1925: Helsingin raastuvanoikeus tuomitsi helluntaipappi Gerhard Olsen-Smidtin puoleksi vuodeksi vankeuteen ja karkotettavaksi maasta. Syynä oli haureus saman sukupuolen kanssa. Kumppani sai puoli vuotta ehdollista. Olsen-Smidt oli alun perin norjalainen, ja hän kävi Amerikassa tutustumassa helluntailiikkeeseen. Hän perusti ensimmäisen seurakunnan Helsinkiin 1920.
Miksi helluntailiike ei hyväksy homoseksuaalisuutta eli homoilua koskapa suomeen on tuotu "uudestisyntyneen ja uskossa olleen" ja uskon upotuskasteella käyneen vihityn helluntaipapin tuoma aito helluntailiike sellaisenaan kuin sitä vieläkin monissa maissa löytyy?
Miksi helluntailiike ei hyväksy homoseksuaalisuutta eli homoilua koskapa suomeen on tuotu "uudestisyntyneen ja uskossa olleen" ja uskon upotuskasteella käyneen vihityn helluntaipapin tuoma aito helluntailiike sellaisenaan kuin sitä vieläkin monissa maissa löytyy?
Vastaukset 11
Vanhimmat
mistä tietosi on peräisin? Olen esittänyt kysymyksen "helluntailaisuuden tarkoitus?" tuossa aiemmin ja kyselin myös helluntailaisuuden alkumetreistä miten helluntailaisuus tuli Suomen maankamaralle.
Saisinko lähdetiedon tuolle esittämällesi väitteelle. Myös asian/uhrin hoitaminen ja selvittäminen tuon samaisen paikallisseurakunnan sisällä kiinnostaisi kovasti, siis miten jälkihoito toimi.
Helluntaiseurakunnat ja helluntaikirkkohan toimii nykyään samojen jäsnnyyksien kautta niin että helluntaikirkkoon kuuluminen on jokaisen henkilökohtainen asia. Helluntaikirkollisuutta en ymmärrä, olisiko jollakin tähän asiaan jotain valaisevaa??
alkuajan tietoa helluntailiikkeestä suomesta, mutta eräs lainasi sen kirjan minulta ja hukkasi sen matkoillaan ehkä tahallaan joten mielenkiintoisaa ja valaisevan demonistista on ollut helluntailiikkeen alku suomessa.
Lainaaja heitti veivinsä jo kauan sitten.
Väitti minua lihavaksi mutta nyt siitä ei ole kuin luut jäljellä ellei niitä ole varastettu.
Luuletko että pidän helposti ketään ystävänä?
Ei kehenkään voi luottaa.
Lue Helena Konttisen kirja siellä kerrotaan tarkemmin helluntailiikkeen alusta ja ilmiöistä.
Aloittaja on kopioinut tekstinsä alkuosan suoraan lesboseksuaalien sivustolta Lepakkolaaksosta, mutta on jättänyt sen ilman lainausmerkkejä ja lähdettä. Hän siis esittelee sen omana tekstinään. Tässä on kyseessä yksiselitteinen tekijänoikeusrikos, mikäli hän ei ole se henkilö, joka tekstin on alunperin Lepakkolaaksoon kirjoittanut. Tekijänoikeuksia ei saa rikkoa, ja asiasta käynnistetään välittömästi selvitys sen asian tarkastamiseksi, onko teksti alunperin aloittajan vai ei...
lähteitten mukaan kyseisellä henkilöllä oli kaksi vaimoa.?
Oliko tämä se henkilö joka sai aikaan sen että Suomen Helluntailiike alkoi eristäytymään ja jäsenet poistumaan mm. luterilaisen kirkon yhteydestä??
keväällä 1912 saapui Suomeen Gerhard Olsen-Smidt, joka toimi todellisena johtajana vuosina 1912-14, 1919-25. Smidt oli entinen Pelastusarmeijan upseeri, joka oli Yhdysvalloissa täyttynyt Pyhällä Hengellä.
- aluksi ei tarkoitusta muodostaa uutta herätysliikettä, mutta helluntaihenkisiä alettiin painostaa ja suorastaan erottaa seurakunnista. Smidt alkoi opettaa, että oli lähdettävä ulos kaikista suunnista. 1914 Smidt joutui sotatilan vuoksi ulkomaalaisena lähtemään maasta. (v. 1914 kävi Frank Bartleman Suomessa). 1914 pidettiin Lahdessa kesäjuhla, jonka päivillä allekirjoittivat veljeskokouksen nimiluetteloon mm. G. Smidt (pelastusarm), Pekka Brofeldt (Lähetysseura), Vilho Pylkkänen (LS), Alfred Lahtinen (vap. evankeliset), Paul Leppänen (bapt.), Pekka Lattu (met.), Pekka Nuutinen (met.) ja Evert Jäppinen (NMKY). On mielenkiintoista huomata, miten erilaisista kristillisistä suunnista allekirjoittaneet ovat.
...totuuspohjaa. Gerhard Olsen-Smidt palasi sotien jälkeen suomeen ja karkoitettiin 1925 homoseksuaalisen suhteen vuoksi. Täytyneepä tonkia asia lisää, joskus törmäsin tuon tapauksen kuvaukseen.
Barratt oli kuitenkin ensimmäinen
helluntaisanomaa Suomeen tuonut.
Kaikesta menneestä kiinnostunut Osmo Haavisto
mainitsi luennoissaan Olsen-Smidtin nimen ja oikeuskäsittelyn.
Ja parempi näin, että on reilusti tuomittu ja pois lähetetty.
Kyllä linja on edelleen helluntaipuolella
sama: Homoja, lesboja ja avionrikkojia ei
haluta pitää johtotehtävissä, enkä usko, että
transupastorillakaan enää helluntaipuolella seurakuntaa olisi,
jos hän haluaisi meikata tai pukeutua naiseksi. Lampaat häipyisivät takuuvarmasti naapuriseurakuntiin. Sen verran Raamatulle uskollisia helluntailaiset kuitenkin ovat.
Seurakunnan
kokouksissa voi kyllä käydä Jumalaa etsivä/ uskoon tullut ihminen, jolla on homoseksuaalisia taipumuksia,
mutta joka ei toteuta niitä, vaan haluaa päästä
niistä irti. Jumala on vapauttanut monia. Esim. Aslan tekee töitä tällä
kentällä, Aslanissa toimiva Ari Puonti on itsekin entinen homo.
Helluntailaiset aloittivat toimintansa raflaavasti.
Valitettavasti lainasin erään kirjan(Antti Pietilä?) eräälle jo matojen seurassa makaavalle, joka kirjani hukkasi.
Siinä oli kerrottuna huikeita juttuja helluntailaisten toiminnoista.
Mitähän nykyluterilaisista sadan vuoden päästä
kerrotaan? Transupapista, joka haluaa käyttää
huulipunaa ja panna piikkikorot jalkaan?
Tai piispasta, joka törkeästi pettää vaimoaan
ja päätyy kiitokseksi eduskuntaan?
Eli se, mitä halusin sanoa,
että yksityistapauksista ei kannata vetää pitkiä linjoja. Uskon kuitenkin, että niin
luterilaisen kirkon kuin helluntainkin todella
uskovat kunnioittavat Jumalaa ja haluavat
elää Hänen tahtonsa mukaisesti
FAKTAT TISKIPÖYTÄÄN! Jos väitteellä on totuuspohjaa, tiedot löytyvät myös netistä eivätkä vain jostain vanhasta kirjasta! FAKTAT! MINÄ VAADIN!
Tarkoitatko että homoseksualistit ja pedofiilipapit myös helluntailaiset ovat saartaneet vatikaanin?
Eivät kai vaan ole paaviparkaa myymässä?