Alla otteita Pietarsaaren huumeryhmän materiaalista kohdasta kannabis.
"Useat käyttäjät joutuvat hasispsykoosiin, joka voi jäädä pysyväksi."
"Kannabiksen käytön huomaa siitä, että polttajan hengitys, hiukset ja vaatteet haisevat
makealta."
"Hasis aiheuttaa voimakasta tuskaa, harha-aistimuksia ja se voi vääristää
todellisuudentajun."
"Käyttäjä eristäytyy. Lopulta jäljelle jää vain omaan itseen surkastunut maailma. Murrosiässä säännöllisen hasiksenpolttamisen
aloittaneen nuoren kehitys pysähtyy, eikä käyttäjä koskaan aikuistu."
"Hasiksen yhteydessä
voidaan pikemminkin puhua ”krapulaviikosta” tai ”krapulakuukaudesta” kuin ”krapulapäivästä”."
"Pitkään jatkunutta hasiksenkäyttöä on yhtä vaikea lopettaa
kuin muutakin päihteenkäyttöä esim. alkoholia, heroiinia. "
"Hasis ei ole pelkää ”kevyt huume”. Kansainvölisessä huumausaine
luettelossa sitä verrataan heroiiniin."
http://www.jakobstad.fi/jbst/upload/doc/265.puhtaasti.pdf
Valistuksen kaunein kukkanen
3
630
Vastaukset
- otsalitteänä
Poliisin musta tuntuu faktatietoa parhaimmillaan.
- kohta osui
Itse asiassa tämä kohta
"Hasiksen yhteydessä
voidaan pikemminkin puhua ”krapulaviikosta” tai ”krapulakuukaudesta” kuin ”krapulapäivästä”."
pitää minun kohdallani paikkansa. Tuntuu että pössyttelyn jälkeen on jotenkon veltto ja tahmainen olo useamman viikon, ei jaksa innostua mistään.
Tämän vuoksi totesin että ei ole minun juttuni.
- Surullista
Ei mikään ihme, että iltasanomienkin kannabiksen laillistamispalstalla noin 90 prosenttia viesteistä kuulostaa juurikin tuolta, tai oikeestaan suurin osa sanoo, että eihän tästä tarvitse edes keskustella, tai että kannabis on vaarallinen, kohtahan oltaisiin laillistamassa jo kaikenmaailman heroiinit ja kokaiinit. Eikä mikään ihme, ettei perussuomalainen usko kannabismyönteisiä valistajia ja EU:n tekemiä tutkimuksia, kun tällaista pajunköyttä on syötetty vuosikymmenet.
Oli pakko avautua jonnekkin kun noita viestejä luki, tuli niin turhauttava olo kuin olla voi.
Yks huomio minkä tein tosta kyseisestä raportista oli tämä: "LSD:tä pidetään yhtenä pahimmista huumeista. Jo yksi trippi saattaa aiheuttaa elinikäisen riippuvuuden." Tämä taas kuvastaa tätä koko raportin todenmukaisuutta, sillä psykedeelejen riippuvuuspotentiaalihan on alhaisempi kuin kannabiksen.
Mutta joo, kun tilanne on mikä on, niin minkäs teet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2593870
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,1372778Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta162262Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3632031Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää2281954- 571538
Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita491466Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan781204- 1031187
- 1111170