon myymälöissä, olisi valmistaja nykyjaon mukaisesti Altia. Vaan kun ei ole. Kysynnän puute on raakannut tuotteen kylmästi pois hyllyistä.

      Kotimaisten ns. tilaviinien (rinnastaisin ne kotiviineihin) tuottajilta on tarjolla Alkon kautta kaksi mustaherukkapohjaista tuotetta, jos jotakuta sattuu kiinnostamaan:

      http://www.alko.fi/tuotteet/fi/643497
      http://www.alko.fi/tuotteet/fi/689587

      Minä ostan vähillä rahoillani samaan hintaan oikeaa viiniä. Viinirypälepohjaista.

      • kylläkin

        mansikasta tehtyä.


      • Ei kiitos
        kylläkin kirjoitti:

        mansikasta tehtyä.

        Tuli oikosulku ja menivät tuotenimet sekaisin. Se mustaherukasta tehty marjaviini oli tietenkin Cassis!

        En juonut kumpaakaan, maistoin kylläkin.

        Cassis elää edelleen yhden Alkosta saatavan juoman nimessä. Kyseessä ei kuitenkaan ole viini vaan viinin vahvuinen likööri:
        http://www.alko.fi/tuotteet/fi/001881


      • Hyi saatana
        Ei kiitos kirjoitti:

        Tuli oikosulku ja menivät tuotenimet sekaisin. Se mustaherukasta tehty marjaviini oli tietenkin Cassis!

        En juonut kumpaakaan, maistoin kylläkin.

        Cassis elää edelleen yhden Alkosta saatavan juoman nimessä. Kyseessä ei kuitenkaan ole viini vaan viinin vahvuinen likööri:
        http://www.alko.fi/tuotteet/fi/001881

        500 grammaa sokeria litrassa!

        Minusta tuo ei ole viini eikä likööri, vaan nestemäistä sokeria, johon on lirautettu sekaan hiven vettä, alkoholia ja mustaherukkauutetta mausteeksi.

        Rikollista tarjota tuollaista myyntiin alkoholijuomana!


      • vanha nakki
        kylläkin kirjoitti:

        mansikasta tehtyä.

        Cordita oli ainakin vuoden 1987 Alkon hinnaston mukaan tehty mansikasta, vadelmasta ja mustaherukasta.


      • Anonyymi
        kylläkin kirjoitti:

        mansikasta tehtyä.

        vadelmasta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe