Autoja ja matkapuhelimia tarvitaan vain niin monta kuin niitä tarvitaan maailmassa.
Lama järkiinnyttää.
6
300
Vastaukset
- Outo-Totuus
Miten tuo pitää ymmärtää?
Kun jokaisella tar5vitsevalla on, niitä ei enää saa valmistaa..Vai kui???- Laritsa M
Olinpas tyhmä. Ihan hävettää.
Lisää kännyköitä ja ooppeleita. Suorastaan vaadin, että niitä valmistetaan lisää, ja paljon. - Työpaikoista???
Laritsa M kirjoitti:
Olinpas tyhmä. Ihan hävettää.
Lisää kännyköitä ja ooppeleita. Suorastaan vaadin, että niitä valmistetaan lisää, ja paljon.Näillä tiedoilla saisit laman joka vuosi.
Laidasta laitaan sehän se tervettä ajatusta
Koko tämä meidän lama, tai talouden alamäki, tai miksi sitä nyt voisi sanoa, johtuu paljolti siitä, että rahaa oli, omaa velaksi saatua tai varastettua, jonka ansiosta ostettiin turhaa sellaista, mitä ei olisi ostettu, jos sitä helppoa rahaa ei olisi ollut.
Eli niitä kulutushyödykeitä tarvitaan juuri niin monta kuin tarvitaan ja kun niitä on nyt maailmassa yleenmäärin liikaa, niin ei niitä tarvita ja niiden tekijät pistetään pakkolomalle, jonka jälkeen ne pysty ostamaan mitään muuta kuin aivan välttämättömän, joka taas aiheuttaa muille saman tilanteen.
Lama loppuu sitten kun uusia tavaroita tarvitaan taas.- Veljen poika
Otahan selvää!
Kyllä ME ollaan viisaita, jos olisivat maailmalta tulleet tänne kysymään niin elettäisiin onnellisina Veljen poika kirjoitti:
Otahan selvää!
Kyllä ME ollaan viisaita, jos olisivat maailmalta tulleet tänne kysymään niin elettäisiin onnellisinaKyllä olisi maailma paljon parempi nyt.
Tuo jälkiviisaus on sitten ihmeellinen asia.
Ihan niin kuin välikäsikin.
Eikö olekin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 98973
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt54908Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61798Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa142731- 65675
- 78531
- 39508
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto86497- 40496
- 70476