Miksi huuto netissä joku muka huutaa 12 punnan kelloa hintaan 107 €? Ei kai joku myy -> kaverit tarjoaa ->joku neljäs hullu huutaa lopuksi tuotteet tohon hintaan, kun luulee, että se hiano kello (tai muu tavara) todella on jonkun arvoinen? Kusettaako kauppiaat? Vai onko porukka todella noin helkkarin tyhmää?????
huuto.net ja hinnat
kari am taas
11915
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kaupankäynnissä saa pyytää niin paljon kuin haluaa, on ostajien asia, ostaako joku sillä hinnalla.
Asia on harvinaisen yksinkertainen, pitäisi siis sinunkin tajuta.
Jos pitää tavaraa liian kalliina, niin jättää sitten ostamatta. Eikö niin?
Hyvin sanottu, Että.
Lisää vielä tavumerkit, jotta aloittaja älyää ,mitä sanot :D
Siellä on nytkin kello myynnissä jonka arvo on noin 10€ ja siitä on huudettu yli satanen! Ette siis ymmärtäneet mitä keskustelun aloituksella tarkoitin??
Shill bidding, found on many auction sites such as eBay is punishable by law [1] and may result in fines and or prosecution. Eli terveiset wikipediasta.. "Hintojen keinotekoinen nosto (shill-bidding) on monissa paikoissa kielletty lailla mm. Ebayssa. Sakkoja tai linnaan luvassa." Tästä on siis kyse (huijaaminen) ei mistään muusta!
myin vuoden vanhan videopoksini, hyvää tunnettua merkkiä, joka maksoi 2008 550 €,
juuri viime kuussa, kavereita oli jonossa ostaman sitä 200-230 € hintaan,
opetus minulla oli 1v takuuta jäljellä,
uutta sai 2v takuulla 180 € silloin.
käytetyssä on aina riski, jos vaikka pudoteltu,
silli ei korvaa takuukaan.
hiukka meni tarinan juoni ohi, kun en ymmrätänyt mitä kirjoitit/tarkoitit....
"kun en ymmrätänyt mitä kirjoitit/tarkoitit.... "
ehkä joskus ymmärrät kun peruutuspeiliin katsot,
toisilla on vain järjenjuoksu hitaampaa.
eikös se ole jokaisen oma asia paljonko maksaa mistäkin.kateuttasko ruikutat nuija?
Hulluja ne jotka maksaa jostain vaaterievusta,käytetystä 40 euroa kun 30 eurolla saa uuden.. Heh. No ostakaa ostakaa,älkää ruikuttako sitten kun naapuri sai saman ja uuden vielä halvemmalla ;)
en tiedä mitä nämä jotkut täällä jupisee...
Totta helvetissä joka kauppias saa pyytää sitä hintaa mitä haluaa! Ei se ole mitään "huijaamista"!! ON OSTAJIEN ASIA OTTAA SELVÄÄ MIKÄ ON TAVARAN KÄYPÄ ARVO JA JOS PYYNTI ON LIIAN KALLIS, NIIN JÄTTÄÄ OSTAMATTA, sillä sipuli! JA ANTAA JONKUN SELLAISEN OSTAA JOLLA ON RAHAA JA JOLLE JOKU 100 EUROA EI MERKKAA YHTÄÄN MITÄÄN.
Kateuttaan nämä jotkut nuijat täällä ruikuttaa, ja kun ei ole mitään parempaa tekemistä. Ovatkohan Pohjanmaalta?
alkuperäinen idea ymmärretty ihan päin honkia monilla...Se siitä järjen juoksun hitaudesta, jota joku tuolla kyseli?? Monet vastaajat siis pitävät huijaamista rehtinä ja fiksuna kaupanteonmuotona? Ja haluavat ihan tukensa sille näin keskustelun kautta antaa? Voi nääs nääs..