Nukkuvien puolue on suuri.

Esko K.Järvenpää

Nouseeko unipuolue taas suurimmaksi eurovaaleissa?. Suomessa on kolmenlaisia poliittisia vaikuttajaryhmiä. Oppositiossa on kolmannes, nukkuvia on toinen kolmannes ja hallitus nauttii siis vain yhden kolmasosan kannatusta. Demokratia on ohut, presidentilläkin on enemmän kannattajia.

Nukkuvien puolueessa on monia syrjäytyneitä jotka eivät jaksa ajatella äänestämättä jättämisen seurauksia. Mutta paljon on niitäkin jotka uhoavat protestoivansa tai sitten niitä jotka toteavat ettei äänestys mitään auta.

Nukkuvat tietenkin tosiasiassa vaikuttavat ja antavat vallan nykymenolle, joten heitä voidaan pitää hallitusvastuullisina ja hallituksen kumppaneina. Eurovaalien unipuolue on ollut aikaisemmin lähes kaksimiljoonaa eli miltei puolet äänioikeutetuista.

Eläkeläiset ovat aiemmin turhautuneet vanhojen puolueiden lupauksiin ja heissäkin on ollut tästä syystä äänestämättä jättäviä. Ensikesän eurovaaleihin on nyt kuitenkin eläkeläisilläkin uusi eurovaalipuolue joten omia voi äänestää. www.senioripuolue.fi

Mainoksiin ei ole rahaa, kun vanhat valtapuolueet vievät itse kaiken puolue- ja vaalituen, mutta tieto leviää apostolien tapaan. Seniorit hakevat Euroopasta tukea taloudellisen ja henkisen ikäsyrjinnän torjumiseksi ja jatkavat kampanjaa vuoden 2011 eduskuntavaaleihin.

3

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mmm

      Suurin syy nukkuvien puolueeseen on ääretön pettymys ehdokkaiden katteettomiin jopa valheellisiin vaalilipauksiin jotka haihtuvat heti kun on päästy eduskuntaan,

      Demokratia ja poltiikka on haipunut valheiden ja välinpitämättömyyden lonkeroihin.

      Pahimpia esteitä demokratialle on ryhmäkuri. Monen omatunto panisi äänestämään vastaan mutta sitä ei saa tehdä.

      • krooh....

        ketä pitäisi äänestää?, kun kukaan poliitikoista ei pidä puheitaan!!!. puolueet määrää kaikkien sanomiset ,tekemiset yms... siis aivan pas--a koko touhu! jos löytyy joku joka oikeasti pystyy siirtymään lässyttämisestä tekoihin!. lupaan hankkia kyseiselle ehdokkaalle vähintään 2000 "nukkuvan" äänet!!!! p.s. muistan lupaukseni vielä 20v päästä!
        nyt nukkumaan....ZzZZzz...


    • hyödytöntä

      Keskittäkää voimanne Itsenäisyyspuolueen kannatukseen.Se on varma EU-jäsenyyden vastustaja ja hyvinvoinnin tuoja.Varat yhteiskunnan menoihin pitää hankkia tuloista,ei menoista kuten nyt.Valtapuolueiden menoverotus vie allikkoon,kuten on nähty.Se merkitsee eläkeläisille suuria menetyksiä monessa paikassa.Äänestäkää omaa etua,niin voitatte aina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      106
      7492
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      104
      5274
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3471
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2544
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      353
      1515
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      57
      1330
    Aihe