Punkalaitumen parrakkaat turvapaikkalapset

Onneksi olkoon, Punkalaidun. Olette saaneet parrakkaita turvapaikanhakijapoikia kuntaanne.

http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/turvapaikanhakijat-paasivat-pilkkikisaan/136431#

Tytöistä ei mainintoja ole, mahtaako niitä turvapaikanhakijoiden joukossa ollutkaan. Pääasia, että parrakkaat pojat pääsivät tänne kulttuuriamme rikastuttamaan.

Ja kuka muuta väittää, on rasisti.
6368
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Komiat on parrat näillä "alaikäisillä" turvapaikanhakijoilla!

Äänestä

Tuossa muutaman kilometrin päässä he ovat majoitettuina.

Parrakkuudet ja rikastamiset ovat luku sinänsä ja niistä vastaavat asian päättäneet.. ainakin ottavat ns poliittisen vastuun joka on merkityksetön.

Haluan vain mainita, että rauhallisempaa ja yhtälailla omissa oloissaan elelevää porukkaa saa etsiä eikä silti löydä. Pienintäkään häiriötä tai haittaa ei heistä ole ollut ellei sitten joku häiriinny ihonväristä tai kansalaisuudesta jolle taas nuo ihmiset eivät mitään voi.

Kunta saa valtiolta rahoituksen heidän majoittamisestaan ja lisäksi keskus työllistää useita ihmisiä. Kunnalle tämä on plusmerkkistä.

Sitten kun nämä ihmiset saavat päätöksen asiassaan ja heidän perheensä ja mitä yhdistämiseen nyt kuuluukaan haetaan suomeen he kaikki majoittuvat poikkeuksetta suuriin keskuksiin pk seudulle, turkuun, tampereelle yms paikkoihin. Heistä yksikään ei jää pysyvästi kuntaan.

Tämä välitön poismuutto kunnastamme hiukan harmittaa meitä mutta toisaalta ymmärrämme esim. pk-seudulla vallitsevan, hillittömän tarpeen saada yhä lisää rikkaiden kulttuurien edustajia alueelleen meidän toimiessamme vain välivaiheena.

Me täällä punkalaitumella siivoamme sitten tilat ottaaksemme vastaan seuraavan erän tulijoita.

Äänestä
  • "Haluan vain mainita, että rauhallisempaa ja yhtälailla omissa oloissaan elelevää porukkaa saa etsiä eikä silti löydä. Pienintäkään häiriötä tai haittaa ei heistä ole ollut ellei sitten joku häiriinny ihonväristä tai kansalaisuudesta jolle taas nuo ihmiset eivät mitään voi."

    http://www.iltalehti.fi/tampere/200907019867082_te.shtml

    Kahta puukotettiin Punkalaitumen vastaanottokeskuksessa

    Kaksi ulkomaalaistaustaista miestä sai vammoja Punkalaitumen vastaanottokeskuksessa keskiviikkoiltana tapahtuneessa puukotuksessa.

    Neljän ulkomaalaistaustaisen miehen riita päättyi kahden henkilön puukotukseen keskiviikkoiltana Punkalaitumen vastaanottokeskuksessa. Sastamalan poliisista kerrotaan, että kaksi miestä on otettu kiinni tapauksen johdosta.

    Toinen uhreista sai vakavia vammoja ja hänet toimitettiin Tampereen yliopistolliseen keskussairaalaan jatkohoitoon. Hänellä ei ole välitöntä hengenvaaraa. Toisen vammat olivat lievempiä ja hänet vietiin tutkittavaksi Vammalan aluesairaalaan.

    Poliisi tutkii tapausta ja tiedottaa asiasta lisää aamulla.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------


    Jep jep. Rauhallista väkeä. Olisikohan ihonväri tai kansallisuus ollut syynä tähänkin tempaukseen...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


..--.. kirjoitti:

Onneksi olkoon, Punkalaidun. Olette saaneet parrakkaita turvapaikanhakijapoikia kuntaanne.

http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/turvapaikanhakijat-paasivat-pilkkikisaan/136431#

Tytöistä ei mainintoja ole, mahtaako niitä turvapaikanhakijoiden joukossa ollutkaan. Pääasia, että parrakkaat pojat pääsivät tänne kulttuuriamme rikastuttamaan.

Ja kuka muuta väittää, on rasisti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu